שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

האו"ם: למצות הדין עם האחראים להרג אזרחים

מתאם הסיוע ההומניטרי של האו"ם בשטחים קורא לחקור את התקריות שבהן נהרגו אזרחי הרצועה. לדבריו, אם הופרו חוקים הומניטריים בינלאומיים - יש להעמיד לדין את האחראים

האו"ם קורא לחקור את התקריות שבהן נהרגו אזרחי רצועת עזה ביממה החולפת. מתאם הסיוע ההומניטרי של האו"ם בשטחים, מקסוול גיילארד, פרסם הערב (יום ג') הודעה ובה אמר ש"על כל הצדדים לשמור על החוקים הבינלאומיים ולהגן על אזרחים".

 

לדבריו, אם הופרו חוקים הומניטריים בינלאומיים - יש להעמיד לדין את האחראים לכך. מתאם האו"ם פירסם את הודעתו בד בבד עם פרסום דיווחי הפלסטינים על פגיעה ישירה בבית-ספר של אונר"א, ועל מותם של לפחות עשרות תושבים ששהו במקום לאחר שפינו את בתיהם.

 

 גיילארד התייחס בראשית דבריו לתקריות שהתרחשו אמש. "שלושה בני משפחה פלסטינית אחת נהרגו בלילה שחלף בבית-ספר של אונר"א, המשמש מקלט ארעי לנמלטים מהאירועים האלימים". גיילארד הדגיש בהודעה כי לפני שהחל המבצע ברצועה, סיפק האו"ם ל"רשויות הישראליות" את נקודות הציון על פי מערכת GPS שבהם ממוקמים מתקניו, ובהם בית-הספר של אונר"א שהותקף בליל אמש.

 

"כמו כן, משפחה שלמה - על חמשת ילדיה וזוג ההורים - נספתה כאשר הצבא הישראלי הפציץ את ביתם. מקרי מוות אלה מטילים זרקור על המציאות הטראגית של האזרחים ברצועת עזה; הן בתים, הן מקלטי או"ם אינם בטוחים. 1.5 מיליון בני אדם בקירוב חשופים באופן מסוכן ללחימה שסביבם. אין עוד מקומות בטוחים שאליהם ניתן להימלט".

 

לדברי גיילארד, "יותר מ-500 בני אדם נהרגו ויותר מ-2,400 נפצעו ב-10 ימים בלבד. משום שמדובר באחד המקומות הצפופים ביותר בעולם, ברור כי אזרחים נוספים יהרגו; עוד בתים, בניינים ומתקנים אזרחיים יהרסו - אם הקונפליקט יימשך".

 

בסיום הודעתו, כתב גיילארד: "אני חוזר שוב על קריאתו של מזכ"ל האו"ם להפוגה בקרבות. לבני אדם עומדת הזכות לחיים, חופש וביטחון - לא משנה מי הם והיכן הם חיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה בפלסטינים ברצועה, אחה"צ
צילום: AFP
מומלצים