שתף קטע נבחר

מאות מתנחלים השתלטו על בית ליד חברון

כ-300 צעירים ותלמידי ישיבה הגיעו לביתו של פלסטיני סמוך לכביש המוביל למערת המכפלה וטענו כי בידיהם אישור בעלות עליו. הצבא והמשטרה בודקים את תוקף האישור. מועצת יש"ע: "מחזקים את ידי המתיישבים עם כניסתם למבנה". בעל הבית אמר ל-ynet: "הבית הוא שלי ויש לי את כל המסמכים המוכיחים זאת"

פלישה או התיישבות כחוק? מאות צעירים ותלמידי ישיבה נכנסו אמש (ב') לבית של פלסטיני סמוך לכביש המקשר בין קריית ארבע למערת המכפלה, כחצי קילומטר מקריית ארבע. לטענת המתנחלים, יש בידיהם אישורי בעלות על הבית, אולם כוחות צבא ומשטרה במקום בודקים את הנושא. במקביל, גם המינהל האזרחי וגורמים משפטיים בודקים את האישורים שבידי המתנחלים.

 

לטענת המתנחלים, מדובר באחד המתחמים הגדולים שנרכשו ביהודה ושומרון בשנים האחרונות. אל תוך הבית נכנסו בין 200 ל-300 מתנחלים וגורמים בצה"ל אמרו כי הם יישארו במקום עד שתתקבל החלטה בנוגע לתוקף האישורים. בצה"ל לא פוסלים גם את האפשרות כי הצעירים יישארו בתוך הבית עד הבוקר.


מבלים את הלילה בבית החדש (צילום: גיל יוחנן)

 

בעל הבית עליו השתלטו, באיז רג'אבי, אמר הערב ל-ynet כי טענת המתנחלים בדבר בעלותם על הבית שקרית: "הבית כולו בבעלותי ויש לי את כל המסמכים המוכיחים זאת", אמר. רג'אבי, שהיה בדרכו לתחנת המשטרה בקריית ארבע כדי להגיש תלונה, הוסיף: "המתנחלים אומרים כי קנו את הבית מפלסטיני שמתגורר בירדן. הם יכולים לקנות את הבית ממי שהם רוצים, אבל הבית הוא שלי ואני הבעלים היחיד. מעולם לא היה לי קשר איתם".  

 

מקורות פלסטינים בחברון דיווחו כי בנוסף להשתלטות על הבית נכנסו המתנחלים למסגד סמוך בשעה שבמקום היו מתפללים, אולם גורמי ביטחון הדגישו כי אינם מכירים דיווח כזה, אל המקום הגיעו כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה שכיתרו את האזור. תנועת התושבים הפלסטינים הוגבלה מאד בשעות הערב, חלקם אף חששו לצאת מבתיהם מחשש שייפגעו, אולם לא נרשמו כל עימותים חריגים או אלימים.


בתוך החדרים (צילום: גיל יוחנן)

 

דובר ועד היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון אמר: "זכינו להיכנס לבית חדש שנקנה בחברון. זהו בית גדול בעלייה לקריית ארבע". ממועצת יש"ע נמסר כי הם "מחזקים את ידיהם של מתיישבי חברון עם כניסתם למבנה החדש שנרכש כחוק סמוך לציר המתפללים. אנשי היישוב היהודי ממשיכים את דרכו של אברהם אבינו שקנה את מערת המכפלה בכסף מלא, בהמשך התיישבות יהודית בעיר האבות".

 

חבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) בירך גם הוא על המהלך: "כל השתרשות יהודית בעיר האבות היא ברכה לעם ולארץ. כיוון שהרכישה נעשתה כחוק, זוהי שעת מבחן לממשלה - האם תכפיף את החוק ורשויותיו לגחמותיה הפוליטיות, או שתוכיח שגם השלטון כפוף לחוק, ותאפשר ליהודי חברון להחזיק בבית".

 

לעומתם אמר מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר: "השתלטות המתנחלים בחברון על הבית היא הסלמה שעלולה להצית את העיר. על צה"ל והמשטרה לפעול במהירות עוד הלילה ולהוציאם מהמבנה לפני שיספיקו להשתקע במקום. האחריות על המצב בעיר רובצת על כתפיו של שר הביטחון עמיר פרץ".

 

עבד אל האדי חנקש, מן הוועד למען האדמות והבתים הפלסטיניים בחברון, אומר כי טענת המתנחלים על בעלות על הנכס היא מגוחכת. "זוהי טענה שהוכנה מראש כדי להצדיק את ההשתלטות לפני דעת הקהל והתקשורת בישראל ובעולם", אמר. "כל המקרים הקודמים עם טענות דומות הוכחו כשקריות, הטענה נועדה ליצור בלבול בקרב הציבור הפלסטיני. אין שום אמת בטענה הזו ויש להוציא את המתנחלים מן הבית".


פורסם לראשונה 19/03/2007 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נרכש או לא? בניין המריבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים