שתף קטע נבחר

האמונות הטפלות של מטה אובאמה

המרוץ המתיש והסקרים הצמודים גורמים גם לאנשים המחושבים והרציונליים ביותר לפנות אל העל-חושי בניסיון למצוא רמזים להצלחת מועמדם. מי החליט להפסיק להתגלח, למי יש ז'יטון, מי תבוא עם מגפי בוקרים לקלפי ומי בחר לחזור למלון בו ישן ב-2000

המתח וההתרגשות לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב גורמות כנראה אפילו לאנשים המחושבים והרציונליים ביותר - יועציהם ומקורביהם של ברק אובאמה וג'ון מקיין - לפנות לאמנות טפלות בניסיון להיאחז בכל שביב של רמז העשוי להצביע על הצלחת מועמדיהם בבחירות.

 

אהרון פיקרל, מנהל הקמפיין של אובאמה במדינת אוהיו, לדוגמא לא התגלח מזה חודש והוא גם מופיע מדי יום לעבודה בלי כובע קבוצת הבייסבול של העיר קולומבוס, אותו הוא נוהג לחבוש באדיקות. לדבריו של פיקרל, התחזקותו של אובאמה בסקרים באוהיו בסוף חודש ספטמבר קשורה קשר הדוק להיגיינה האישית שלו ולאופן שבו בחר להתלבש באותו זמן, ולכן החליט שעדיף לא לקחת סיכון.

 

סוף המרוץ - הדיווחים האחרונים:

 

"מה שקרה הוא שבמהלך שבוע שבו התעצלתי ולא התגלחתי וגם לא לקחתי את הכובע לעבודה - אובאמה עבר להוביל בסקרים באוהיו. החלטתי שקורה משהו טוב ואני לא מתכוון להרוס אותו. זה די דוחה לא?", סיפר פיקרל והתייחס לצווארו השעיר. לדבריו, לפחות 20 גברים נוספים במטה אוהיו הפסיקו להתגלח מאז שעבר אובאמה להוביל. "אנו מתקלחים ומחליפים בגדים, אבל אני מודה שזה קצת מגוחך", הוסיף בדברים שאמר לאתר "פוליטיקו".


אובאמה ומשפחתו בעצרת בחירות באוהיו, היום (צילום: AP)

 

באמונה טפלה אחרת מחזיק האסטרטג הדמוקרטי הראשי, דיוויד אקסלרוד, אשר נושא מזה שלושה שבועות בכיס מכנסיו לב מקוורץ בצבע ורוד. אקסלרוד סיפר כי קיבל את הלב מאשה שאיננו מכיר במהלך אירוע בחירות כקמע להצלחה. "נראה לי שהיתה הילה סביבהּ. חוץ מזה אנחנו די מצליחים מאז אותו יום", אמר.

 

הז'יטון, הנשר ו"מלך הקופים"

אמנם, איש במחנה אובאמה לא אימץ עד כה את האמונה הטפלה בה החזיק היועץ הפוליטי והשחקן, ג'יימס קרוויל, שבקמפיין 1992 החליט שלא להחליף תחתונים כסגולה להצלחתו של ביל קלינטון, אולם סביב המועמד הדמוקרטי ישנם עוד כמה בכירים בעלי אמנות יוצאות דופן: היועץ למדיניות חוץ, מארק ליפרט, לדוגמא החליט לצאת לסיורי הבחירות כשעל גבו תרמיל גב ששימש אותו בעת שהוצב בעיראק. לשיטתו, לתרמיל יש כוחות המסוגלים להעניק הצלחה למחנה הדמוקרטי.

 

דוגמאות אחרות הם יועצו האישי של אובאמה, רג'י לאב, שיילבש ג'ינס במהלך יום הבחירות כפי שהוא נוהג לעשות מדי ארבע שנים. קצינת העיתונות במחנה הדמוקרטי, ג'ן פסקי, תלבש מחר מגפי בוקרים אשר נקנו במהלך הבחירות המוקדמות בטקסס.

 

ומה קורה אצל המועמדים עצמם? ברק אובאמה הצהיר על עצמו כמה פעמים בעבר כי הוא בעל אמנות טפלות רבות. בחודש יוני הודה המועמד הדמוקרטי כי בכיסיו ניתן למצוא ז'יטון פוקר שנתן לו בוחר, סיכה של נשר אמריקני שנתנה לו בוחרת מאחד השבטים האינדיאנים ופסל מזהב של "מלך הקופים" מהמסורת ההודית.

 

ג'ון מקיין מצדו בחר בביקורו אתמול במדינת ניו-המפשיר לחזור למלון בו לן בשנת 2000, במהלך מערכת הבחירות המוקדמות לראשות הרפובליקנים. מקיין ניצח אז את ג'ורג' בוש בניו-המפשיר והוא החליט לשוב כעת אל אותו מלון כסגולה לניצחון על אובאמה. המשימה עם זאת צפויה להיות קשה שכן, המועמד הדמוקרטי מוביל על מקיין במדינה זו בפער עצום של כ-20 אחוז. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. ז'יטון פוקר
צילום: רויטרס
אותו מלון. מקיין
צילום: רויטרס
מומלצים