שתף קטע נבחר

אילון: טעיתי כשפעלתי לפי כללי הפוליטיקה

בהודעת הפרישה הרשמית מהעבודה, השר אילון עקץ את ברק ("דרושה מנהיגות עם אורח חיים צנוע"), התייחס לדרך החדשה שטרם נקבעה ("המטרה - מיזוגים"), והסביר: "הבנתי שהעבודה איבדה את דרכה כשאמרו לי: אבא, אל תביך אותנו". במפלגה הגיבו: הוא זגזגן בלתי נלאה ואופורטוניסט

"הטעויות שעשיתי נבעו מתוך קבלה של כללי המשחק של הפוליטיקה. חלק מכללי המשחק זה לערפל מסרים כדי להיבחר, להיאבק רק בחדרים סגורים כדי שיידעו שאנחנו יורים בתוך הנגמ"ש" - כך אמר הבוקר (יום א') השר עמי אילון, במסיבת עיתונאים שבה הודיע על פרישתו ממפלגת העבודה.

 

אילון אמר במסיבת העיתונאים, כי "אני מעדיף לומר את מה שיש לי לומר. אני לא מערפל מסרים. יש לי דרך מאוד ברורה. אני לא משנה את הדרך. אני מוכן להחליף מסגרות, ובלבד שהדרך תהיה הדרך שבה אני מאמין. אני לא מתכוון להתמודד בפריימריז בעבודה, ולא אהיה חבר כנסת מטעמה".

 

השר שעזב את מפלגתו אמר עוד, כי "אני לא מפחד ממאבקים, אך אני רוצה שהמאבקים שאני אעשה יהיו ראוים. מאבק ראוי זה מאבק שמקדם תהליך מדיני, מקדם סדר יום חברתי, הגנה על שלטון חוק. הגעתי למצב שבו אני לא יכול לשכנע אפילו את הקרובים לי ביותר להצביע למפלגת העבודה. העבודה איבדה את דרכה.

 אני לא יכול לצאת היום לא אל חבריי בפריימריז, ולא אל הציבור הרחב, ולשכנע שזו הדרך, ושאהוד ברק צריך להיות ראש ממשלה".

 

"אהוד ברק הוא לא הבעיה של העבודה. הבעיה הרבה יותר עמוקה. אך ברק היה אמור להיות הפיתרון. לאורך שנה וחצי הוא הבהיר לי, ולרבים במפלגה שהוא גם לא הפתרון", הוסיף, והסביר לאיזו מנהיגות הוא שואף: "מנהיגות שיודעת להתייעץ ולשמוע דעות מנוגדות, מנהיגות צנועה, עם אורח חיים צנוע, ולא מדברת בשפה של כוחנות ופחד".

 

התקשר לאולמרט, לא התפטר מהממשלה ומהכנסת

ומה לגבי הדרך שבה יבחר כעת? "בימים הקרובים אצטרף להקמת מסגרת פוליטית חדשה. אני בוחן כרגע כמה אופציות. המטרה היא דרך של התחדשות דרך מיזוגים, שזו המשמעות של פוליטיקה אחרת. לא ללכת לבד. להביא אנשים מהבית, לא לגרור החוצה מצביעי העבודה, ולא לגרור מצביעי קדימה. המטרה היא להביא לקלפיות אנשים שהיום אין להם למי להצביע".

 

אילון הכחיש שקיים מגעים עם קדימה, ושנפגש עם ציפי לבני. לגבי הצטרפות למרצ הוסיף: "לא דרשתי להיות מספר 1 מחיים אורון, ולא דרשתי לעשות סקר". הוא הצהיר שאין בכוונתו להתפטר מהכנסת וגם לא מהממשלה - שם הוא מעוניין לסיים את שהתחיל בנושא השירות האזרחי - "צעד בעל משמעות היסטורית", לדבריו.

 

אילון טלפן הבוקר לראש הממשלה, ושאל אותו אם הוא רוצה שיתפטר מתפקידו כשר. אולמרט השיב בשלילה. מקורבי אילון אומרים כי הוא נשאר בממשלה כדי להצביע בעד עיסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, אם תהיה כזו. 

 

לשאלת ynet, "האם אתה סבור שאתה מבין את הפוליטיקה הישראלית ואת המקצוע הזה?", השיב אילון: "ימים יגידו. אני הולך בדרכי, ואני מאמין שדרכי תשפיע. הגיעו יותר ממאה אנשים לשדות ים, בהתראה של כמה שעות.

 ביקשתי שיגיעו רק כמה אנשים, שיש להם את מלוא הזכות לצעוק עליי. רובם תומכים בדרך שבה אני הולך. האנשים שלי מצפים שאפעל, והם לא מבינים למה זה לוקח כל כך הרבה זמן".

 

אילון ניסה להסביר מדוע התעכב עם מהלך הפרישה ואמר: "גיליתי שהעבודה היא לא אלטרנטיבה, כשבסביבתי הקרובה ביותר אמרו לי: אבא, אל תביך אותנו, ואל תבקש מאיתנו להצביע עבור העבודה, למרות הדרך שלך. וזה גרם לי להבין שהעבודה איבדה את דרכה".

 

בתגובה על דבריו של אילון, נמסר ממפלגת העבודה: "עמי אילון איש הצבא היה מתבייש ומוקיע את התנהלותו של עמי אילון הפוליטיקאי. מי שהתיימר להוביל קו ערכי ומוסרי, הפך לזגזגן בלתי נלאה ולאופורטוניסט. מפלגת העבודה היא תנועה שורשית וערכית ויש לה את הכוחות להמשיך ולהיות גורם מוביל בהנהגת המדינה. מעזיבתו של אילון תצמח רק טובה ותתאפשר רענון השורות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילון, היום. "המטרה - מיזוגים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים