שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "דוסטויבסקי וטולסטוי מתהפכים בקברם"
  גורלו של אוסף הספרים הגדול בעולם ברוסית מחוץ למדינות חבר העמים לשעבר, לוט בערפל. הספרייה העירונית בשפה הרוסית בבירה, עברה תהפוכות וטלטלות בחודשים האחרונים. חובבי התרבות יוצאים להפגין היום עבור עתיד בטוח לספרים

  עיריית ירושלים החליטה לסגור באופן זמני את הספרייה העירונית היחידה בשפה הרוסית בעיר, המצויה כיום במשכן נאה בשכונת רוממה. ישנה סכנה ממשית שהזמני יהפוך לקבוע והספריה לא תפתח מחדש.

   

  הספרייה היא מוסד התרבות המרכזי של העולים מחבר העמים בעיר, ואחד המוסדות החשובים של קהילת עולים זו בארץ. בספריה הרוסית כ- 100 אלף ספרים, רובם ברוסית ומיעוטם באידיש, אנגלית ועברית. זהו אוסף הספרים הגדול בעולם ברוסית מחוץ למדינות חבר העמים לשעבר, היא מכילה אוספים נדירים ובהם ארכיון ייחודי של עיתונות יהודית-רוסית מימי ראשית הציונות, גנזים מתקופת הרדיפות של סטלין וספרי עברית שנלמדו במחתרת בשנות השישים והשבעים.

   

  הספריה היא נכס תרבותי לעיר, שפותח בסיוע משרד הקליטה ותורמים רבים - ואולם הנהלתה מתעלמת ממנו. ראש העיר אף לא טרח לבקר בו טרם שהחליט על סגירתו. העירייה גם התעלמה מפניות חוזרות של חברי כנסת ואנשי ציבור, שתבעו למצוא לספרייה מבנה הולם.

   

  סגירת הספרייה היא יריקה בפרצוף של קהילת יוצאי חבר העמים בעיר, ופגיעה קשה בזכותם לקיים חיי תרבות בשפתם. הסגירה מבטאת את יחסו של הממסד העירוני לעולים - ולזכויות של כל מי שרוצה ב"תרבות כללית" בעיר!

   

  הספרייה הפכה למוסד עירוני בשנת 2000, מאז לא טרחה העירייה להמציא לה משכן קבע הולם, והותירה אותה במבנה שכור. בשנתיים האחרונות הודיע בעל המבנה על נכונות למכרו במחיר מוזל (כשליש מעלותו בשוק הנדל"ן) לעירייה, אך היא סירבה לרכוש אותו. משהחליט הבעלים למכור את המבנה, בנובמבר אשתקד, העירייה לא נערכה לכך ולא איתרה משכן חלופי הולם.


  הספרייה הרוסית ברוממה 

  באוגוסט האחרון, כשחרב הפינוי מונחת על צוואר הספריה, בעקבות לחץ של ארגוני תרבות, וחברי כנסת ומועצה הודיעה העירייה על העברת הספרייה למבנה חדש בבניין כלל במרכז העיר. אולם, בדיקת מהנדס העירייה העלתה שהרצפה במבנה החדש אינה חזקה מספיק בכדי להחזיק את אלפי הספרים, והספריה נשארה שוב ללא מבנה.

   

  מאז חוזרת העירייה ומבטיחה שימצא מקום חלופי לספריה. הבטחות שניתנו הן לחברי מועצת העיר והן בדיוני הוועדה לפניות הציבור בכנסת שדנה בסוגיה  ארבע פעמים בהחודשים האחרונים. למרות ההבטחות עדיין לא נחתם חוזה על מבנה חלופי ולא כונסה וועדת הכספים העירונית.

   

  על אף העדר החוזה אגף התרבות הוציא הוראה לסגור את הספריה, לארזה בארגזים ולפנותה למבנה השוק קניון המיועד לפי דברי האגף לאכלס את הספריה. אתמול, יום ראשון 2.11.08 נסגרה הספריה והספרים החלו להארז כשלא ברור לאן הם יועברו ומתי יפתחו מחדש.

   

  למיטב הידוע לנו אין לעירייה הסכם עם בעל הנכס בשוק קניון, אין תוכנית הנדסית לגבי השיפוצים במבנה ואין כרגע אפשרות להניח במבנה מדפים שיאכלסו את הספרים המפונים.

   

  בנוסף, אם הספריה אכן תכנס למשכנה החדש בראשון לינואר, הרי שאין סיבה להתחיל ולארוז את הספרים מהיום שכן אריזת הספרים אתמול הוכיחה שניתן לארוז את כל הספרים בלא יותר מארבעה ימים.

   

  העירייה הבטיחה עשרות הבטחות בחודשים האחרונים שכולן לא קויימו. לפיכך עד שלא יוצג לציבור חוזה חתום ותוכנית הנדסית, ועד שלא ניתן יהיה להציב במבנה בשוק קניון מדפים, לא נאפשר להזיז ממקומו אף לא ספר אחד.

   

  בעקבות לחץ של פורום ארגוני תרבות עולים בירושלים, המאחד יותר מ-30 ארגוני עולים,

  ושל חברי כנסת ומועצה, הורה ממלא מקום אגף התרבות, מר אריה קטן, להפסיק את מלאכת הפינוי באופן זמני. איום הסגירה עדיין קיים, שכן העירייה התחייבה לפנות את המבנה הנוכחי עד סוף נובמבר, ובהעדר חוזה חתום למבנה חלופי, ועם הבחירות בפתח ישנה סכנה ממשית שסגירה זמנית תהפוך לקבועה.

   

  בכדי למנוע מצב זה, ועל מנת להבהיר לעירייה והעומד בראשה (היוצא והנכנס) שתושבי הבירה, העולים והוותיקים, רואים בספריה נכס תרבותי חשוב שאין לפגוע בו בשום אופן, הוחלט לקיים הפגנה במחאה על סגירת הספריה.

   

  המאבק כאן אינו רק על הספריה עצמה. הספריה מהווה סמל של המורשת התרבותית שהביאו איתם העולים מברה"מ לשעבר. לכן, הפגיעה בספריה היא קו אדום מבחינה הקהילה דוברת הרוסית בארץ. ניתן לומר שזו כמעט הפעם הראשונה בה רואים את הקהילה הזו יוצאת למאבק על הנושאים החשובים לה.

   

  • ההפגנה תתקיים היום, ביום שני 3.11 בשעה 17:00 בכיכר אלנבי בירושלים (מאחורי התחנה המרכזית).  ישאו דברים אנשי תרבות ורוח דוברי עברית ורוסית. 
  • הכותבת היא יועצת של "פורום ארגוני תרבות עולים בירושלים" מטעם "שתיל"

   

  מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "אין בכוונת העירייה לסגור את הספרייה. הוחלט כי הספרייה הרוסית תעבור ל"שוקניון" ותפתח ב-1 בינואר. ההצעה תובא לאישור בועדת הכספים שתתקיים ביום ד' 4/11. מייד לאחר אישור הוועדה ייחתם החוזה ויחלו השיפוצים למען התאמת המבנה לספרייה. מדובר במבנה בגודל 400 מטר בקומה 1, שעומד בתנאים ובדרישות לספריה הרוסית. לצורך המעבר החלו לארוז את הספרים ולכן החל מהשבוע הספרייה תיסגר עד לפתיחתה המחודשת בשוק קניון".

   

  גולשים המעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות אודות החברה בישראל ובעולם, מוזמנים לשלוח לדוא"ל hevra@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "קריאה לסדר". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.

   

  לקריאות נוספות לסדר:

  "ומה עם טיפולים לחולי הסרטן שבצפון הארץ?"

  "למרות שזה לא 'סקסי', אני סוציאליסט גאה"

  "הגיע הזמן לנפץ את מונופול הרבנות"

  "פארק או פארקינג?"

  "עתיד ירושלים תלוי בתושבים הצעירים"

  "אין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו שבקביים"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פיודור דוסטויבסקי
  טולסטוי לב ניקולייביץ
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים