שתף קטע נבחר

דיווח: הקצנה בקרב פעילי שמאל קיצוני בצרפת

מסמכים סודיים שהגיעו לידי השבועון "אובזרוור" מזהירים מפני הקצנה בפעילות ארגוני השמאל הקיצוני בצרפת. הדו"חות מביעים חשש שפעילים קיצונים מקומיים ילכו בעקבותיהם של פעילי השמאל ביוון, יחבלו במתקני תשתית ואפילו יבצעו פיגועים

ממשלת צרפת עוקבת בדאגה אחרי התחזקות השמאל הקיצוני במדינה - וחוששת שיביא לגל פעולות טרור. כך עולה מדו"חות ממשלתיים שהגיעו לידי השבועון הבריטי "האובזרוור".

 

הבוקר (א') דיווח "האובזרוור" כי בעקבות ההקצנה בדור חדש של פעילי שמאל קיצוני, מזהירים הדו"חות מפני "התחזקות האיום הגלום ברשת אירופית בינלאומית, שלה נוכחות חזקה בצרפת". על פי הדו"חות, הפעילים עלולים לחבל במתקני תשתית חשובים, לחטוף אנשי עסקים בולטים, ואפילו לבצע פיגועים.

 

העיתון דיווח כי פרשנים ומומחים המקורבים לממשלת צרפת השוו בין התחזקות פעילות ארגוני השמאל הקיצוני לארגון "אקסיון דירקט" שביצעה יותר מ-50 פיגועים בתחילת שנות השמונים - וכן לארגון הטרור "באדר מיינהוף".

 

דו"ח שפרסם שירות המודיעין הפנימי של צרפת, שהגיע לידי "אובזרוור", מציין את "לידתו מחדש של השמאל הקיצוני האלים" ברחבי אירופה - וקובע כי פעילותו עלולה להקצין עוד יותר בשל המשבר הכלכלי העולמי. במסמכים מסווגים אחרים שהגיעו לידי השבועון, עולה הקשר בין ההתארגנות הצרפתית לפעילים במדינות אירופיות נוספות - איטליה, יוון, גרמניה ובריטניה.

 

"האיום הלך והתגבר במשך שלוש עד ארבע שנים, ועכשיו הפעילות האלימה הפכה קרובה מאוד לפעילות טרור", אמר ל"אובזרוור" אריק דנסה, מנהל המרכז הצרפתי למחקר מודיעיני ובכיר לשעבר במשרד ההגנה הצרפתי.

 

השבועון דיווח כי רבים בקרב ממשלתו הימנית של ניקולא סרקוזי חוששים מפני הפגנות אלימות - בדומה לאלה שהתרחשו בחודש שעבר ביוון, שם צעירים זועמים המרגישים מנוכרים למערכת הפוליטית ופעילי שמאל קיצוני התפרעו במשך ימים ספורים, וגרמו נזק כלכלי ופיזי ניכר לעיר הבירה אתונה.

 

בשבוע שעבר, הוצתו יותר מ-1,100 כלי רכב בליל הסילווסטר - לעומת 878 מכוניות שנשרפו בליל הסילווסטר הקודם. אזור סן-סנט-דניס, סמוך לפריז, הוא שספג את עיקר הנזק. השנה, על רקע המהומות באתונה והמשבר הכלכלי העולמי, תוגברו השוטרים שהתפרסו ברחובות צרפת לכ-35 אלף שוטרים, 7,000 יותר מאשר בשנה שעברה. הנשיא סרקוזי ביקש מהרשויות לפעול "בלא פשרות" מול מציתי המכוניות, ואיים כי כל מי שייתפס מצית מכוניות של אנשים אחרים עלול לאבד את

רישיון הנהיגה שלו עד שיפצה את הבעלים. "אין שום סיבה שאנשים הגונים יצטרכו לשלם על מעשיהם של עבריינים", אמר בנאום בפני עובדי שרותי ההצלה שעבדו בליל ה-31 בדצמבר.

 

השבועון דיווח כי בשבוע שעבר, הופצו ברחבי פריז מאות עלונים שקראו לצעירים "שנאלצים לעבוד בעבור עולם שמרעיל אותנו" ללכת בעקבותיהם של המפגינים ביוון. "ההתקוממות נמשכת. אם תתפשט לכל עבר - איש לא יוכל לעצור אותה", נכתב בעלונים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכוניות עולות באש בפריז, בשבוע שעבר
צילום: AFP
סרקוזי. מודאג
צילום: AFP
מומלצים