שתף קטע נבחר

צילום: AFP

נועם שליט: לא ייתכן שגלעד לא יהיה בהסדר

זמן קצר לפני כינוס הקבינט שידון בהפסקת אש בעזה, כינס נועם שליט מסיבת עיתונאים בה אמר: "המשפחה נהנית מתמיכה ציבורית רחבה כמעט מקיר לקיר. כולל שרי הקבינט". מנגד, אמר ל-ynet גורם בחמאס כי נושא שליט לא צפוי להיפתר בקרוב

נסיון אחרון של משפחת שליט להשפיע על הקבינט - לפני הכרזה על הפסקת אש בעזה: נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד, קרא הערב (שבת) לכלול את שחרורו של בנו בהסדר הפסקת אש. "אנחנו לא מעלים על דעתנו שנושא שחרורו של גלעד לא ייכלל בכל הסדר שיושג בסופו של דבר, וישראל תצא מהמערכה הזו למצב חדש, של אחרי המלחמה, מבלי שגלעד ישוב הביתה אחרי כל-כך הרבה זמן", אמר. 

 

במסיבת עיתונאים שכינס במצפה הילה, אמר אביו של החייל החטוף: "לאור כינוס הקבינט הערב, וכנראה קבלת החלטות שיביאו בהמשך להסדרים כאלו או אחרים ברצועת עזה,

 אנחנו רואים בנקודת הזמן הזאת נקודה קריטית וחלון הזדמנויות בלתי חוזר להשבתו של גלעד, לאחר למעלה משנתיים וחצי בשבי חמאס".

 

אביו של גלעד אמר כי הוא לא נגד הסכם הפסקת אש. "אנחנו בעד הסכמים. אנחנו אומרים שכל הסדר, כל הסכם - ואני גם לא רואה שהולכים כרגע להסכם, לא יודע אם יש פרטנר כרגע להסכם - כל הסדר שיהיה, בין אם זה חד צדדי, בין אם זה עם המצרים, או האמריקנים כל גורם שהוא, גלעד חייב להיות אחד הסעיפים המרכזיים בעניין הזה".

 

נועם שליט סיפר על התמיכה הציבורית לה זוכה משפחתו. "אנחנו המשפחה, נהנים מתמיכה ציבורית רחבה כמעט מקיר לקיר. כולל שרי הקבינט, בכירים שאיתם שוחחנו וכפי שבא לידי ביטוי במאות מכתבים, טלפונים וסתם אנשים שעוצרים אותנו ברחוב, ברכבת או בכל מקום אחר ואומרים לנו לא לוותר - גלעד חייב לחזור". הוא הוסיף כי לא קיבל סימן חיים מבנו גלעד לאחרונה.

 

הוא אמר עוד כי "במיוחד מחממות את הלב הקריאות מצד הלוחמים בעזה במשך כל תקופת המלחמה, תושבי הדרום ותושבי עוטף עזה, אשר נושאים בעול הלחימה הזאת. אנחנו מוקירים את הקריאה הנחושה שלהם שחזרתו של גלעד חייבת להיות חלק בלתי נפרד בכל הסדר לסיום המלחמה".

 

שליט אמר כי המצב שנוצר בעזה בעקבות הלחימה - הוא מצב חדש שלא היה בשנתיים וחצי האחרונות. "בעבר עלתה שאלת כושר ההרתעה של המדינה והיו כאלה שניסו לבסס את הכוח של ישראל על כתפיו הצרות של גלעד. כעת ברור שהדבר שוב אינו נחוץ. זהו ערב גורלי שבו מתכנס הקבינט לקבלת החלטות גורליות, הגורליות לגורלו של גלעד". שליט הוסיף כי ישראל יצאה למבצע בעזה עם "שני חשבונות פתוחים" לדבריו, "האחד: הירי לדרום, והשני השבי המתמשך של חייל צה"ל ללא שום התייחסות לזכויות אדם או לזכויות מינימליות".

 

לשאלה האם משפחתו לא התעוררה מאוחר מדי, כאשר הסכמי הפסקת האש עומדים לקראת גיבוש, השיב נועם שליט: "פעלנו בדרכים שלנו מאחורי הקלעים גם בתקופת הלחימה, אבל לא חשבנו שמתאים לעשות רעש בזמן שהחיילים שלנו נלחמים בעזה".

 

אמו של גלעד, אביבה, הוסיפה: "אני מקווה שהוא כן יהיה כלול באיזשהו הסכם. את זה אנחנו עוד לא יודעים. לכן כינסנו את מסיבת העיתונאים, כדי להתריע וללחוץ ולומר שחייבים להכניס אותו לאיזשהו הסכם". היא התייחסה לתקופה שעברה על המשפחה מאז תחילת הלחימה: "הפחד והחרדה היו גדולים, כמו בשנתיים וחצי האחרונות. אבל בוודאי שכאשר קורים דברים כאלה אנחנו חוששים. מאידך, היה זיק של תקווה שמשהו יזוז לקראת שחרורו של גלעד".

 

מוקדם יותר פרסמה משפחת שליט הודעה בה נכתב: "חזרתו של גלעד הביתה חייבת להיות כלולה בכל הסדר לסיום הלחימה". הם הוסיפו כי אי השבתו כעת, "עלולה החברה הישראלית לשלם מחיר כבד הרבה יותר מכל מחיר שתדרוש החזרתו".

 

חמאס: שחרור - לא בקרוב

מנגד, אמר גורם בחמאס ל-ynet כי "עניין שליט לא צפוי להיפתר בקרוב". לדבריו, שליט לא יהיה חלק בשום הסכם על הפסקת אש ובוודאי לא במסגרת הפסקת אש חד-צדדית שעליה תודיע ישראל.

 

הגורם אמר כי מבחינת החמאס והארגונים שחטפו את שליט, המחיר לא ירד. "אנו דורשים את כל 450 האסירים שדרשנו לפני המתקפה על הרצועה ואין שום שינוי במחיר הזה", אמר הגורם שציין כי אף ייתכן שחמאס תעלה דרישות נוספות בתמורה לחידוש המשא ומתן על שחרור החייל החטוף.

 "שליט ישוחרר רק כשיענו הדרישות שלנו לרשימה שהגשנו, ורק כשנראה שבאמת החל תהליך אמיתי להסרת המצור מעל הרצועה", הוא אמר.

 

בארגונים הפלסטינים אמרו כי לא היה חשש לרגע, כי פעולת צה"ל תביא לשחרורו בכוח של החייל החטוף. "צריך להבין שלגורמים בכירים ביותר בחמאס - אין צל של מושג מה קורה עם שליט ואיפה הוא. הגורמים גם התעניינו כמו כל אדם בדיווחים שהיו בתחילת המתקפה - על פציעתו של שליט. כך שמהבחינה הזו, גם אחרי סוף המתקפה, שליט יישאר עוד הרבה זמן בשבי, עד שישראל תסכים להיענות לדרישות שלנו".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 937 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט. תמיכה של שרים
צילום: עידו בקר
גלעד שליט. 937 ימים בשבי
צילום: רפרודוקציה
מומלצים