שתף קטע נבחר

האחראי על התיק האיראני בממשל הבא: דניס רוס

המינויים המסתמנים במחלקת המדינה נחשבים כטובים לישראל. רוס, הדוגל בסנקציות חריפות לטהרן צפוי להתמנות ליועץ הבכיר לענייני המזרח התיכון, ולהחזיק בתיק האיראני

הדיפלומט האמריקני הוותיק דניס רוס, ששימש בממשל קלינטון כשליח למזרח התיכון, צפוי לזכות בקידום ולשמש כיועץ הבכיר של מזכירת המדינה הבאה הילרי קלינטון לענייני האזור. גורמים דמוקרטים המעורים בהכנות להעברת הממשל מסרו הערב (יום ה') כי רוס אינו צפוי לשוב לתפקידו הקודם כשליח למשא ומתן הישראלי-ערבי.

 

ל-ynet נודע כי קלינטון שואפת להציב שליח חדש למזרח התיכון, שלא היה מעורב בשיחות שהתקיימו בתקופת נשיאותו של בעלה, ביל קלינטון - דוגמת רוס, מרטין אינדיק ואחרים שהיו קשורים לשיחות שנכשלו. אחת האפשרויות היא שריצ'רד האס, שכיהן כמספר שלוש במחלקת המדינה תחת קולין פאוול, יתמנה לשליח המיוחד למזרח התיכון.

 

עם זאת, נודע כי הוא מסרב להיות כפוף לרוס, המבקש להיות אחראי על השליחים המיוחדים למזרח התיכון. האס דורש להיות כפוף ישירות למזכירת המדינה, ולא ברור כיצד היא תכריע בינה לבין רוס, שחותר לפקח על מאמצי השלום, בנוסף להחזקה בתיק האיראני.

 

בראש הדסק הישראלי: דן שפירו

הנשיא הנבחר, ברק אובמה, הצהיר על כוונתו לנהל דיאלוג עם איראן בנושא הגרעין והטרור. דניס רוס, לעומת זאת, כתב בחודשים האחרונים מאמרים על איראן, שבהם התנה קיום דיאלוג אמריקני אתה בסנקציות חריפות ובשיטת המקל והגזר. בהופעה לפני כמה ימים בבית כנסת בוושינגטון, בעקבות הלחימה בעזה, הבהיר רוס כי אסור לאפשר לחמאס להתחמש ולהחזיר לעצמו את הכוח שהיה לו לפני פרוץ הקרבות.

 

בממשל אובמה לא מאשרים עדיין את הפרסומים על המינוי הצפוי של רוס ומינוי אחר - של ריצ'רד הולברוק - הצפוי לקבל אחריות לתיק הקשה של דרום אסיה, הכולל את הטיפול בהודו, פקיסטן ואפגניסטן. דן שפירו, ששימש כעוזר של אובמה לענייני ישראל במהלך מערכת הבחירות, צפוי לעמוד בראש הדסק הישראלי במועצה לביטחון לאומי. שפירו היה ממובילי נוסח ההחלטה שעברה בקונגרס האמריקני לפני חמש שנים, שהטילה סנקציות על סוריה, בשל התמיכה שלה בארגוני הטרור הפלסטינים והחיזבאללה.

 

המינויים הללו, אם ייצאו לפועל, נחשבים לטובים מאוד מבחינתה של ישראל. מדובר באישים המכירים היטב את בעיותיה הביטחוניות של ישראל ואת צרכיה. סוכנות הידיעות AP מדווחת כי הילרי קלינטון (שמינויה צפוי לקבל את אישור הסנאט עוד לפני השבעתו של ברק אובמה לנשיא ב-20 לחודש), עומדת להשאיר בתפקידו את וויליאם ברנס כתת-מזכירת המדינה למדיניות. זהו התפקיד השלישי בחשיבותו במחלקת המדינה והוא שהיה מופקד עד היום על המגעים הדיפלומטים בנושא הגרעין האיראני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יחזיק במקל ובגזר. דניס רוס
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
הולברוק - הודו, פקיסטן ואפגנסיטן
צילום: איי פי
הילרי קלינטון
צילום: AP
מומלצים