שתף קטע נבחר

הבית היהודי: המועמד שמעורר את זעם הנשים

"סדין אדום מצד הציונות הדתית", מכנים בארגוני נשים את מועמדותו של הרב אלי בן-דהאן לתפקיד יו"ר המפלגה החדשה. לטענתן, בתקופתו נגרם עוול לנשים בבתי הדין שניהל

מפלגת "הבית היהודי" קמה רק לפני כמה שבועות - וכבר מסתמנת כבית למאבקים פנימיים סוערים. אחרי שוועדת האיתור חתמה את רשימת המועמדים לתפקיד יו"ר המפלגה, ל-ynet נודע כי היום (ג') הוחלט לצרף שם נוסף - שמצליח לעורר סערה בקרב ארגוני הנשים.

 

המועמד החדש הוא מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן-דהאן, שסופג בשנים האחרונות קיתונות של ביקורת על רקע הקו ההלכתי של בתי הדין בנושאי גיור ואישות.

 

בשבוע שעבר ביטלה המועצה הציבורית המרכיבה את רשימת המפלגה לכנסת את הפריימריז הפתוחים שתוכננו לתפקיד יושב הראש, והזמינה את הציבור להציע מועמדים באמצעות האינטרנט.

ועדת איתור שהוקמה במועצה בחרה ביום ראשון שבעה מהם לרשימת המועמדים הסופית - חברי הכנסת זבולון אורלב, אורי אריאל ובני איילון, ועוד ארבעה שהוגדרו על ידי גורמים במפלגה "דמויות בינוניות".

 

לאחר ששניים מהמועמדים הסופיים סירבו להשתתף במרוץ - הבוקר, יומיים לאחר שנסגרה ההרשמה, הוחלט לצרף אליהן את מנכ"ל בתי הדין. בארגוני הנשים זועמים על הכללתו של הרב בן-דהאן בין המועמדים הסופיים, והגדירו אותה "הזויה".

 

עו"ד בתיה כהנא-דרור מארגון "מבוי סתום", החברה בקואליציית "עיקר" למען מסורבות גט, אמרה ל-ynet: "מדהים ומאכזב שמי שאימץ לגמרי את הקו המחמיר של הרב אלישיב בבתי הדין הרבניים וניחן במדיניות הגיור של ראש מערך הגיור, הרב דרוקמן, מאומץ על ידי מפלגה דתית לאומית חדשה שהבטיחה התחדשות והתרעננות.

 

"בתקופת כהונתו של בן-דהאן בבתי הדין התרחבה תופעת סרבנות הגט", הוסיפה כהנא-דרור. "הוא מהווה דוגמה להתקפלות הציונות הדתית הליברלית שבה צמח, לטובת מגמות של התחרדות, כוחנות וקיצוניות הלכתית. בימיו הידרדרה מערכת בתי הדין עד שאין אנו רואים אפשרות לתקן אותה, אלא רק להקים לה אלטרנטיבה".

 

בארגונים נוספים נמנעו מהבעת מחאה רשמית על מועמדותו של בן-דהאן, עד שתוכרע זהות יושב הראש - אך ציינו כי מדובר ב"סדין אדום שמציבה הציונות הדתית כולה לעיני הנשים".

 

בן-דהאן עצמו סירב להגיב לטענות, וגם ממפלגת "הבית היהודי" ביקשו שלא למסור תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב בן-דהאן. סירב להגיב לטענות
צילום: חיים צח
אורלב. היו"ר המאוחד?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים