שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

מצרים עונה לנסראללה: צבאנו מגן מאנשים כמוך

שר החוץ אבו אל-רייט לא נשאר חייב למזכ"ל חיזבאללה, שבגלוי ובשידור חי המריד את המצרים והעולם הערבי נגד המשטרים המתונים. במקביל מזהירות מצרים וטורקיה: המבצע בעזה עלול לגלוש ולסכן את האזור כולו

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, תקף חזיתית את מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. במסיבת עיתונאים שקיים עם עמיתו הטורקי עלי בבג'אן באנקרה, הגיב השר לנאומו של נסראללה מאתמול ולהאשמות דומות שהעלו גורמים אחרים ואמר כי "הם הכריזו למעשה מלחמה על מצרים באמצעות כמה תחנות לוויין. העם המצרי דוחה את ההכרזה הזאת ומתנגד לה".

 

"אחד מאלה שדיברו אתמול אמר: 'עם מצרי יקר, רד אל הרחוב ועשה כאוס'. הם

רוצים שבמצרים יהיה כאוס כמו שהם עשו בארצם. האיש הזה דיבר על הכוחות המזוינים של מצרים. אבל הם אלה שנועדו להגן על מצרים, ואם הוא לא ידע זאת אני אומר לו: לא ולא! הכוחות המזוינים מסוגלים להגן על המולדת הזאת מאנשים כמוך. אתה רוצה ליצור כאוס באזור הזה כשירות לאינטרסים שאינם לטובת האזור הזה".

 

"עופרת יצוקה" - עדכונים אחרונים:

 

עוד אמר אבו אל-רייט כי "המצב באזור הוא מצב מסוכן מאוד. מצרים מצידה גינתה ומגנה ככל יכולתה את הפעולה הצבאית נגד רצועת עזה. מצרים דוחה לחלוטין את הפעולות הצבאיות שננקטות כעת מצד ישראל נגד הפלסטינים בעזה. למצרים יש אחריות מיוחדת כלפי הסוגיה הפלסטינית ורצועת עזה. מצרים הצליחה להביא לרגיעה למשך שישה חודשים. הזהרנו כי שני הצדדים נעים לקראת התנגשות והעדויות לכך היו רבות - בין אם בהצהרות הישראליות ובין אם בכלי התקשורת הישראלים שהזהירו על כך".


בבג'אן ואבו אל-רייט, היום באנקרה (צילום: AP)

 

השיחות בין ישראל לסוריה הושעו

נוכח ההאשמות בדבר שיתוף פעולה עם ישראל, הבהיר אבו אל-רייט: "ניסינו למנוע את ההיגררות באמצעות קבלת שרת החוץ הישראלית כדי לומר לה: 'אל תתקפו ברצועת עזה'. אולם, למרבה הצער קרה מה שקרה, השאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות עתה? עלינו להפסיק מיד את הלחימה ואת הפעולות הצבאיות. יש לעצור זאת ובמהרה. יש לעצור את מכונת המלחמה הישראלית ויש להשיב את הרגיעה".

 

שר החוץ הטורקי, עלי בבג'אן, הזהיר כי המצב ברצועת עזה לא יישאר לאורך זמן

 בעזה בלבד, ועלול להיות בעל השלכות על האזור כולו. הוא קרא לישראל לחדול מפעולתה הצבאית ומחמאס להפסיק את "הצעדים הפוגעים בישראל". הוא קרא להתיר כניסה של סיוע הומניטרי לרצועה ולחדש את הפסקת האש בין הצדדים.

 

"אנו ממשיכים במאמצים לשים קץ לסבל בעזה ונתמוך בכל המאמצים לכך". שתי המדינות שיגרו סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה, שהועבר היום במשאיות דרך מעבר כרם שלום. בבג'אן אמר כי בעקבות המבצע הישראלי, השעתה ארצו את מאמצי התיווך שלה בין דמשק לירושלים. "המשך השיחות בתנאים אלה הוא באופן טבעי בלתי אפשרי", ציין השר. "לנהל מלחמה במסלול הישראלי-פלסטיני ובמקביל לנהל תהליך השלום במסלול הישראלי-סורי - שני אלה לא יכולים ללכת ביחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בבג'אן ואבו אל-רייט
צילום: AP
מומלצים