שתף קטע נבחר

תושבים בנצרת: פסילת המפלגות - גזענות

ברחובות נצרת הגיבו בזעם על החלטת ועדת הבחירות לפסול את בל"ד ורע"מ-תע"ל. "המפלגות שנפסלו מבטאות קהל עצום שאי אפשר להשתיק אותו", סבור עומאר מנצרת. "זה מעשה גזעני, שרק יגדיל את המרחק בין יהודים לערבים", אמר בעל תחנת מוניות בעיר

"החלטה גזענית שתעמיק את הפער הקיים ממילא בין ערבים ליהודים" - זו היתה התגובה הרווחת היום (ג') ברחובות נצרת להחלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את רשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל מלהתמודד בבחירות הקרובות לכנסת.

 

ההחלטה, שזכתה לתמיכה אפילו מהעבודה, עוררה זעם בקרב המצביעים בנצרת. לדברי התושבים, במקום לגשר על הפער הקיים מזה שנים רבות בין ערבים ליהודים, בכנסת מקצינים אותו. "המעשה הוא מעשה גזעני, שרק יגדיל את המרחק בין יהודים לערבים. אחרי הכל אנחנו מאותו מוצא, בני דודים.

 זה בכלל לא משנה מה הדעה הפוליטית שלי, עצם המעשה הוא מקומם", אמר עבדאללה עלי טהה, בעל תחנת מוניות "המעיין" במרכז נצרת.

 

ריאק, נהג מונית בתחנה, מתערב בשיחה. הוא סבור כי ההחלטה מחזקת את הימין בישראל. "שמעתי על ההחלטה אתמול והתרגזתי מאוד, למרות שאני לא תומך באף אחת מהמפלגות הללו. ההחלטה לכשעצמה מדגישה את האפליה הקיימת, אם זה ימשיך ככה - ליברמן ואנשיו ישתלטו על המדינה. ואז בטוח שאף אחד לא ישמע אותנו, שבסך הכל מבקשים לחיות טוב ביחד".

 

"אנשים יצביעו למרות הכל"

הזעם ברחוב הערבי נוגע לסתימת פיות, על ההחלטה החוזרת לפסול מפלגות ערביות - החלטה שבג"ץ עוד יכול לשנות אותה כפי שעשה ב-2003. ערביה המתגוררת בנצרת עילית, שסירבה להזדהות בשמה, אמרה כי במדינה דמוקרטית יש לכל אחד זכות להתמודד ולהביע דעה: "למרות זאת ההחלטה הזו לא תגרום לאנשים לא להצביע, חשוב שיידעו שיש גם ערבים שחושבים ורואים אחרת את פני הדברים בארץ הזו. אני חיה בנצרת עילית בין יהודים, והמפלגות שפסלו מגדילות את הפער בהגדרה של יהודי וערבי, ואני בסך הכל ישראלית. אם הייתי חיה בעזה הייתי מקבלת משהו? אנחנו חיים כאן טוב וחבל שאת זה לא שומעים".

 

חאתם אבו-נסרה מנצרת מסכים עם הדברים: "אנחנו חיים כאן טוב ובאף מקום אחר במדינות ערב לא חיים טוב כמונו, אך יחד עם זאת יש כאן אפליה ופער. המפלגות שנפסלו אתמול מבקשות בסך הכל לייצג את המגזר ולהפחית את הפער בין יהודים לערבים. אם לא יהיה ייצוג לערבים בכנסת, לא יהיה מי שיפחית את הפער".

 

עומר מנצרת מספר כי ההחלטה על פסילת בל"ד ורע"מ-תע"ל הפכה לשיחת היום ביישובים הערביים. "ההחלטה הזו היא החלטה גזענית ופוגעת", הוא אומר. "שמעתי על כך וזה הרגיז אותי מאוד, זו החלטה שבהחלט יכולה לגרום לאנשים לא להצביע. אני משוחח עם הרבה מאוד אנשים וההחלטה הזו מעסיקה תושבים רבים במגזר הערבי, חשוב שידעו שהמפלגות שנפסלו מבטאות קהל עצום שאי אפשר להשתיק אותו". 

 

התושבים בנצרת חשים כי קולו של האזרח הקטן לא נשמע. ועל כן, נוצרת לא פעם תחושה שהם מתנגדים לקיומה של מדינת ישראל ומבקשים לפגוע במרקם היחסים. חשוב להם שיישמע גם הקול השפוי,

 שאומר בנשימה אחת כי מצד אחד אכן מדובר בהחלטה גזענית שבמדינה דמוקרטית יש לאפשר פלורליזם וחופש ביטוי, אך בה בעת הם מוסיפים "המנהיגים מכל הקשת הפוליטית מחפשים כיסאות על גב האנשים הפשוטים ואנחנו בסך הכל, גם אנחנו וגם אתם, אלוהים ברא אותנו בשביל לחיות. אני אומר בתור אדם דתי, אנחנו יכולים ומבקשים לחיות ביחד טוב ובשקט", הוסיף עבדאללה מתחנת המוניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתחנת המוניות בנצרת
צילום: חגי אהרון
נבראנו כדי לחיות. עבדאללה עלי טהא
צילום: חגי אהרון
מומלצים