שתף קטע נבחר

המבקר: נגביר את הפיקוח על הוצאות המפלגות

לקראת הבחירות הקרובות, אמר המבקר לינדנשטראוס כי המפלגות יוציאו כסף רב בקמפיין, למרות החובות הכבדים של חלקן. הוא הבטיח להקפיד מאוד על הוצאות הבחירות והתרומות שמקבלות המפלגות

הבחירות מתקרבות - ומבקר המדינה מבטיח לפקוח העין על הוצאות המפלגות. מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמר היום (ה') כי משרדו יגביר בבחירות הקרובות את פיקוחו על הוצאות הבחירות והתרומות למתמודדים בכל המפלגות ויקפיד עם כולם הקפדת יתר.

 

בכנס לשכת רואי החשבון, אמר המבקר: "למרות החובות הכבדים, נערכות כל המפלגות לקרב על ליבו של הבוחר. על פי הערכות הן יוציאו 80-100 מיליון שקלים עבור פרסום וקמפיינים בלבד, לקראת הבחירות שיתקיימו ב-10 בפברואר.

זאת, כאשר לרוב המפלגות אין כיום כסף בקופה והן תקבלנה את הסכומים הראשונים ממימון הבחירות, הניתן להן על ידי המדינה".

 

הוא גם מתח ביקורת על ההוצאות הצפויות - בזמן משבר. "בחברה שבה מספר העניים הולך וגדל, חברה שבעקבות המצב הכלכלי הבינלאומי והמקומי הולכת וגדלה בה האבטלה, שקיימים בה כבר פיטורי עובדים - אנו עדים להוצאות ענקיות הצפויות למטרות מסעי הבחירות, המצב מדאיג מאוד. במקום לצמצם, לחסוך ולנהל מערכת בחירות יעילה וחסכונית, כאשר הפזרנות היא ביטוי מובהק לחברת שפע, דא עקא שבשעה זו הפזרנות היא אסון. במיוחד בחברה שהקוטביות בין עניים לבין עשירים מכרסמת במרקם החברתי שלה".

 

לינדנשטראוס ציין כי "העובדה שכך נוהגים בכל מערכות הבחירות בישראל, בפרט כאשר אין ממשלה שכיהנה יותר ממחצית תקופת כהונתה, ואין איש פוצה פה ומוחה על הפזרנות השולטת ברמה, עובדה זו מוסיפה לדעה שלא ניתן לשנות דבר".

 

המבקר מתח ביקורת גם על מערכת המשפט ואמר: "תהליכי ההעמדה לדין מתעכבים, לעיתים, תקופה ארוכה מדי, מאבדים את חשיבותם בחלוף העיתים ומתיישנים ואין בהם תגובה משפטית מתאימה. הפרקליטות סובלת מחוסר תקני פרקליטים כפי שמערכת השיפוט סובלת מחוסר תקני שופטים, כפי שהמשטרה סובלת מחוסר כוח אדם מספיק. גם התגובה העונשית ראויה לרביזיה, או למצער לשיקול מחדש. אין בוודאי חולק ש'הסדרי הטיעון' הם צעדים מחויבים בעומסים הכבדים בהם נתונות מערכות המשפט והתביעה כיום, אך מאידך יש בענישה קלה - עידוד הפשיעה או לפחות הרגשה שהעבריין משלם מחיר קל ולעיתים כדאי בעייני העבריין - על עבירה חמורה המחייבת ענישה מתריעה".

 

לבסוף ציין המבקר: "הציבור חייב להתעורר מ'התרדמה החלקית' שנפלה עליו, או שהפילו עליו. נוכל לעשות זאת כולנו יחד, ומוטב שעה אחת קודם. ביקורת המדינה הייתה ותהייה נדבך חשוב ומרכזי בעשייה זו. איך אמר הנשיא הנבחר של ארה"ב ברק אובמה אתמול בנאומו בשיקגו ולאורך כל מסע הבחירות: "YES, WE CAN!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לינדנשטראוס. ימשיך לבקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים