שתף קטע נבחר

לבני לברק: הרשימה שלכם רק חביבה

ועידת הגליל שהתקיימה היום נועדה לדון בפיתוח האזור, אך מהר מאוד גלש הדיון לפוליטיקה. נתניהו נעדר ולבני תקפה את יריביה: "רשימת העבודה חביבה אך לא יכולה לנצח". ברק השיב: "צריך אנשים מבוגרים עם יד יציבה על ההגה"

בכירי המשק, שרים, חברי כנסת וראשי רשויות התכנסו היום (ג') במעלות תרשיחא לוועידת הגליל 2008. תחת הכותרת "לחיות את הגליל" תהו המשתתפים כיצד ניתן להעלות על סדר היום את מצוקות הגליל על רקע הבחירות לכנסת בעוד פחות מחודשיים. אולם הדיון גלש במהרה לפוליטיקה הארצית.

 

את מרב תשומת הלב משך הפאנל המסכם שבו השתתפו יושבת ראש קדימה, שרת החוץ ציפי לבני, ויושב ראש העבודה, שר הביטחון אהוד ברק. בפתח הפאנל הודיעו המנחים, רינו צרור ואיילה חסון, כי יושב ראש הליכוד, חבר הכנסת בנימין נתניהו, החליט לא להשתתף באירוע למרות שהוזמן. ברק ולבני ניצלו בהיעדרו את הבמה.

 

"בארץ יש פערים ענקיים בנושאים חשובים כמו חינוך, התיישבות ותעסוקה. התיקון של הממשלה הבאה יהיה דרך תקצוב דיפרנציאלי בין מרכז לפריפריה",

הצהירה השרה לבני. "יש לשבור את הביורוקרטיה בישראל. מצביעים בכנסת ובממשלה על תקציבים לגליל, ואז הם נתקעים בוועדות ובמנהל. המאכרים, שפיתחו פעילות רבה, מראים למה נוצרת שחיתות במדינה".

 

לבני ניצלה את ההזדמנות כדי להתייחס למשא ומתן הבלתי ישיר עם סוריה: "מה שחשוב לנו הוא לא שלום של פתיחת שגרירויות וניגוב חומוס בדמשק, אלא לעצור את הברחות הנשק דרך סוריה לחיזבאללה, הקשר החזק שלה עם איראן, וכן התמיכה הבלתי פוסקת שלה בארגוני טרור כמו חמאס".

 

שרת החוץ סירבה להתייחס לפריימריז במפלגתה שיתקיימו מחר אך ציינה כי היא בטוחה שתיבחר הרשימה הראויה ביותר. "כשראיתי את הרשימה שנבחרה בליכוד, אני מודה שהיא מדאיגה. לגבי מפלגת העבודה, מדובר ברשימה חביבה, אבל לא בשביל לנצח בחירות".

 

"קדימה מציעה שינוי, אבל איזה שינוי?"

ברק לא נשאר חייב ו"עקץ" את לבני: "ראשי הממשלות הטובים ביותר היו אנשים מבוגרים עם יד יציבה על ההגה ולא חדשים במנהיגות הפוליטית. קדימה מבקשת להביא שינוי, אבל צריך לשאול את עצמנו איזה שינוי. מדובר במפלגה שנוצרה ממספר גושים, חלקם ימניים קיצוניים, ולא ברור באילו מקומות הם יתברגו מחר ברשימה".

 

שר הביטחון שיגר חצים גם לימין ואמר: "הליכוד יוביל אותנו למבוי סתום מדיני ולבידוד בעולם. אני מקווה שלא נגיע גם להתלקחות באזור. הליכוד הוא יריב מר וקשה. העבודה היתה ונותרה עוגן עם ערכים שהקימו את המדינה ושיוכלו להנהיג אותה גם בעתיד".

 

השר ברק דן בתפקידו בממשלה ואמר כי "צה"ל לומד ומפיק לקחים. הוא עומד על המשמר, והוא הצבא החזק ביותר במזרח התיכון. יש לנו חובה מוסרית ופיקודית עליונה להחזיר הביתה את גלעד שליט, וזאת בכל מהלך אפשרי וראוי. אני לא עובר יום אחד ולילה אחד בלי לחשוב עם טובי אנשינו כיצד

להחזירו. זה ידרוש החלטות קשות ואין להסתתר מאחורי אמירות עמומות. המשא ומתן צריך להתקיים רחוק מעיני הציבור, אבל את גלעד שליט יש להשיב הביתה".

 

בוועידה, שנערכה ב"אחוזת אסיינדה" במעלות תרשיחא השתתפו גם נשיא המדינה, שמעון פרס, התעשיין דב לאוטמן, וכן שרי החינוך, החקלאות, הרווחה והשר לפיתוח הגליל והנגב. במהלך הכינוס הוענק אות יקיר הגליל לרב יצחק דוד גרוסמן, חתן פרס ישראל ונשיא מוסדות "מגדל אור", המשמש גם כרב הראשי של מגדל העמק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רוצה חומוס בדמשק. לבני
צילום: עמית שעל
עומד על המשמר. ברק
צילום: ירון ברנר
נשאר בבית. נתניהו
צילום: AP
מומלצים