שתף קטע נבחר

פרקליטי קצב למזוז: דנינו משבש מהלכי חקירה

במכתב חריף ששלחו ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה, תקפו עורכי דינו של קצב את ראש אגף חקירות במשטרה על הראיון הטלוויזיוני שהעניק. המשטרה בתגובה: הוא כלל לא הפעיל לחץ על הפרקליטות

פרקליטיו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שלחו היום (יום א') מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ולפרקליט המדינה, משה לדור, ובו הם מאשימים את ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יוחנן דנינו, בשיבוש מהלכי חקירה ובהשפעה על עדים. כל זאת בעקבות הראיון שהעניק לערוץ 2, ובו אמר שהוא לוחץ בכל דרך אפשרית להגיש כתב אישום נגד קצב.

 

דנינו גם יצא במרומז נגד טענת מזוז בעבר כי ישנם קשיים ראיתיים בביסוס כתב אישום נגד קצב.

 

במכתב ששלחו עורכי הדין ציון אמיר, אביגדור פלדמן ואברהם לביא, נטען כי הופעת דנינו בתקשורת בעניין שעדיין תלוי ועומד בפני החלטת הפרקליטות והיועץ, מהווה פגיעה חמורה בכללי הסוביודיצה, שיבוש חקירה והשפעה על עדים שנחקרו ושטרם נחקרו. בנוסף, מחו עורכי דינו של קצב על התעלמותם של לדור ומזוז מפנייה שהגישו ערב שידור הראיון עם דנינו. בפנייה ביקשו עורכי הדין להורות לדנינו לבטל את הראיון בכל הנוגע לקצב.

 

"דנינו משתמש בתקשורת כדי להפעיל לחץ על אנשי הפרקליטות, השוקדים בעת הזאת על לימוד חומר החקירה. מדוע רשויות האכיפה נוטלות חלק פעיל במסע תקשורתי זה?", כתבו פרקליטי קצב. לדבריהם, מדברי דנינו לא עולה בדל של ספק שהשלמות החקירה שנערכות בימים אלה אינן מבוצעות מתוך רצון להגיע לאמת, אלא מתוך כוונה לבסס את המלצות המשטרה ואת עמדתה מלכתחילה, שכבר נדחתה לדבריהם על-ידי מזוז ולדור.

 

עורכי דינו של קצב הוסיפו כי במהלך הראיון סירב דנינו להמליץ על גורלו של תיק החקירה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנימוק של היעדר סמכות - אולם את גורלו של קצב, לדבריהם, הוא חרץ מבלי להניד עפעף תוך שהוא מתייצב לימינה של עדה שהוכח כי שיקרה אינספור פעמים בעדותה.

 

גורמים במערכת אכיפת החוק אמרו ל-ynet בתגובה כי דבריו של ראש אגף החקירות אכן לא היו צריכים להיאמר במהלך הראיון. גורם בכיר אמר כי הוא "אינו מבין מדוע אצה לדנינו הדרך לדבר על פרשת קצב, כאשר ההחלטה אמורה להתקבל במהלך השבועות הקרובים". לדברי הגורם, העובדה שראש אגף החקירות מדבר על חקירה שעדיין נמצאת בעיצומה - "אינה נראית טוב".

 

תיק קצב נמצא בימים אלה בהליך של השלמות חקירה, המבוצעות על-ידי צוות הפרקליטים החדש בראשות עו"ד רונית עמיאל מפרקליטות מחוז מרכז. במהלך השבועות הקרובים צפויה להתקבל ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגד הנשיא לשעבר ובאילו סעיפים. לפני כשבועיים אמר פרקליט המדינה כי חומר הראיות בתיק קצב "בעייתי וגבולי" ועדיין נערכות בנושא השלמות חקירה.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל דוחה על הסף את הטענות שמייחסים פרקליטי קצב, על פי הפרסום, לניצב דנינו. יובהר, כי בשום שלב בראיון לא אמר ניצב דנינו כי הוא מפעיל לחץ כלשהו לשם הגשת כתב אישום כנד הנשיא לשעבר קצב, וכל ניסיון לייחס לו אמירות מסוג זה מוטעה ומטעה בכוונת מכוון.

 

משטרת ישראל שותפה מלאה לדאגתם של פרקליטי קצב לתקינות הליכי החקירה והמשפט בתיק זה, כמו בכל תיק אחר, ובעניין זה אין לנו אלא לתהות הכיצד הגיעו קלטות ותמלילים הרלוונטיים לפרשה לידי העיתונות הכתובה ממש בימים אלה, והכיצד הדבר מתיישב עם דברים שהשמיעו פרקליטי קצב בתקשורת לא אחת, לרבות בתכנית "עובדה" עצמה, בשלבים קריטיים ביותר לניהול ההליכים. נאה דורש נאה מקיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עורכי הדין אמיר ופלדמן
צילום: דודי ועקנין
דנינו. חרץ את הדין?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים