שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רה"מ: נסיים הפעולה אם ייפסקו הטרור וההברחות

אולמרט אמר היום כי ישראל תפסיק את האש אם יתקיימו שני תנאים: הפסקת הברחות הנשק מסיני ועצירת הטרור והירי. איים במרומז על סוריה ולבנון: איננו נרתעים משום עימות

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בצהריים (יום ג') כי ישראל תפסיק את הפעולה ברצועת עזה אם יתקיימו שני תנאים: הפסקת הברחות הנשק מסיני לעזה ועצירת הטרור וירי הטילים והרקטות לעבר ישראל. ברמז למתח בגבול הצפון אמר: "שאף אחד לא ישגה באשלייה לגבי מידת הנחישות, הנחרצות והכוננות שלנו בשום חזית".

 

"שבע שנים ארוכות עמדו תושבי הדרום חשופים לירי בלתי פוסק", אמר אולמרט, "מה שהיה בהתחלה רקטות קטנות הופך היום לטילים רבי עוצמה בטווח של עשרות ק"מ, ומאות אלפי תושבים מאויימים על ידם כמעט כחלק מהשיגרה מבוקר ועד לילה".

 

ראש הממשלה הזכיר בדבריו משפט שאמר בישראל הנשיא האמריקני הנבחר, ברק אובמה, במטרה להדגיש את צדקת דרכה של ישראל: "די לי בדברים שאמר ברק אובמה, הנשיא הנבחר של ארה"ב בביתי אחרי ביקור בשדרות. הוא אמר שאם מישהו היה יורה לבית שבו נמצאות שתי הבנות שלי, הייתי משיב לו בכל הכוח והעוצמה שבידי כדי לחסל ולהרוס אותו. אי אפשר לתת ביטוי אמיתי יותר ומדוייק יותר לתחושות שלנו מהביטוי של אובמה".

 

אולמרט הוסיף בנאומו אזהרה מרומזת לסוריה ולחיזבאללה, מבלי שנקב בשמותיהם, ואמר: "שיהיה ברור, על ביטחון אינני מתפשר, לא בדרום ולא בשום מקום אחר. שאף אחד לא ישגה באשלייה לגבי מידת הנחישות, הנחרצות והכוננות שלנו בשום חזית. אנחנו איננו נרתעים משום עימות ומשום איום. אנחנו מאוד מקווים שאף אחד לא יעמיד למבחן, לא את הנחישות ולא את כושר התגובה שלנו בכל מקום אחר".

 

"הקדשתי את השנתיים האחרונות להגיע להסדר שלום בערוץ הסורי ובערוץ הפלסטיני. הקדשתי מאמצים שאולי אף אחד אחר לא הקדיש. איני איש של מלחמות, אני איש של פשרות. אני איש של שלום, שתנאי הפשרה שלו יהיו אולי כואבים אך יביאו שלום לעם ישראל".

 

אולמרט: יש למנוע מארגוני הרצח את היכולת לירות

ראש הממשלה התייחס למחיר הכבד שגבו האירועים אתמול, בהם נהרגו ארבעה חיילים בעזה, ואמר: "זה לא קל, זה לא פשוט, כפי שאמרנו מראש. אנחנו ספגנו אתמול אבידות לא קלות. לא השלינו את עצמנו שלא נספוג. שלושה חיילי גולני וחייל נוסף מהצנחנים נהרגו מירי דו צדדי. אנחנו אבלים עם מותם של החיילים שלנו. אנחנו שולחים למשפחות החללים את תנחומינו וגם למשפחתו של החייל דביר עמנואלוף. אנו מחבקים את המשפחות ואת הפצועים".

 

"החלטנו לשלוח את הבנים כדי להגן על ההורים. החלטנו לשלוח את הצבא שלנו כדי להגן על האוכלוסיה האזרחית. אין דרך אחרת. כך צריך היה לעשות, כך המליצו צה"ל והשב"כ. אנחנו רוצים שיהיה ברור, איננו רוצים שהמערכה הצבאית תהיה ארוכה. אין לנו עניין למשוך את המערכה הזאת עד בלי די.

 

"אם יתקיימו שני תנאים יסודיים נפסיק את האש. האחד, הוא הפסקת הברחת אמצעי לחימה מסיני לעזה, בסידורים מעשיים ולא בדיבורים, בסידורים יעילים בשטח שיגרמו לכך שאי אפשר יהיה להעביר טילים מסיני לעזה בהם יחמשו את עצמם ארגוני הטרור.

 

"כשהתחלנו את הרגיעה, לפני חצי שנה, טווח הטילים היה 16 ק"מ, היום הטווח הוא 40 ק"מ. איננו מוכנים לרגיעה מהסוג הזה.

לא נקבל ולא נסכים לה. נשבעתי לעצמי שלא אעמיד את העם הזה בפני מצב שבו יהיה תלוי במשגרי הרקטות ובשולחיהם. יש למנוע מארגוני הרצח את היכולת לירות. אלה דברים שאמר נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, אלה דברים שאמר נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי.

 

"זאת בנוסף לתנאי השני - שכל מעשי הטרור חייבים להיפסק. לא רק עניין הירי. ייפסקו אלה, תיפסק הלחימה הישראלית, אלה דברים פשוטים וברורים שכל אחד מבין אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה אולמרט
צילום: משה מילנר לע"מ
מומלצים