שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרידמן לביניש: את מתעקשת על עמדה שגויה

  חליפת המכתבים בצמרת מערכת המשפט ממשיכה להכות גלים. השר פרידמן קרא לנשיאת בית המשפט העליון לתמוך במינוי שופטים בזמן ממשלת מעבר, אך אמר: "נקווה שהיא לא תעדיף את היוקרה המדומה של התעקשות על עמדה שגויה"

  המערכת המשפטית ממשיכה להתחמם בעקבות מכתבה של נשיאת בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, השופטת הילה גרסטל שהתריעה על ההשלכות הקשות, ומכתבה של נשיאת העליון השופטת המתעקשת שלא למנות שופטים. שר המשפטים, דניאל פרידמן, פרסם היום (ד') מכתב חריף משלו.

   

  השר פרידמן שיגר את מכתבו לשופטת ביניש והגיב לקביעתה, כי לא ניתן למנות שופטים בזמן ממשלת מעבר. הוא שב והזכיר את "עקיצתו", לפיה דבריה מעידים על צביעות, מאחר שהיא מונתה לבית המשפט העליון בזמן ממשלת מעבר, אחרי ההתנקשות בחייו של ראש הממשלה יצחק רבין

   

  "מתן דוגמה אישית הוא ביטוי לעיקרון שלטון החוק, שכן דוגמה אישית פירושה שהמנהיג מחיל על עצמו אותם כללים שהוא דורש שיחולו על אחרים", כתב שר המשפטים. "מבחינה ציבורית וערכית, ודאי שלא חל כל שינוי מאז שאת נבחרת לתפקידך", אמר בפנייתו לביניש, "וגם על השאלה אם חל שינוי משפטי נראה לי שיש להשיב בשלילה".

   

  לדבריו, "מבחינת החקיקה, ההתפתחות בעניין ממשלת מעבר דווקא מחזקת את העמדה המתירה את המינוי. זאת, משום שמאז ששונה חוק יסוד הממשלה, המושג 'ממשלת מעבר' בוטל ולממשלה מתפטרת הוענקו על פי החוק כל הסמכויות של ממשלה רגילה".

   

  עוד כותב פרידמן כי יש למנות שופטים חדשים בדחיפות וכי להתפטרות הממשלה לא אמורה להיות השפעה על החלטות הוועדה לבחירת שופטים. "מדובר

  במינויים לבתי המשפט השלום והמחוזיים, שאין להם נגיעה לפוליטיקה ושעיקר תפקידם הוא אכיפת החוק ומתן שירות לאזרח", הוסיף. 

   

  פרידמן אף הפנה את תשומת ליבה של נשיאת העליון לקריאות במערכת הפוליטית שדחקו בשופטת לשנות את "עמדתה הבלתי מובנת". "דחיית ישיבת הוועדה לחודשים ארוכים תגרום למערכת המשפט נזק חמור, כפי שפורט במכתבה של השופטת גרסטל", כתב פרידמן ופנה ישירות לביניש: "אני חושש שתעדיפי את היוקרה המדומה הכרוכה בהתעקשות על עמדה שגויה על פני הפיתרון הרצוי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דוגמה אישית. פרידמן
  צילום: מיכאל קרמר
  יוקרה מדומה. ביניש
  צילום: AFP
  מומלצים