שתף קטע נבחר

מחאת הסגל הזוטר: שיבושים בלימודים ממחר

בעוד ראשי האוניברסיטאות ממשיכים להתקוטט עם האוצר, הסגל הזוטר ישבית ממחר את הלימודים לשעתיים בכל יום במוסד אחר. לטענתם, מתעלמים מהסכמי השכר שנחתמו

"אם תוך שבועיים לא יעמדו האוניברסיטאות בהסכמי השכר שלנו - נצא לשביתה כללית", כך הכריז היום (יום ב') ד"ר דניאל מישורי, ראש צוות המשא ומתן מטעם הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר. כבר מחר יחלו אנשי הסגל לשבש את הלימודים, בכל יום במוסד אקדמי אחר.

 

לאחר אזהרת נשיאי האוניברסיטאות, שנקלעו היום לעימות חריף עם האוצר, מכך שסכנת השביתה טרם נמוגה - מצטרף כעת גם הסגל הזוטר למאיימים לאחר שהאוניברסיטאות לא קיימו לטענתם את הסכמי השכר שנחתמו עמם לפני כמה חודשים. 

 

מרבית חברי הסגל האקדמי הזוטר מועסקים כיום כעובדי קבלן אקדמיים במשך שמונה חודשים בשנה בלבד, מפוטרים מדי קיץ ללא כל זכויות סוציאליות או אקדמיות ואף ללא פיצויי פיטורין, ונשכרים מחדש בכל תחילת שנה. בחודש מאי האחרון נחתם הסכם הבנות שהוביל להסכם שכר קיבוצי המתקן חלק ניכר מתנאי העסקה פוגעניים אלה, אולם האוניברסיטאות פתחו את השנה מבלי ליישמו.

 

באוניברסיטאות ענו בתגובה לטענות כי משרד האוצר עדיין לא העביר את הכספים הדרושים לתשלום הסכמי השכר החדשים, ומכאן העיכוב. עם זאת, סבלנותם של אנשי הסגל פקעה, והחל ממחר יחלו בשיבושים במוסדות הלימודים השונים ברחבי הארץ. מחר לא יקיימו אנשי הסגל שיעורים באוניברסיטת בר אילן בין השעות 12:00-14:00, ביום ד' ייערכו שיבושים באותן שעות באוניברסיטה העברית בירושלים, וביום ה' באוניברסיטת חיפה.

 

בשעות בהן לא יערכו הלימודים, יקיים הסגל אסיפות הסברה שונות. אם לא יימצא פתרון בקרוב, יימשכו העיצומים גם בשבוע הבא באוניברסיטת בן גוריון ובטכניון.

 

ד"ר מישורי הביע תקווה כי השיבושים לא ידרדרו לכדי שביתה מלאה. "אנו מקווים שההסכם ייושם בתוך שבועיים. אם הסגל האקדמי הזוטר יאלץ לשבות, נשיאי האוניברסיטאות שלא השכילו לעמוד בהבטחותיהם ייאלצו להסביר את מחדליהם לחברי הסגל ולסטודנטים", אמר.

  

"הבכירים זוכים לתנאים, ואנחנו מקופחים"

אתמול פנה יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם מגידור, במכתב ליושב ראש הפורום המתאם של הסגל הזוטר, מר שיאון קורן, בו הצהיר כי הועד מחוייב להסכם וכי "בכוונתנו ליישמו במהירות האפשרית מיד לאחר אישורו, שאנו מצפים לו בזמן הקרוב".

 

פרופ' מגידור

ביקש הארכה של שבועיים לפני שיוחרפו הצעדים עליהם הכריז הסגל הזוטר. בתגובה, הודיע הפורום המתאם כי העיצומים לא יוחרפו

עד ה-23 בנובמבר, למעט אסיפות ההסברה המתוכננות. ראשי הפורום המתאם הבהירו לוועד ראשי האוניברסיטאות כי אם לא ימולא ההסכם ויבוטלו הקיצוצים, יוחרף המאבק עד לכדי שביתה כללית.

  

שי מלצר, סגן יושב ראש הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר, האשים את ראשי ההשכלה הגבוהה כי הם מזניחים את זכויות אנשי הסגל הזוטרים, בעוד הם עצמם זוכים למשכורות ותנאי העסקה ראויים.

 

"הקיפוח מתבטא גם בפיטורים נרחבים של חברי סגל, ולא נוכל לעבור על כך לסדר היום. השביתות הקצרות של השבוע הן אזהרה לקראת העתיד לבוא. אנחנו מקווים שהתנהלות חסרת האחריות של ראשי האוניברסיטאות תיפסק ושההסכם יכובד. אחרת, כל האשמה על שיבוש הסמסטר תוטל על ראשי האוניברסיטאות", הבהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורן. אם לא יקיימו התחייבויות - שביתה
צילום: אלי להר
צילום: פייר תורג'מן
מגידור. ביקש הארכה
צילום: פייר תורג'מן
צילום: יונת אטלס
המחאה הקודמת של אנשי הסגל
צילום: יונת אטלס
מומלצים