שתף קטע נבחר

אילון פורש מהעבודה ותוקף: מפלגה ללא אידאה

השר כינס כמה מתומכיו והבהיר כי החליט לעזוב בשל תפקודו של היו"ר אהוד ברק. בינתיים, משתף אילון פעולה עם תנועת מימד, אך טרם ברור באיזו מסגרת יתמודד בבחירות. גורמים במרצ ל-ynet: "אפשר להניח כי החיבור עם עמי אילון יסתדר"

"מפלגה ללא אידאה, לא תקנון, ללא חוקים - שכל בוקר משתנים, זו מפלגה שאסור להמצא בה". כך אמר אמש (שבת) השר עמי אילון, בכינוס של תומכיו בשדות ים. הוא הודיע על פרישתו ממפלגת העבודה.

 

"בארבע השנים האחרונות, התחלתי להידמות לאנשים שנמצאים במפלגה, ופשוט לא אומרים כלום. ישנם ארבעה מועמדים במפלגת העבודה, שרואים עצמם יושבי ראש פוטנציאליים בעתיד. הם יסתובבו בעתיד הקרוב ויאמרו כמה ברק טוב, ובעוד כארבעה חודשים יפעלו להסביר כמה הוא צריך ללכת הביתה. אני לא מוכן לשחק את המשחק הזה", אמר אילון, שצפוי לכנס היום מסיבת עיתונאים שבה יפרט את צעדיו.

 

אילון סיפר בכינוס כי החליט לעזוב את העבודה בעקבות ועידת המפלגה האחרונה, לאחר שהסתבר לו כי היא אינה מהווה אלטרנטיבה שלטונית. "מפלגה זה לא דבר קדוש. אני יוצא למסגרת פוליטית אחרת, ולבית פוליטי שיהווה מקום למאות אנשים שמחפשים מקום שפוי להצביע עבורו", אמר והעריך כי המסגרת הזו תאגד בעתיד את העבודה וגופים נוספים במרכז הפוליטי.

 

גורמים במרצ המעורים בהקמת תנועת השמאל החדשה, העריכו בשיחה עם ynet כי "בסופו של דבר, אפשר להניח כי החיבור עם עמי אילון יסתדר". 

 

"אבדוק מיזוג כוחות פוליטיים"

אילון הוסיף ואמר: "ברק טועה כשהוא אמר לאחרונה שהמפלגה גדולה מסך כל חלקיה. בעבודה יש אנשים גדולים שנעלמים בתוך המפלגה". הוא התייחס ברמז לדרך פעולתו בשלב הנוכחי כאשר אמר: "אבדוק בימים הקרובים אם אפשר למזג כוחות פוליטיים טובים לתוך הליכה משותפת. אם אני מספר 1, או מספר 2 זה לא השאלה. אני מוכן להיות מספר 2 אצל אנשים שתפיסת המנהיגות שלהם היא כמו שלי, מנהיגות משתפת. זה לא קרה אצל אהוד ברק".

 

לפי שעה, אילון משתף פעולה עם יושב ראש מימד, ח"כ מיכאל מלכיאור, אך לא ברור אם השניים יתמודדו ביחד תחת הגג של מפלגת מימד. גורמים המקורבים לאילון אמרו, כי "ברור לנו שלרוץ בראשות מימד עם מלכיאור זה לא שוס גדול, לכן הכוונה היא להוביל מהלך אחר".

 

אילון ניהל בתקופה האחרונה מגעים אינטנסיביים עם יושב ראש מרצ, חיים אורון, אולם נראה כי המשא ומתן על הצטרפותו למפלגה עלה על שרטון. אילון דרש הבטחה כי ימוקם במקום השני ברשימה אחרי אורון, אולם יו"ר מרצ סירב להבטיח זאת.

 

במערכת הפוליטית נפוצו דיווחים לפיהם אילון קיים שיחות גם עם חבר הכנסת לשעבר, אפרים סנה, העומד בראש מפלגת "ישראל חזקה".

כמו כן, שוחח אילון גם עם אמיר גולדשטיין, יועצה של יו"ר קדימה, ציפי לבני. למרות זאת, בסביבתה של לבני אמרו כי "השניים חברים כבר הרבה שנים ומקיימים שיחות כל הזמן". 

 

במקביל, הודיע שר התרבות המדע והספורט, ראלב מג'אדלה, כי אין בכוונתו לעזוב את מפלגת העבודה, כדי לעמוד בראש מפלגה ערבית חדשה. "אני מאמין בשותפות ערבית יהודית. לא אתן ידי להקמת מפלגה ערבית רביעית, ולטובת הציבור הערבי בישראל, על המפלגות הערביות להתאחד", אמר מג'אדלה.


פורסם לראשונה 15/11/2008 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמי אילון. יוצא מהעבודה
צילום: דודי ועקנין
מיכאל מלכיאור. חבירה פוליטית?
צילום: דודי ועקנין
מומלצים