שתף קטע נבחר

ה"פייגלינים" של הבית היהודי: חרדים ברשת

"הם רוצים להכניס שם כמה שיותר פלורליזם", נכתב בפורומים חרדיים, הקוראים לגולשים להתערב בבחירות המקוונות של מפלגת הימין החדשה: "בכוחנו להשפיע מי יהיו המתמודדים"

אחרי הניצחון הגדול של משה פייגלין ואנשיו בפריימריז של הליכוד, חוששים גם בתנועת הימין החדשה "הבית היהודי" מהתערבות של גורמים חיצוניים בהליך הבחירות במפלגה.

 

בעוד פחות משבוע תחליט מועצה ציבורית על ההרכב של רשימת המפלגה לכנסת. בינתיים, פרסמה המועצה 80 שמות שמהם תורכב הרשימה הסופית. כדי לשמוע את רחשי הציבור הזמינה המועצה את גולשי האינטרנט להצביע ולהשפיע לטובת המועמדים המועדפים עליהם באתר "הבית היהודי".

 

החשש הוא כי בבחירה באינטרנט לוקחים חלק גם גולשים חרדים, שאינם נמנים עם מצביעיה הפוטנציאלים של המפלגה החדשה. ההערכה היא כי אותם מצביעים חרדים מבקשים למנוע את כניסתם לכנסת של "כמה שיותר פלורליסטים".

 

בימים האחרונים פורסמה הודעה בפורומים החרדים באינטרנט ובהמשך גם ברשימות תפוצה בדואר האלקטרוני, הקוראת להשפעה מבחוץ על הרכב המפלגה החדשה. תחת הכותרת "רבותיי לא עת לחשות! עזרו לציבור החרדי באמצעות מפלגות אחרות",

 

באתר האינטרנט החרדי "לדעת.נט" נכתב: "אנחנו יודעים כולם מה המשמעות של חברי כנסת שלא מחבבים את הציבור החרדי, ולצערנו לא אחת זה קורה גם, ואולי דווקא, מהמפלגות הדתיות. יש לנו כעת את הכוח להצביע ולהשפיע.

 

"כידוע לכם יש מפלגה חדשה בשם 'הבית היהודי'. הם רוצים להכניס שם כמה שיותר פלורליזם. יש בכוחנו להשפיע מי יהיו המתמודדים. צריכים לבחור שם 15 חברים שיתמודדו ברשימה לכנסת. המטרה שלנו, רבותיי, זה לעזור לציבור החרדי כולו, ובזכות כניסתם של אנשים שקרובים יותר לציבור החרדים, כך יהיה זה לעזר בחוקים שיטייבו למגזר שלנו. זה לא עולה כסף זה רק זמן קצר. קחו כמה דקות ועזרו לנו, הציבור החרדי". להודעה צורפה רשימה של 15 מועמדים מומלצים המזוהים עם הזרם התורני והימני יותר בציונות הדתית.  

 

'שמעון 10', חבר פורום 'לדעת' ומי שיזם את הקריאה, הסביר בשיחה עם ynet: "הבחירות בעיריית ירושלים גרמו לנו לעשות סוויץ' בראש, ולהבין שאי אפשר תמיד לסמוך על הנציגים החרדים, אלא יש צורך גם ב'גיבוי' מבחוץ. בציבור החרד"לי יש כמה אנשים שאולי יש להם כיפה סרוגה על הראש, הם הם מזדהים איתנו ויכולים לדאוג יפה מאוד לאינטרסים החרדיים. אם יעלה להצבעה למשל עניין גיוס בחורי הישיבות, אני בטוח שהרב הלל הורביץ יצביע נגד ויפעל למעננו הרבה יותר טוב מזבולון אורלב, שבירושלים תמך ברקת".

 

הוא הוסיף כי מאז פרסם את קריאתו יש היענות גדולה וידוע לו על רבים שכבר הצביעו עבור המומלצים באתר 'הבית היהודי'. "זה לא כמו התפקדות שמונעת ממך להיות חבר במפלגה אחרת", הוא הסביר, "כאן אתה רק צריך להקיש את תעודת הזהות שלך ויש לך זכות הצבעה. אני מבין שהשיטה הזו לא אידיאלית ובחרו בה בגלל לחץ בזמן, אבל מבחינתנו זה בסדר גמור..."

 

ממפלגת 'הבית היהודי' נמסר ל-ynet בתגובה: "חברי המועצה הציבורית שמעו על הכוונה והם מצטערים על כך שיש מי שמנסה לנצל לרעה את ההחלטה להביא בחשבון את רצון הציבור בבחירת הרשימה. המועצה מזהירה כי תדע לזהות ולנטרל הצבעות אלו ובכך למנוע מניפולציות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוחרים באינטרנט
צילום: index open
מומלצים