שתף קטע נבחר

חוקי חמאס בעזה: מלקות, קטיעת ידיים ומוות

לפי פרסום ב"אל חיאת", בפרלמנט בעזה עברה בקריאה שנייה הצעת חוק העונשין ברוח האיסלאם הקיצוני. שותה אלכוהול יקבל מלקות, ידי גנבים ייגדעו ומי שניהל מגעים עם מדינה זרה בלי אישור - יוצא להורג. וכמה גמלים שווה כופר?

איפה ארגוני זכויות האדם? תנועת חמאס העבירה לאחרונה הצעת חוק עונשין איסלאמי קיצוני, בקריאה שנייה. העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר (יום ד') כי בישיבת פרלמנט שהתקיימה לאחרונה ברצועת עזה, אושרה הצעת החוק שכוללת עונשי מלקות, קטיעת ידיים והוצאה להורג.

 

זו קריאה שנייה, מתוך שלוש הצבעות. לא סביר שהנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ייאשר את הצעת החוק כפי שמחייב ההליך הפלסטיני החוקי. למרות זאת, אם תרצה בכך חמאס, סביר כי לא תהיה לה מניעה מליישם את החוק בשטח שנמצא בפועל בשליטתה, ברצועת עזה.

 

הצעת החוק מונה 214 סעיפים, וחלקים ממנה פרסם "אל חיאת". בסעיף הכופר צוין כי "הכופר יהיה בשיעור של מאה גמלים או בשווה ערך להם בכסף, בהתאם לשער שייקבע מדי פעם בפעם בית הדין השרעי (בית הדין לפי דיני האיסלאם) לאחר התייעצות עם הגורמים הנוגעים בדבר".

 

סעיף 59 לחוק העונשין המוצע קובע כי עונש מוות ייגזר "על כל פלסטיני שביצע בכוונה את אחד מהדברים הבאים: נשא נשק נגד פלסטין לטובת האויב במצב של מלחמה; מונה לנהל משא ומתן עם ממשלה זרה באחד מהעניינים הקשורים לפלסטין ועשה זאת נגד האינטרסים שלה; ביצע פעולה תוקפנית נגד מדינה זרה שמטרתה היתה להעמיד את פלסטין בסכנת מלחמה או קטיעת יחסיה המדיניים; הצטרף לשירות בצבא זר במצב של מלחמה עם פלסטין או שהקל על גיוס לטובת הצבא הזה; מי שהחליש את רוחו של העם הפלסטיני או של כוח ההתנגדות אצלו וכן כל מי שריגל נגד פלסטין ובמיוחד בזמן מלחמה".

 

מלקות למי ששותה יין

לגבי המלקות ברצועות עור, סעיף 84 בהצעת החוק קובע כי "כל מי ששותה יין, כל מי שמחזיק בו או כל מי שמייצר אותו, ייענש ב-40 מלקות אם מדובר במוסלמי. כמו כן כל מי ששותה יין ומבצע פעולות מתגרות ופעולות הפוגעות ברגשות הזולת, מציקות או מטרידות אותם; כל מי ששותה במקום ציבורי או מגיע למקום ציבורי במצב של שכרות ייענש בלא פחות מ-40 מלקות ובכלא לתקופה שאינה פחותה משלושה חודשים".

 

עונש המלקות ייגזר גם במקרים של "משחקי מזל, פגיעה באמונות דתיות,

 ביצוע מעשים מבישים הפוגעים ברגשות הציבור, פגיעה במוניטין, השפלה וקללות".

 

עוד לפי הצעת החוק, "כל מי שיבצע פשע של גניבה - דינו גדיעת יד ימינו, החל מפרק כף היד". הצעת חוק זו צפויה לזכות לגינויים מצד ארגוני זכויות אדם, אולם אם תבחר חמאס ליישמה - תוכל לעשות זאת ללא כל קושי ברצועת עזה. הצעת החוק מתייחסת גם לשטחה של פלסטין: "מדובר בכל שטחה הגאוגרפי עליה שולטת הרשות הלאומית הפלסטינית". ניסוח זה פשרני יחסית לתביעותיה של חמאס לשלוט ב"כל פלסטין - מן הים ועד הנהר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוצאה להורג באיראן. בקרוב בעזה?
צילום: איי אף פי
אלכוהול=40 מלקות
צילום: רויטרס
מומלצים