שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ארה"ב על אולמרט: 100 אחוז מדבריו לא נכונים

אתמול סיפר ראש הממשלה כי שיחה לנשיא בוש הובילה להוראה של הרגע האחרון למזכירת המדינה להימנע במועצת הביטחון. בוושינגטון רותחים מזעם. דובר מחלקת המדינה: "התבטאותו של אולמרט היא לא מדויקת - 100 אחוז, לחלוטין, לגמרי - לא נכונה". גם הבית הלבן מסתייג

האם המלחמה בעזה תוביל גם למשבר דיפלומטי עם וושינגטון? מחלקת המדינה האמריקנית בוושינגטון פרסמה הערב (יום ג') הודעה נדירה, שבה הכחישה נמרצות את כל הדברים שאמר אמש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנוגע להתרחשויות הדיפלומטיות שקדמו להצבעה בשבוע שעבר במועצת הביטחון של האו"ם, שקראה להפסקת אש מיידית ברצועת עזה.

 

אולמרט טען אמש כי שיחת טלפון לילית שלו לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הובילה להוראה מיידית של הנשיא למזכירת המדינה רייס להימנע בהצבעה. דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק, אמר היום כי "התבטאותו של אולמרט היא לא מדויקת - 100 אחוז, לחלוטין, לגמרי - לא נכונה". מקורמק הציע ש"אולי ממשלת ישראל תרצה לתקן את הדברים". מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אין לנו עניין להוסיף על מה שנאמר".

 

מקורמק ציין שהיה עם רייס במסדרונות האו"ם קודם להצבעה. על טענתו של אולמרט כי באותם רגעים טילפן לנשיא בוש, שלחץ על רייס, ולכן "היתה מבוישת", כדברי אולמרט, השיב מקורמק: "היא לא היתה מבוישת או נבוכה מהפעולות שבהן נקטנו", הבהיר הדובר האמריקני. "רייס המליצה והתכוונה להימנע לאורך כל הדרך. הרעיון שאיכשהו 'סובבו אותה' הוא 100 אחוז לא נכון".

 

גם הבית הלבן הסתייג הערב מטענתו של ראש הממשלה. "ראיתי את הדיווחים האלה, הם אינם מדויקים", הבהיר דובר הבית הלבן, גורדון ג'ונדרו.

 

בנאום אמש באשקלון, אמר אולמרט: "ביום שישי לפנות בוקר, ראינו ששרת המדינה, מטעמים שאני לא מבין אותם, רצתה לתמוך בהצעת האו"ם ולא רצינו שהיא תצביע בעד, ופתאום צ'יק צ'ק מסתבר שיש עשר דקות להצבעה, ואני מחפש את הנשיא בוש. אמרתי: 'תשיגו לי את הנשיא בוש בטלפון'. ניסו, אמרו לי שזה נשיא ארצות הברית, ושהוא באמצע הרצאה בפילדלפיה. אמרתי - לא מעניין אותי, אני צריך לדבר איתו עכשיו. הוא ירד מהדוכן, יצא ודיבר איתי. אמרתי לו שלא יכול להיות שארה"ב תצביע בעד ההחלטה הזאת. הוא מיד התקשר למזכירת המדינה ואמר לה לא להצביע בעד. היא נשארה מבוישת".

 

אולם כאמור, במחלקת המדינה ובבית הלבן מתקשים להשלים על התיאור הזה. גם רייס עצמה התייחסה אמש לדבריו של אולמרט, ואמרה כי ההחלטה להימנע באו"ם היתה נכונה. "איפשרנו למועצת הבטחון להמשיך לדבר על הנושא, אבל אנחנו הפגנו את החששות שלנו" אמרה. 

 

עם זאת, התנהלות העניינים בערב ההצבעה דווקא מאוששת את גרסתו של אולמרט. נציגי מדינות ערב במועצה אמרו לאחר ההצבעה ביום חמישי שעבר, כי השרה רייס הבטיחה להם בתחילה כי ארה"ב תתמוך בהצעה, ואז שינתה את דעתה ברגע האחרון, בעקבות שיחה עם בוש.

 

כמו כן, כמה דקות לפני ההצבעה, הודיע צוותה של רייס לעיתונאים שהיא צפויה הודעה קצרה לעיתונות, אך התדרוך בוטל בפתאומיות, ותחת זאת נמסר כי רייס משוחחת עם בוש בטלפון. ההצבעה התעכבה, בעוד יתר הנציגים מחכים שרייס תסיים את השיחה. לאחר מכן נכנסה לאולם המועצה, והסתודדה עם הנציגים הערבים, שנראו מנידים את ראשיהם בעודה מדברת אליהם.

 

מיד לאחר ההצבעה, עזבה רייס לוושינגטון מבלי לשוחח עם נציגי התקשורת, בעוד הדובר שלה נמנע ממתן מענה להודעות טלפון ודוא"ל רבות של כתבים, שכולן עסקו בשאלה – מדוע חזרה בה מהבטחתה לנציגים הערבים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. "אמרתי - לא מעניין אותי"
צילום: דודו אזולאי
רייס. "נשארה מבוישת"
צילום: AFP
מומלצים