שתף קטע נבחר

דיווח: בוש סירב לסייע לישראל לתקוף באיראן

"הניו יורק טיימס" דיווח כי ממשל בוש הדף בקשה ישראלית לקבל חימוש מיוחד ולטוס מעל עיראק בדרך לאיראן, והורה על שורת מבצעי חבלה חשאיים נגד מתקני הגרעין. בממשל יש המטילים ספק ביעילות המבצעים. בקרוב אובמה יכריע

הממשל האמריקני החליט שלא לתקוף את מתקני הגרעין באיראן, וסירב לסייע לישראל לתקוף אותם בעצמה. כך דיווח היום (א') העיתון "ניו יורק טיימס". לפי הדיווח, ישראל זנחה את הרעיון לעת עתה, לאחר שהעריכה שאין לה יכולת לגרום נזק משמעותי לתוכנית הגרעין האיראנית.

 

העיתון מגלה שנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הדף בשנה האחרונה בקשות סודיות של ישראל לקבל אספקה של פצצות מיוחדות חודרות בונקרים לתקיפת הכור הגרעיני העיקרי של איראן בנתנז, התחמק מבקשות למטוסי תדלוק אווירי כדי לאפשר למטוסים הישראלים לטוס עד איראן ובחזרה, והשיב בשלילה מוחלטת לבקשת ישראל שמטוסיה יעברו בשמי עיראק בדרך לנתנז.

 

עוזריו של בוש, ובראשם שר ההגנה רוברט גייטס (שימשיך בתפקיד גם בממשל העתידי של ברק אובמה), שכנעו את הנשיא האמריקני שתקיפה של מתקני הגרעין תהיה לא יעילה וכרוכה בסכנות גדולות. בוש תודרך על אופציות תקיפה שונות, אבל הפנטגון מעולם לא קיבל הוראה לקדם תוכנית כלשהי, לאחר שהובהר שתקיפה כזו תהיה לא יעילה, ותוביל לסילוק פקחי האו"ם.

 

ג'ף מורל, דוברו של שר ההגנה גייטס, אמר בשבוע שעבר ל"ניו יורק טיימס" כי "תקיפה אפשרית של מתקנים גרעיניים באיראן היא לא משהו שאנחנו או מישהו אחר חייבים לשאוף לבצע בשלב זה". כדי להניא את ישראל מביצוע התקיפה, הגבירו האמריקנים את חילופי המידע המודיעיני ושיתפו את ישראל במידע על מאמצי החבלה המתוחכמים בתשתית הגרעין באמצעות מבצע סודי שתוכנן ויועבר לנשיא הנבחר ברק אובמה.

 

התוכנית: שיבוש האספקה לתוכנית הגרעין של איראן

בוש אימץ את התוכנית למבצעי חבלה סודיים, לאחר שהגיע למסקנה שהסנקציות הפיננסיות אינן מצליחות לבלום את מאמצי איראן להעשיר אורניום. תוכנית החבלה האמריקנית, שהחלה בראשית 2008, כללה את חידוש המאמצים של ארה"ב לחדור לרשת האספקה לתוכנית הגרעין של איראן ברחבי העולם, לצד מאמצים לחבל במערכות חשמליות, מערכות מחשב ורשתות אחרות שהאיראנים תלויים בהן.

 

ישנן הערכות סותרות לגבי היכולת לעצור או לעכב את תוכנית הגרעין בדרך זו, אבל קיימת הערכה שישראל לא היתה מסכימה לוותר בשלב זה על התקפה, אלמלא האמינה ביעילות המאמץ האמריקני.

שני יעדים ספציפיים בתוכנית הסודית שאושרו על ידי בוש הם להאט את התוכנית הגרעין בנתנז ובמתקנים אחרים הידועים למודיעין ולהפעיל לחץ על מדען איראני, מושין פקריזאדה, המעורב במאמץ לעצב ראש חץ גרעיני.

 

הנשיא בוש הורה לבצע מאמץ סודי נרחב לגילוי כל התשתית התעשייתית שתומכת בתוכנית הגרעין האיראנית. חלק מהמאמץ מתמקד בדרכים לפגוע בצנטריפוגות. אובמה תודרך בתקופה האחרונה לגבי המהלכים האמריקנים באיראן, אבל עמדתו בנושא לא ברורה. בין היתר, הוא ייאלץ להחליט אם המשך המבצעים הסודיים מצדיקים את הסיכון של שיבוש המאמצים לפתוח בדיאלוג עם טהרן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש. העדיף תוכנית סודית
צילום: AP
נשיא איראן מבקר בכור בגרעיני בנתנז
צילום: איי אף פי
מומלצים