שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכנסת אשרה את תקנות שכר השמאים המכריעים
  מדובר בתפקיד חדש שנועד להביא להכרעה מקצועית מהירה במחלוקות על חישוב היטל השבחה של מקרקעין; שכר השמאים לא יעלה על 100 אלף שקל ולא יפחת מ-2,000 שקל
  שכר השמאים המכריעים נקבע היום (ג') בכנסת בתקנות של שר המשפטים, דניאל פרידמן, שאושרו בוועדת הפנים. התפקיד החדש נקבע לאחרונה בחוק התכנון והבנייה, כדי להביא להכרעה מקצועית מהירה בכל מחלוקת על חישוב היטל השבחה של מקרקעין מכל הסוגים.

   

  בתקנות נקבע כי שכר השמאים יהיה מדורג בשיעור מסכום התביעה או ההשבחה. הוא לא יעלה על 100 אלף שקל ולא יפחת מ-2,000 שקל. בכל מקרה הוא לא יהיה יותר מ-300 אלף שקל בסך כל ההכרעות של השמאי בכל רבעון.

   

  לאחר התייעצות עם נציגי לשכת השמאים, התאחדויות הקבלנים ומשרדי הממשלה הנוגעים בדבר, שיפצה הוועדה את מדרג השכר שהציע משרד המשפטים. בסיס השכר יעמוד על 5% מסכום התביעה או היטל ההשבחה אם יהיה עד 500 אלף שקל (שכר מ-2,000 עד 25 אלף שקל).

   

  לסכום זה יתווספו שיעורים יחסיים מדורגים של 3.5% על חלק הסכום הנוסף שבין 500 אלף ל-1 מיליון שקל; 2% על חלק הסכום שבין 1 מיליון ל-2 מיליון שקל; ו-0.8% על חלק הסכום שנותר (שכר של 62,500 שקל לסכום של 2 מיליון שקל).

   

  שכר השמאי ייקבע מראש על פי כתב התביעה ויכלול את כל הוצאותיו הנובעות מבדיקת התביעה. בנסיבות מיוחדות, ולבקשת אחד הצדדים או השמאי המכריע, יוכל יו"ר מועצת שמאי המקרקעין שבמשרד המשפטים לקבוע שכר חריג לפי קריטריונים ובהם מורכבות התביעה, איחוד תיקי תביעות, הכרעות קודמות וסכומים קיצוניים.

   

  ימומן בחלוקה שווה בין הצדדים

  שכר השמאי ימומן מכספי הצדדים שבמחלוקת. הוועדה אישרה את העיקרון של חלוקה שווה, חצי-חצי, כפי שהציע שר המשפטים, אבל הוסיפה לתקנות לפי הצעת היו"ר ח"כ אופיר פינס (עבודה), מתן שיקול דעת לשמאי המכריע לקבוע חלוקה אחרת אם מצא שהתביעה קנטרנית, או אם נערכה שומה לא מקצועית של המקרקעין, או מתוך התחשבות במצבו הכלכלי של מבקש ההכרעה.

   

  אם יהיו מספר מבקשים או מספר משיבים, יחלוק כל צד את הסכום המגיע ממנו בחלקים שווים. השמאי המכריע יקבל רבע משכרו לפני תחילת הדיון. אם נקבע שכר חריג יוכל כל צד להודיע תוך שבוע כי הוא לא מעוניין להמשיך בדיון. במקרים כאלה יחליט יו"ר מועצת השמאים על סכום השכר שיקבל השמאי או יידרש להחזיר לצדדים.

   

  נציגי משרד המשפטים הסבירו לוועדה כי המנגנון שבתקנות נקבע כדי לנתק את עניין השכר מנושא הבוררות. סולם השכר נקבע לפי המלצת הכלכלן דוד בועז אחרי התייעצויות על בעלי המקצוע. המשרד מעריך שיתמנו כעשרה שמאים מכריעים, אבל דחה את הצעת ח"כ פינס להעסיקם כעובדי מדינה שיחסכו את כאבי הראש שבחישובי השכר התשלומים.

   

  התקנות נקבע לניסיון כהוראת שעה למשך שנתיים, בתוקף מ-2009. לקראת תום התקופה יופקו לקחים אם וכיצד להמשיך בשיטת השכר הזאת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שא המשפטים, דניאל פרידמן
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים