שתף קטע נבחר

בית המריבה: "נעמוד כחומה בצורה למנוע ההרס"

פחות מיום לפני מועד הפינוי מרצון שקצב להם בג"ץ - מאות השתתפו בכינוס מחאה בנושא בית המריבה בחברון. רבנים פנו בקריאה לחיילים: "חובה לסרב פקודה". אחד מהם אף הבטיח מענק כספי למי שיישלח לכלא

שעות ספורות לפני המועד האחרון שבו בית המשפט העליון קבע כי יש לפנות את בית המריבה בחברון - נציגי המתנחלים בכוננות. בכינוס מיוחד בו השתתפו כאלף בני אדם קרא רבה של קרית ארבע, דב ליאור, למנוע את הפינוי, "הבית הזה, שנגאל בדמים, שייך לעם ישראל. זה מאבק של כל נאמני ארץ ישראל, לא גזלו אותו מאף אחד, קנו אותו בדמים", אמר ליאור. 

 

הוא הוסיף, כי הבית "צריך לשמש כדגל איך לעמוד על זכותו של עם ישראל על ארץ ישראל.

אין לי ספק שהציבור שלנו כולו יעמוד כחומה בצורה למנוע את ההרס". לכינוס שנערך בקריית ארבע, הגיעו תושבים ורבנים מרחבי יהודה ושומרון. 

 

מלבד ההיערכות ליום הפינוי קראו חלק מהרבנים לסירוב פקודה של חיילי צה"ל. רבה של בית אל, זלמן מלמד, התייחס להחלטת בית המשפט ואמר, כי "חוקים שמקורם בעיוותים לא נחשבים לחוקים. אנו מכאן קוראים לחיילי צה"ל, שאנחנו מאוד אוהבים את צה"ל ורוצים לשמור על כוחו ושלמותו".

 

הוא הוסיף, "מה שישמור הוא כמה שיותר חיילים שיימנעו מלהשתתף בגירוש יהודים מבתיהם. אם חיילים היו מסרבים פקודה בגירוש גוש קטיף לא היה קורה מה שקרה לנו בלבנון. אילו החיילים היו מסרבים לזה לא היו ניתנות גם במלחמת לבנון הוראות כאלה עקומות שגרמו את הנזק הזה".

 

יו"ר המטה העולמי להצלת העם והארץ הרב שלום דב וולפא, הציע תמריץ למי שלא ישתתף בפינוי, "האויב הכי גדול של מדינת ישראל הוא ממשלת ישראל. חובה לסרב פקודה וחיילים שיישבו בכלא על סירוב פקודה יקבלו מענק כספי". הרב וולפא הביא איתו עשרות קסדות על מנת לחלק לבני הנוער כדי שיגנו על עצמם בעת פינוי.

 

דובר היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, אמר במהלך הכינוס, כי "אלמלא היה מדובר ביהודים בבית בחברון זה לא היה קורה. כאן המאבק למען הצדק וזכויות בסיסיות שלנו. על עוול כזה לא שותקים, מגינים בגופנו על העוול הזה".  

 

"הטמפרטורה גבוהה מעמונה"

ראש מועצת קדומים לשעבר, דניאלה וייס, השוותה אף היא את בית המריבה לפינוי עמונה ואמרה כי "ההערכה שלי לפי החום שאני מרגישה כשאני משווה לעמונה היא שהטמפרטורה יותר גבוהה. גם הציבור מרגיש שמדובר בסמל ולא יתנו לפגוע בו. אני מקווה שהמדינה תתעשת ולא תעשה מעשה קמיקאזה".

 

גם מקומם של חברי הכנסת לא נפקד מן האירוע. חבר הכנסת אורי אריאל הבהיר כי "היהודים יגנו על בתיהם",

וכי "אין צורך להרביץ, אבל אם מישהו ירביץ אנחנו נגן על עצמנו". חבר הכנסת לשעבר, איוב קרא, הטיל את האשם ביושבת ראש קדימה, ציפי לבני, והכריז כי היא "טובה לחמאס", ואילו חבר הכנסת אריה אלדד, תלה אף הוא האשם במערכת הפוליטית ואמר, כי "בלי בחירות שר הביטחון לא היה מעז לעולל תעלול כזה".

 

עוד קודם לכינוס אמר מלאכי לוינגר, ראש מועצת קריית ארבע-חברון, כי "בכנס הזה הציבור יתעדכן לגביי החלטת בג"ץ ואיך מגינים על הבית. כמו כל בן אדם שמגן על ביתו נפעל, אני מקווה שלא באלימות. אין לנו שליטה על כל האנשים בשטח. אני חושש לאלימות במקרה של פינוי. בדומה לעמונה ששם לא נעשה צדק, כך גם כאן, ולכן התגובות לא יהיו בשליטתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כינוס החירום
צילום: רחמים מימון
מומלצים