שתף קטע נבחר

תירוש: קמפיין הליכוד נגוע בשוביניזם חזירי

הקמפיין החדש של הליכוד נגד לבני "זה גדול עליה" מעורר סערה. בקדימה טוענים כי הסיסמה שוביניסטית. רונית תירוש: "גישתו של בנימין נתניהו, הנגועה בשוביניזם חזירי, מזכירה את המאצ'ו המצוי המתהדר במי גדול יותר ולמי יש..."

אחרי השד העדתי, נראה כי השד המגדרי הוא הבא בתור. בליכוד השיקו היום (ה') קמפיין חדש, שבו הוצגה תמונה של ציפי לבני לצד הכיתוב "זה גדול עליה". הבחירה בסיסמה הזו, כבר מעוררת מחלוקת רבתי. בקדימה מאשימים את הליכוד בשוביניזם.

 

בחירות 2009 ב-ynet: כל הדרך לקלפי

 

חברת הכנסת רונית תירוש אמרה כי "גישתו של בנימין נתניהו, הנגועה בשוביניזם חזירי, מזכירה את המאצ'ו המצוי המתהדר במי גדול יותר ולמי יש...". לדבריה, "אין ספק שנתניהו והליכוד בלחץ היסטרי, אך מן הראוי שיגלו רגישות למסרים האנטי-חינוכיים שלהם".


השקת הקמפיין הנגטיבי של הליכוד (צילום: עופר עמרם)

 

השרה רוחמה אברהם אמרה כי "מצערת העובדה שביבי מחזיר אותנו לימים אפלים בהם נשים לא נחשבו כמי שיכולות לבצע תפקידים בכירים. אנו זוכרים שביבי היה שם ונכשל בגדול. הנשים יוכיחו בהצבעתן כי ציפי תצליח היכן שביבי נכשל". בליכוד הגיבו על ההתקפות מצד קדימה, ואמרו כי "נוכח מסע השקרים וההשמצות נגד נתניהו והליכוד, לא היתה לנו ברירה, אלא לומר את האמת על לבני וקדימה".

 

גם מחוץ למערכת הפוליטית, גרר קמפיין הליכוד תגובות נזעמות. יו"ר שדולת הנשים בישראל, רינה בר-טל, אמרה כי "לא יעלה על הדעת שבמאה ה- 21, הליכוד והעומד בראשו מנסים להטיל ספק ביכולתה של אשה לקבל החלטות ולנהל את המדינה. הקמפיין מדיף ריח שוביניסטי בלתי נסלח. כמו במקרה 'ציפורה' של אהוד ברק, גם במקרה זה אנו רואות שבכל פעם שאשה מצליחה לאיים על ההגמוניה הגברית הפוליטית, יש מי שנבהל ומנסה להחזיר אותנו לימים חשוכים בהם נשים הודרו מתפקידי מנהיגות". 

 

מירי רגב: כל אמירה הופכת לשוביניסטית

מירי רגב מהליכוד יוצאת נגד האמירות ממטה לבני: "אמירות אלה הן היוצרות את אי השיוויון בין נשים לגברים. לא ייתכן שכל אמירה עניינית ומקצועית תהפוך מיד לאמירה שוביניסטית".

  

ראש מטה הבחירות של הליכוד אלי איילון הסביר מוקדם יותר, במסיבת העיתונאים, שבה הושק הקמפיין, כי "העיקרון המוביל של הסיסמה החדשה הוא לחשוף את המתמודדות של קדימה מול הליכוד. הקמפיין של קדימה נועד לטשטש את דמותה האמיתית של לבני, וליצור דמות אחרת - מנותקת לחלוטין מכל כשלונות ממשלת קדימה. הקמפיין שלנו לא ייתן לזה להתרחש. אנחנו נחשוף את גברת לבני האמיתית שהייתה שם בזמן ההתנתקות, מלחמת לבנון השנייה ובזמן פריצת מלחמת המשבר הכלכלי".

 

לדברי איילון, "לבני אחראית יחד עם השלישייה על כל הכשלונות שאנו חווים היום. לבני הייתה במספר משרדי הממשלה בשנים האחרונות ולא הותירה חותם. היא מועמדת בינונית והתפקיד הזה גדול עליה. אנחנו רואים את זה לכל אורך הפעילות הפוליטית שלה. זה יהיה הקו שלנו בקמפיין".

  

אילון נשאל האם הליכוד היה משתמש בסיסמה דומה אם היה מדובר במועמד גבר: "אם זה היה גבר בעל תכונות דומות, היינו הולכים הרבה יותר קיצוני. הלכנו פה באמת על קצה האצבעות כדי לא להיכנס לסמטה הזו של סקסיזם או שובינזם. הגברת לבני היא מנהיגה והיא מתמודדדת על ראשות הממשלה והעם צריך לדעת את האמת על המועמדים שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בקמפיין נגטיבי חדש
צילום: ירון ברנר
לבני. זה גדול עליה?
צילום: AP
שוביניזם חזירי. תירוש
צילום: עופר עמרם
מומלצים