שתף קטע נבחר

מטה אובאמה רוחש: "בחירות מנצחים בקלפי"

פעילים במטה המועמד הדמוקרטי בוושינגטון לא נחים, ומנסים עד הרגע האחרון לשכנע עוד קול להצביע לאובאמה - ולעשות היסטוריה. "בחירות מנצחים בקלפיות, לא בתקשורת", הסבירו. ביקור במרכז העצבים - רגע לפני

במטה הבחירות של ברק אובאמה בשדרות וויסקונסין בוושינגטון עבדו אמש (יום ב') בטירוף. שם לא קוראים סקרים, ולא משאירים שום דבר ליד המקרה. "בחירות מנצחים בקלפיות, לא בתקשורת", אמר ל-ynet פעיל שחור, והתנצל שאין לו זמן להתראיין.

 

סוף המרוץ - הדיווחים האחרונים: 

בדלת הכניסה עומדת אחת הפעילות, ומדריכה מתנדבים היוצאים בבהילות לדפוק על דלתות של אזרחים. עשרות אנשים עומדים בתור בחדר הכניסה למשרד, למרות שלא מחלקים שם שום דבר בחינם. להיפך, כאן הבאים מבקשים לתת - זמן ומרץ. ים של מתנדבים. בצד ימין עומדים בתור בעלי טלפונים ניידים, ובתור השמאלי מתנדבים שיקבלו טלפונים ניידים של המטה. בתוך אולם גדול ובחדרים הקטנים שבשוליו מכונסים מתנדבים מול שמונים מסכי מחשב - ומטלפנים.

 

דממה שוררת באולם. אין צעקות, העסק דופק כמו שעון. לא מדובר בסודות מדינה, אבל אפילו כדי להיכנס לשם בצורה מסודרת נזקקתי לאישור מהמטה של אובאמה במרילנד, הממוקם

בעיר בולטימור. הדובר, דייויד פולסן, מאפשר לי להיכנס אבל מבקש בטלפון: "אל תפריע לטלפנים. זה סוף המרוץ. אנחנו עובדים קשה עד לקו הסיום".

 

מי שרוצה להבין כיצד ברק אובאמה מפעיל את אמריקה - שיבוא לכאן. מצב הרוח הוא של אנשים המריחים את הנצחון באוויר, אבל הם שבעי אכזבות מסקרים מטעים בעבר ורוצים לעשות את המוטל עליהם עד הסוף. אנשים מכל הגילים, גברים ונשים, שחורים אבל בעיקר לבנים. רבים מהם יהודים.


עובדים בכל המרץ. מטה אובאמה (צילום: יצחק בן-חורין) 

 

"מדהים כמה יהודים מעורבים בפעילות למען אובאמה. יש כאן הרבה מאוד יהודים. ביום שישי בערב עשינו כאן קידוש וקבלת שבת ואחר כך המשכנו לעבוד", סיפרה הרייט שוגרמן, פעילה יהודיה במטה. 

 

גם האיש שהקים את המטה בשתי ידיו, דייויד הארט, הוא יהודי. "בחודש יוני פתחתי את המשרד עם שני מחשבים - מחשב אישי שלי ושל אמי. לא היה לנו כסף. אנשים טובים תרמו 80 מחשבים. מאז פתחתי עוד שלושה משרדים באזור. ביום הבחירות אני מפעיל שמונה משרדים", סיפר.

 

מאמץ אחרון על קולות המתנדנדים

העניין הוא שברק אובאמה ינצח במדינת מרילנד בלי קרב, והפעילים שמתקבצים כאן מסייעים למאמץ של אובאמה בעיקר במדינות וירג'יניה ופנסילבניה השכנות, ששתיהן מתנדנדות. האנשים כאן מטלפנים לכל מקום ברחבי ארצות הברית לפי ההוראות שיוצאות מהמטה המרכזי בשיקגו.


מימין ובמרכז: דיוויד הארט ורונית דנציז (צילום: יצחק בן-חורין) 

 

ביום שני בבוקר העלה המטה בשיקגו על מסכי המחשבים של המתנדבים במרילנד נתונים על מצביעים מתלבטים בווירג'יניה. בשעת צהריים מתבקשים הטלפנים לעבור לדבר עם מתלבטים במדינת נוואדה הרחוקה והמתנדנדת.

 

ואיך אפשר בלי הזווית הישראלית? בכניסה למטה אני פוגש את רונית דנציז, המשגרת פעילים לדפוק על דלתות של מתלבטים בווירג'יניה.

היא מכוונת אותם לסניפים של אובאמה במדינה, ומשם לבתי מצביעים. היא וחבריה כבר שיגרו היום 150 מתנדבים לווירג'יניה, ובשבת דפקו על דלתות של אלף בתים.

 

"אנחנו נותנים להם הכוונה למשרדים שלנו בווירג'יניה ובפנסילבניה, שם זקוקים למתנדבים. אני בעצמי פעילה כאן כבר כמה שבועות. אני יודעת שהרבה מאוד בישראל תומכים דווקא במקיין, ואני מקווה שהמשפחה שלי בארץ לא תתאכזב", אומרת רונית.


פורסם לראשונה 03/11/2008 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הארט. היהודים מעורבים
צילום: יצחק בן חורין
מומלצים