שתף קטע נבחר

ביקורשת: מסדר חוזר לאתר המתגייסים לצה"ל

בעקבות טור הביקורת שכתבנו כאן על אתר המתגייסים, צה"ל מיהר להפנים, והעלה אתר גיוס מחודש. האם הצבא החזק בעולם יודע להפיק לקחים לא רק בתחום המלחמה, אלא גם בשימושיות? מעקב "ביקורשת"

בשבוע שעבר, כשפתחתי את תיבת המייל שלי, ציפתה לי הפתעה, הודעת דואל מטעם צבא הגנה לישראל. מדוע שישלחו לי מייל מהצבא? ואז נזכרתי בביקורת שכתבתי לפני מספר שבועות אודות אתר המתגייסים. 

 

במכתב, הציג את עצמו קצין מיחידת לוטם וסיפר שהוא קרא את הביקורת שכתבתי על האתר שעליו הוא אחראי. הוא הסביר שהיחידה שלו הכירה בליקויים של האתר מזה זמן רב ("הרגשתי שהביקורת שלך הייתה עדינה", הוא כתב), אך רק בעקבות הביקורת שפורסמה ב-ynet נפלו חומות ביורוקרטיה שחסמו את הדרך לשיפור, והאתר המחודש עולה לאוויר.

 

וזו הזדמנות מצוינת, רמז לי הקצין, לתת לצה"ל הזדמנות שנייה להוכיח את עצמו שוב בחזית האינטרנטית. נענינו ברצון.

 

בפרקים הקודמים של ביקורשת...

למי שלא קרא את הביקורת הקודמת על אתר הגיוס של צה"ל (הקודם, יש לומר), הנה תזכורת קצרה: קפצתי לביקור קצר באתר הצה"לי העוסק בכל הקשור לגיוס הראשוני לצה"ל, מהביקור הקצר הזה יצאתי מאוכזב מאד. אם האתר היה חייל, ואני הייתי המפקד שלו, הייתי בהחלט מסכם את חווית הגלישה בו בצורך רב ב"תרגול חוזר".

 

אבל בפעם הראשונה שנכנסים לאתר החדש כבר מרגישים בשינוי המרענן (הערה: האתר עדיין עשוי להיות לא זמין לפרקים). לפנינו מוצגות ארבעה תמונות גדולות וברורות המסודרות בסדר כרונולוגי והגיוני, המייצגות את תהליך הגיוס (האם יכול להיות שנשבר המיתוס של כל דבר בצבא מתחלק לשלוש?). ארבעת התמונות מוצגות על רקע יפה של מדבר (היכן שהוא בדרום הארץ), כשטנק חורש את המדבר בנסיעה, ומלמעלה צונחים הצנחנים. 

 

שלא כמו באתר הקודם, אני כבר לא צריך לשבור את הראש בחיפוש אחר הנושא שמעניין אותי בין ערימות עצומות של מלל, עכשיו, אני מזהה בקלות את התמונה שמייצגת את שלב הגיוס הראשוני (נער מחובר לאייפוד, עדיין מאושר). שימו לב להבדלים התהומיים בין העיצוב הישן לחדש:

 


 

 


 

הקלקנו על התמונה המייצגת את הצו הראשון ונכנסנו לדף המידע שאמור להכין אותי, המתגייס, ולהסביר לי בצורה כללית על התהליך אליו אני נכנס. וב פעם זה קורה, תחושה של שיפור מקצה לקצה, הרקע האפור-כהה מהאתר הישן התחלף בצבע לבן-בז' והטקסט האינפורמטיבי (שזכה להתייחסות חיובית בביקורת הקודמת) נשאר ללא שינוי, עכשיו אפשר לשבת לקרוא בצורה נוחה ובריאה יותר לעיניים, על התהליך.

 

אני שם לב שמימין למסך מופיע סרגל עזר כשבראשו התמונה של אותו נער מאושר (חכה, חכה בחורצ'יק), המזכירה לי באיזה שלב מתוך הארבעה בחרתי, מתחת לתמונה מופיעים קישורים רלוונטיים למידע נוסף לשלב זה. באתר הקודם, להזכירכם, כל הקישורים הללו היו זרוקים לי מול הפרצוף בעמוד הראשי. שימו לב להבדלים בתמונות:

 


 


  

בדיקה קצרה עם הדפדפנים מעלה כי השועלים של חטיבת גבעתי כבר לא מופלים יותר לרעה, האתר תומך באופן מלא גם בפיירפוקס וגם בכרום, אם כי לא תומך באקספלורר 4 , מצד שני, מי שמשתמש באקספלורר 4 כנראה כבר תרם את חלקו בשירות ה"הגנה".

 

בעוד אני מתלהב מהשינוי המבורך ומוודא שהוא הוחל בצורה שווה על שלושת השלבים האחרים (מיונים, יום הגיוס, ועתודה), ממשיך מוחי הקודח לחפש פגמים, שכן זהו תפקידי. בואו נבדוק איך האתר מציג לי הודעת שגיאה במידה ואני מכיס מידע שגוי. אני מקיש 1234567 כתעודת זהות וסיסמה, ומנסה להיכנס.

 

הודעת השגיאה מתעמעמת לתוך האתר בצורה חלקה, יש שימוש נכון בצבעים (אדום בולט), וההודעה הברורה מעדכנת אותי היכן בדיוק טעיתי (תעודת זהות או סיסמא או שניהם).

 

באתר הישן, לשם השוואה הייתי צריך לחכות לטעינת הדף מחדש עם הודעת השגיאה, שלא הבחינה בין טעות בתעודת הזהות לטעות בסיסמא.

 


 

בעיות ת"ש

אבל בכל זאת, הנה כמה נקודות לציון (אם כי מינוריות) שעלו במהלך הגלישה באתר המחודש:

 

  • הדף הראשי מתומצת בצורה מאד יפה ברורה וקומפקטית, עם קצת יותר תשומת לב ניתן היה למנוע מהמשתמש לגלול כלפי מטה את שני הסנטימטרים המיותרים.

 

  • אם אתה עולה חדש וחדור מוטיבציה, ונכנסת בשיא הרעל לאתר של צה"ל על מנת ללמוד מה מצפה לך, הקישור היחיד הקיים לשפה זרה הוא לאנגלית וגם הוא שבור, תרגום האתר לרוסית ואמהרית, משום מה לא קיים, וחבל מאד שכך.

 

  • למרות העיצוב הפשוט והברור של האתר, אין שום סיבה בעולם שלא יהיה קישור למפת אתר, זה טוב לקידום האתר בגוגל וזה בוודאי טוב גם למשתמשים.

 

כרטיס ניקוד

מראה כללי – הגוונים החדשים שנבחרו עושים את העבודה טוב מאד, הם משדרים קרביות ומאפשרים לגולש קריאה ללא מאמץ, התמונות החדשות שמלוות את הגולש לאורך האתר גם מדגישות בצורה ברורה יותר שהאתר הזה מייצג צבא רציני, ולא קייטנה לחצוצרנים (ראו את התמונה שליוותה אותי באתר הקודם).

 


 

תחזוקה – הנקודה החלשה ביותר של האתר החדש, קישורים רבים מדי גורמים לגולש לגלוש בחזרה לאתר הישן, וחבל. כמו כן, חוסר היכולת לספק מידע לגולשים דוברי אנגלית/רוסית/אמהרית מצריכה התייחסות מהירה.

 

שימושיות – אין ספק שהושקעה מחשבה בעיצוב האתר המחודש, חווית הגלישה, הפעם, הייתה קלה ונעימה. עבודה טובה.

 

סיכום

בעקבות האירועים האחרונים, מדברים היום על כך שצה"ל מציג חזות אחרת בלחימה, חזות מסודרת יותר, צנועה יותר ויעילה יותר. לפי הקו הזה, אפשר לסכם שצה"ל משפר עמדות גם בחזית האינטרנט ומציג אתר חדש, יעיל יותר, מסודר יותר ומכובד הרבה יותר.

 

כל הכבוד לצה"ל!

 

מורד שטרן הוא בודק תוכנה ושימושיות וחבר בארגון UPA , ארגון הגג של מומחי השימושיות בישראל. קראו גם את הבלוג שלו: Usability .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האתר החדש של צה"ל: מפיק לקחים
מומלצים