שתף קטע נבחר

הרבנים עובדיה ואלישיב: מותר להשתתף במפקד

ראשי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חששו שהחרדים לא ישתפו פעולה עם הסוקרים כדי למנוע "עין הרע". הפוסקים נדרשו לסוגיה והכריעו: מותר להשתתף. הנימוקים: גם הערבים נסקרים, מדובר ברישום ולא בספירה והמדגם כולל רק 20% מהאוכלוסייה. ויש גם הבטחה: לא תהיה הלשנה למס הכנסה

בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יכולים לנשום לרווחה: אחרי פסק ההלכה שפרסם הרב יעקב יוסף, לפיו אסור להשתתף במפקד האוכלוסין הקרוב מחשש ל"עין הרע", מבהירים היום (א') אביו, מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, ופוסק הדור הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, כי ניתן להגדיר אותו 'סקר' ולא 'מפקד', ולכן ההשתתפות בו מותרת. 

 

לאחר שפורסם ב-ynet פסק ההלכה של הרב יוסף הבן, מיהרו ראשי הלמ"ס לברר את עמדת הפוסקים החרדים המובילים ביחס למפקד האוכלוסין. בעקבות כך פורסם פסק חדש שנכתב בהתייעצות עם הרב יוסף שלום אלישיב, הרב שמואל וואזנר והרב ניסים קרליץ, שהתירו שיתוף פעולה עם הסוקרים. על הפסק חתום הרב יצחק מרדכי רובין, רב בשכונת הר נוף בירושלים המקורב לרב אלישיב. ל-ynet נודע עוד כי בכיר בלמ"ס נפגש באחרונה עם הרב עובדיה יוסף וקיבל גם ממנו הסכמה למהלך. בקרוב צפוי הרב לפרסם ברבים את עמדתו ההלכתית בסוגיה. 

 

הרב רובין מסביר בפסיקתו כי "במפקד הקודם שנעשה לפני י"ג שנים נעשו שינויים ובהם שלא ספרו את בני המשפחה אלא רשמו את שמותם בלבד, וגם היה זה מניין הכולל את בני ברית (יהודים – ק.נ.) עם שאינם בני ברית, וגם ידוע שאין מטרתם למניין, אלא כוונתם לדעת את חלוקת התושבים לצורך תכנון בתי חולים ושאר צרכי העם". 

 

"והנה, לפי המציאות שביררתי השתא, אין זה 'מפקד' אלא 'סקר', והיינו שאין הם מונים את כלל התושבים אלא עורכים מדגם מקרב חמישית מהאוכלוסייה, בצורה אקראית, ואחר כך הם מחשבים את השאר בדרך השערה ולא במדויק... וגם אין בשאלונים מספרים כלל אלא שמות האנשים. לכן נראה בבירור שבמציאות זו הדבר מותר, והוא קל וחומר מהמפקד הקודם שבו נקטו גדולי ההוראה להיתר".

  

ראשי הלמ"ס התחייבו בפני הרבנים כי לא ימסרו את נתוני הנסקרים למוסדות ממשלתיים אחרים כמו מס הכנסה וביטוח לאומי אלא רק כסיכומים סטטיסטיים, זאת ככל הנראה כדי למנוע פגיעה באלה שאינם מדווחים למדינה על הכנסותיהם.

 

כזכור, בפסק ההלכה שפורסם כאן לפני שבועיים, כתב הרב יעקב יוסף: "אם חס וחלילה אדם סופר אנשים זה עלול להשליט עין הרע... הדברים אמורים גם לגבי מפקד אוכלוסין, ויותר טוב שלא להתפקד". עם זאת הוא הוסיף כי "בזמננו יש מקלים בדבר וטוענים שהמניין נעשה דרך המחשב, ואנחנו לא מוחים ביד המקלים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה
צילום: גיל יוחנן
הרב אלישיב
צילום: אביעד בטר
מומלצים