שתף קטע נבחר

הרבנות אישרה: בית החולים ברזילי ימוגן

לפני כחצי שנה אותרו במקום קברים עתיקים והעבודות להקמת חדר מיון ממוגן הופסקו. מועצת הרבנות הראשית נדרשה לסוגייה והיום הוסיף הרב עמאר את תמיכתו לתמיכת הרב מצגר ובכך נסללה הדרך למיגון בית החולים

רבנים הראשיים לישראל, יונה מצגר ושלמה עמאר, חתמו על פסק הלכה המתיר להמשיך את העבודות למיגון בית החולים "ברזילי באשקלון", זאת לאחר שלפני כחצי שנה אותרו במקום קברות עתיקים והן הופסקו. בשבוע שעבר הכריע הרב מצגר כי ניתן לחדש את העבודות כיוון שמדובר בפיקוח נפש, והיום הצטרף הרב עמאר לעמדתו. בשעות הקרובות צפויים חברי מועצת הרבנות הראשית לאשרר את ההחלטה, והיא תועבר מחר להנהלת בית החולים. עוד הוחלט כי חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב יעקב רוז'ה, המשמש כרב המכון לרפואה משפטית ורב זק"א, יפקח על העתקת הקברים ממקום העבודות.

 

בישיבת מועצת הרבנות הראשית, שהתקיימה בשבוע שעבר, הציג הרב מצגר את פסק ההלכה המנומק שחיבר, המאפשר את חידוש העבודות בברזילי וביקש מהרבנים לאמץ אותו. הרבנים ביקשו לסייר באתר העבודות כדי לעמוד מקרוב אחר הממצאים. ובסופו של דבר התחייבו לחתום על הפסיקה אם שני הרבנים הראשיים יעמדו מאחוריה. אתמול נדרש הרב שלמה עמאר להביע את עמדתו בסוגייה והיום הוא הוסיף את חתימתו לפסיקת הרב מצגר ובכך נסללה הדרך לאישור. בשעות הקרובות יועבר המסמך לכל חברי מועצת הרבנות הראשית והם יחתמו עליו.

 

כאמור, על פי הרב יונה מצגר, שיקולים של פיקוח נפש וצורך הציבור דוחים את האיסור להמשיך בעבודות הבנייה במקום, אף שנמצאו בו קברים עתיקים. עוד הוא ציין בפסיקתו כי יש ספק האם מדובר בקברי יהודים וטען כי "כוח דהיתרא עדיפא".

 

פינס: נגמרו לממשלה התירוצים

ח"כ אופיר פינס, יו"ר ועדת הפנים, אמר הערב בתגובה לדברים: "אני מברך את הרבנים הראשיים על החלטתם לאפשר את פינוי הקברים ואת בניית האגף הממוגן בביה"ח ברזילי. עכשיו נגמרו לממשלה כל התירוצים לסחבת האינסופית וכל יום נוסף של עיכובים עלול לעלות בחיי אדם". פינס הוסיף: "אני שמח שהרבנים הראשיים נרתמו להפסקת הפארסה שבה בית חולים שנמצא החזית מנוטרל מפעילות. אני קורא לראש הממשלה ולשרי האוצר, הדתות והבריאות לא להשאיר את הנושא ליורשיהם ולהתחיל לפעול באופן מיידי עפ"י החלטת הרבנות לפינוי הקברים ולבניית האגף החדש. הודעתי מראש שאקבל כל החלטה של הרבנות ואני מקווה שהממשלה תנהג באופן דומה".

 

שר הדתות, יצחק כהן, אמר ל-ynet: "אני מיצר על כך שבית החולים לא דאג למגן את עצמו כל השנים מפני התקפת טילים. צריך לזכור שהקברים שנמצאו עיכבו את העבודות באגף חדש בלבד, שבכל מקרה היו נשלמות רק בעוד שנתיים. הממשלה השקיעה למעלה ממיליארד וחצי שקל במיגון עוטף עזה, והעובדה שבית החולים עצמו אינו ממוגן ואין בו חדר טראומה לא קשורה לבעייה ההלכתית שהתעוררה".

  

ועדת הפנים בראשות ח"כ פינס,

אשר אחראית גם על נושא הדתות, ביקרה בשבוע שעבר בבית החולים. בעקבות הביקור קיימה הועדה ישיבה דחופה ביום רביעי בהשתתפות נציגי הרבנות והממשלה, אשר אחריה התכנסה מועצת הרבנות הראשית והחלה לדון בנושא.  

 

בברזילי מתריעים כבר שנים כי יש צורך בבניית חדר מיון ממוגן. מנהל בית החולים ד"ר שמעון שרף הצליח לגייס תרומות להקמת בניין אשפזו חדש שבו יהיו חדרי ניתוח וחדר מיון ממוגנים, אולם העבודות התעכבו לאחר שבשטח המיועד התגלו קברים. ברשות העתיקות אמרו כי מדובר בקברים ביזנטיים, אך השר לעניני דתות, יצחק כהן, תושב אשקלון בעצמו, טען כי ייתכן שמדובר בקברים יהודיים וקרא להביא את העניין להכרעת הרבנים הראשיים. בברזילי הזהירו כי עיכוב בבניה יוריד לטמיון את כספי התרומות שגוייסו במאמץ רב והזהירו כי העתקת המבנה תעכב את בנייתו למשך זמן רב, בשל הצורך בהליכי תכנון חדשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרבנים הראשיים
צילום: חיים צח
בית החולים ברזילי
צילום: דודו אזולאי
מומלצים