שתף קטע נבחר

"אסיר חמאס כמגן חי מול חמאס – מוסרי"

ח"כ גלעד ארדן הציע לכלוא את אסירי החמאס במתקני כליאה בעוטף עזה מוכה הקסאם. הרב שרלו נשאל מה עמדת היהדות בנושא והשיב: "מותר לנהוג בדרך זו"

"ברמה העקרונית, איני מוצא כל בעיה מוסרית להעמיד מגן חי של החמאס כנגד החמאס" – כך קובע ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה הרב יובל שרלו, ביחס להצעת ח"כ גלעד ארדן להקים מתקני כליאה לאסירי חמאס באזור עוטף עזה מוכה הקסאם. לדבריו, "בשעה שנלחמות יישויות זו בזו, והחמאס אינו מופיע כאוסף של מחבלים אלא כיישות שלטת, יש להתייחס למלחמה כמלחמה של יישויות, ומותר לנהוג בדרך זו". 

 

בשו"ת שפורסם באתר 'מורשת' שאל אחד הגולשים: "ראיתי את הצעתו של ח"כ ארדן להקים בית כלא לא ממוגן באזור עוטף עזה ובו יוחזקו אסירי חמאס. גם בהנחה שמדובר במהלך שמבוצע במסגרת מלחמת מצווה ונועד להרתיע המחבלים מלשגר קאסמים (מה שכלל לא בטוח שכן ייתכן מאד שהמחבלים ירצו להרוג כמה שיותר אנשי חמאס על מנת לפגוע בישראל בזירה הבינלאומית), הנני מתקשה להצדיק את ההצעה הזו מבחינה הלכתית, עם כל הכאב שאני חש לנוכח המצב הבלתי נסבל לתושבי עוטף עזה. ברצוני לדעת מהי דעתו של הרב בנידון". 

 

בתשובתו כתב הרב יובל שרלו: "ברמה העקרונית, איני מוצא כל בעיה מוסרית להעמיד מגן חי של החמאס כנגד החמאס (אני מדגיש כי רק במצב הזה אני מדבר ולא, נניח, מגן חי של החמאס נגד אויבים אחרים). יש כמובן שיקולים נוספים, ואני כותב ברמה העקרונית בלבד. בשעה שנלחמות יישויות זו בזו, והחמאס אינו מופיע כאוסף של מחבלים אלא כיישות שלטת, יש להתייחס למלחמה כמלחמה של יישויות, ומותר לנהוג בדרך זו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יובל שרלו
צילום: משולם לוי
מומלצים