שתף קטע נבחר

דווקא בצפון: גידול של 30% בנפגעי חרדה

למרות שהלוחמה מתרחשת בדרום, גידול של 30% בפניות של נפגעי חרדה נרשם דווקא בצפון בבית החולים "זיו". רופאה: "המצב מזכיר לילדים את הלוחמה שהיתה בצפון, והחרדות שוב צפות"

הלחימה בדרום נותנת אותותיה גם בצפון. במרפאה לילד ולנוער בבית החולים זיו בצפת מזהים בימים האחרונים עלייה משמעותית של כ-30 אחוזים במספר נפגעי החרדה כתוצאה מהלחימה בדרום.

 

מאז מלחמת לבנון השנייה לפני שנתיים וחצי מטופלים בבית החולים כ-200 ילדים ובני נוער. המלחמה בדרום שינתה את קצב והיקף הפעילות במרפאה, שחזרה לעבוד בצורה אינטנסיבית עם הצעירים. ד"ר מעין זיסקינד לב-אל, מנהלת מרפאת חרדה במרפאה לילד ולנוער, בבית החולים: "הסיבה העיקרית לעלייה ברמת החרדה אצל ילדים מאזור הצפון נעוצה בכך שמצב הלחימה בדרום מזכיר לילדים רבים, אשר אובחנו במצב חרדה בתקופת לבנון השנייה, את הפחד והחששות בהם היו. חשש נוסף הוא שהגזרה הצפונית תתחמם שוב והמלחמה תחזור".

 

הסימפטומים בקרב ילדים ובני נוער המגלים חרדה הם בעיקר קושי בשינה, קושי בריכוז, אי שקט, חשש ליציאה מהבית, חזרה להרטבה, ירידה בתיאבון, עצבנות ותוקפנות יתר, וכן מצב כללי של דיכדוך. במרפאת החרדה מתקיים טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, בו מקנים לילד כלים להרגעה ולהימנעות מגורמי החרדה. כמו כן מנוהלת שיטת טיפול ייחודית של טיפול מתוכנן וממוקד המערב בטיפול גם את ההורים ועוזר בהפחתת סימפטומים של חרדה ומגדיל את סיכויי הריפוי. הטיפול מתבצע ללא תשלום.

 

ד"ר זיסקינד לב-אל רואה בהורים גורם חשוב בסיוע לילדיהם: "בכדי להפחית את מצב החרדה המתמשכת של ילדי הצפון שעברו כבר מלחמה, ומפתחים חרדה עקב החדשות והמצב בדרום הארץ, יש להסביר להם כי יש לעשות הפרדה בין המצב בדרום, לבין המצב כרגע בצפון שהוא מפחיד אבל אין בו סכנה. תפקיד ההורים להמשיך בשגרה, להיות עסוקים ולא להיצמד לחדשות, דבר אשר משפיע ישירות על הילד".

 

במרפאה ממליצים עוד לפרוק מתחים מהגוף ולקיים הליכות עם הילדים ולבצע תרגילי ספורט, המקטינים הפרשת אדרנלין ונוירואדרנלין בתגובה למתח פסיכולוגי, ומשפרים את מצב הרוח ורמת האנרגיה של הילדים.

 

במקביל לדריכות בצפון, גם היום ממשיגים תושבי האזור לסייע ולארח את תושבי עוטף עזה. שירותי כבאות גליל עליון גולן ושירותי כבאות גליל מערבי מארחים את ילדי כבאי הדרום ונשותיהם לרענון ומנוחה בגליל וברמת הגולן. כ-70 ילדים ואמהות הגיעו לרענון של שלושה ימים בצפון. במהלך שהותם יבקרו בתפן במפעל ישקר, במפעל שטראוס, בפארק קצרין העתיקה ובקסם הגולן. האורחים מהצפון צפויים להצפין לאתר החרמון, ולתצפית על ציפורים באגמון החולה. במקביל, האבות בדרום ממשיכים במלאכתם במסגרת תחנות הכיבוי המסייעות לאוכלוסייה תחת ירי הקאסמים והגראדים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנפילות באשקלון. הפחדים בצפון
צילום: AFP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים