שתף קטע נבחר

"כ-35 אלף עובדים יפוטרו בהיי-טק עקב המשבר"

כך מזהיר יו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, שציטט נתוני סקר שנערך בקרב מנכ"לים של חברות בענף. מהסקר עולה שכ-7,000 עובדים צפויים להיות מפוטרים בענף עצמו ועוד כ-28 אלף עובדים בתחומים המסייעים לתעשייה

איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה בישראל מזהיר מפני משבר חריף בענף. 73% מחברות ההיי-טק בישראל מתכננות לצמצם ב-15%-10% מעובדיהן וכתוצאה מכך יאבדו את עבודתם כ- 35 אלף עובדים; כך עולה מסקר שערך האיגוד בקרב מנכ"לים של 49 חברות היי-טק שהסכימו לקחת בו חלק. כ-62% מחברות ההיי-טק שענו על השאלון מעסיקות למעלה מ-100 עובדים כל אחת ול-37% מהן מחזור מכירות של יותר מ-50 מיליון דולר בשנה.

 

 

מתוך 35 אלף העובדים שצפויים על פי הסקר לאבד את עבודתם כתוצאה מצמצומים - כ-7,000 עובדים הם מענף ההיי-טק ועוד כ-28 אלף עובדים במעגלים המסייעים לתעשייה וניזונים ממנה, כך לדברי יהודה זיסאפל יו"ר נשיאות איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה. מנכ"לי החברות צופים ירידה ממוצעת של כ-11% בהכנסותיהן - כ-3 מיליארד דולר פחות בהשוואה לשנת 2007.

 

מהסקר עולה ש-56% אחוז מהחברות מתמודדות עם בעיית אשראי ו-63% מהחברות הצביעו על המערכת הבנקאית כגורם לבעיית האשראי. 18% מהחברות הצביעו על המערכות החוץ בנקאיות. 9% מהחברות הצביעו על קרנות הון הסיכון ו-10% מהחברות ציינו גורמים אחרים כגורמים לבעיית האשראי.

 

"8,000 בוגרי המוסדות האקדמאיים, המסיימים מדי שנה את לימודיהם במקצועות הקשורים לתעשייה, יתקשו להיקלט בעבודה. התוצאה תהא הרת אסון לעתידה של תעשיית ההיי-טק, והיא תביא להמשך בריחת מוחות מהארץ מחד, ומאידך תפגע במספר הסטודנטים המעוניינים ללמוד באקדמיה מקצועות כהנדסה, מתמטיקה ומדעי המחשב", אומר זיספאל.

 

מנכ"ל האיגוד, שלמה וקס, טוען שיש לנקוט במספר צעדים על מנת למנוע פגיעה בענף, בינהם "לחזק את שער הדולר מול השקל ולהביאו ל-4.5 שקלים, ולהביא את המערכת הבנקאית לחזור לאותם תנאי האשראי שניתנו בטרם פרוץ המשבר הפיננסי בעולם".

 

בשיחה עם ynet אמר וקס כי המנכ"לים לא נשאלו לגבי הערכותיהם בנוגע לתום המשבר ולהתייצבות הענף, אך "בהינתן התנאים השוררים כיום תשובותיהם מדברות בעד עצמן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה. שלמה וקס
מומלצים