שתף קטע נבחר

חברת אקסיס מובייל נסגרת - 20 עובדיה פוטרו

חברת הסטארט-אפ נרכשה על ידי סינכרוניקה הבריטית לפני שלושה חודשים במחיר של 4.9 מיליון דולר במניות. מניית סינכרוניקה איבדה 15% מאז רכישת אקסיס מובייל

חברת הסטארט-אפ אקסיס מובייל נסגרה היום (א') בבוקר ועשרים עובדיה פוטרו. החברה נסגרת 3 חודשים לאחר שנרכשה בידי סינכרוניקה (Synchronica) הבריטית במחיר של 4.9 מיליון דולר במניות. סינכרוניקה סירבה להגיב לידיעה, אך ל"כלכליסט" נודע כי הודעה רשמית תצא ביום רביעי בבורסה בלונדון.  

 

לשם הרכישה ומינופה לשאר פעילויות החברה גייסה סינכרוניקה בחודש אוגוסט עוד 10 מיליון דולר ממשקיעים מוסדיים. סינכרוניקה תכננה באמצעות הרכישה להעמיק את אחיזתה בשווקים המתעוררים. גורמים בשוק מעריכים כי כוונתה של סינכרוניקה מלכתחילה היתה לרכוש את הקניין הרוחני של אקסיס ובשלב מוקדם או מאוחר לסגור את הפעילות בישראל.

 

  

בזמן רכישת אקסיס הייתה מנייתה של סינכרוניקה שווה 4.45 דולר - אך מאז איבדה 15%.  אקסיס-מובייל פיתחה שירות המאפשר למשתמשי הטלפון הסלולרי להתחבר לחשבון האימייל הפרטי שלהם - יאהו, ג'ימייל או מיקרוסופט אקסצ'יינג'.

 

בנוסף, פיתחה החברה יישום המאפשר שליחת מייל כהודעת טקסט סלולרית (SMS) או הודעת תמונה (MMS), ויישום המאפשר להתחבר למסמכים המצורפים לאימייל, כגון מסמכי וורד, אקסל ופאוורפוינט על מכשירי טלפון סלולרי רגילים. מודל ההכנסות מבוסס על רישוי לפי מספר משתמשים כאשר המנוי עצמו משלם דמי שירות חודשיים למפעילת הסלולר.

 

התחלה מבטיחה

לפני שנרכשה, גייסה אקסיס מובייל סך הכל 35 מיליון דולר. החברה הוקמה ב-2002 כמיזוג של שתי חברות סטארט-אפ ישראליות - ואליס וסלטרקס, שגייסו כ-20 מיליון דולר עד מיזוגן. אקסיס מובייל גייסה כ-8 מיליון דולר מקרנות הון-סיכון לאחר המיזוג, וגייסה כ-7.3 מיליון דולר נוספים בבורסת לונדון. 

 

בעלי המניות הבולטים בחברה הם קרנות ההון סיכון שהשקיעו בוואליס ובסלטרקס במתכונתן העצמאית: קרן פיטנגו (30.8%) וקרן קונקורד (18.6%),שי שילר, יו"ר החברה, לשעבר מנכ"ל אמבלייז (8%), שרם-פודים-קלר טכנולוגיות (3.9%) ומייסדי סלטרקס ערן פוקס וארז הלחמי (2.1%).  

 

בחודש יוני 2006 התמזגה אקסיס מובייל לתוך שלד בורסאי בבורסה המשנית של לונדון,AIM , וגייסה בצורה זו 7.3 מיליון דולר תחת שווי-חברה של 24.7 מיליון דולר. מאז כניסתה לבורסה לפני שנתיים איבדה החברה 80% מערכה, תוך שהיא מלווה מקרנות ההון סיכון שנותרו בעלי-מניות כ-4.3 מיליון דולר. ההלוואה האחרונה ניתנה אך לפני כחודשיים. שווי השוק של החברה ב-AIM נכון לחודש אוגוסט היה 920 אלף דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיכים לפטר בהיי טק (אילוסטרציה)
מומלצים