שתף קטע נבחר

צילום: AFP

לאחר הרג משפחת הרופא: "חייבים לדווח מעזה"

סיפורו הקשה של רופא מעזה עלה לכותרות בשל קשריו עם עיתונאים. ומה עם כל האחרים? "חיוני להכניס עיתונאים לעזה, כדי שיהיה דיווח בלתי-תלוי", אומרת מזכירת הכתבים הזרים

מעט יותר מיממה לפני שהכריזה ישראל על הפסקת האש ברצועת עזה, נפגע ביתו של ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש מג'בליה. שלוש מבנותיו ואחייניתו נהרגו, ובני משפחה אחרים הועברו לטיפול בישראל. זהו רק מקרה אחד מיני רבים בו נהרגו אזרחים מירי צה"ל - אך הוא התפרסם בפירוט רב כי הרופא עבד בארץ ועומד בקשר עם כתבים ישראלים. האיסור על עיתונאים להיכנס לעזה, מותיר את יתר הסיפורים בין ההריסות.

 

"אין ספק שיש עוד המון סיפורים טראגיים שנתוודע אליהם רק בסיום המלחמה", אומרת ל-ynet מזכירת איגוד הכתבים הזרים בארץ, גלניס שוגרמן. "כולם הזדעזעו מהסיפור הזה, כי הוא המחיש בדיוק את מה שקורה שם. אנחנו נלחמים על הצורך הדחוף ביותר להכניס עיתונאים זרים לתוך שטח עזה - זה חיוני לדיווח בלתי תלוי, לא של ישראלים ולא של פלסטינים.

 

"כולנו כואבים את הסיפורים בשני הצדדים, ויש צורך להכניס אנשים מקצועיים לתוך שטח לחימה", היא מדגישה, ולא מתרשמת מהכתבים שהתיר דובר צה"ל להכניס: "אי אפשר רק לצרף עיתונאים לכוחות הצבא ולהראות להם את השטח. זה לא דיווח עצמאי ופתוח. 

 

"בעולם המודרני והפתוח, כשיש אנשים שרואים ומוכנים לקלוט מה קורה כאן - זה מסר אדיר וחשוב", מוסיפה שוגרמן. "גם אדם ברחוב וגם מנהיג צריך להסתכל על הדברים האלה ולהחליט בעצמו מה הוא חושב על המלחמה".

 

אחרי פרסום המקרה בערוץ 10, מנהלת התיאום והקישור בארז החליטה להוציא את הנפגעים לטיפול בישראל. אמבולנס פלסטיני הביא אותם למעבר ארז ומשם הם הועברו לאמבולנס ישראלי.

 

מצה"ל נמסר כי אש צלפים נפתחה מביתו של ד"ר אבו אל-עייש, והכוחות הגיבו בירי פגזים. הרופא איבד את בנותיו ביסאן (20), סטודנטית למנהל עסקים, מיאר (15) ואיה (13). בהפגזה נפצעה גם בת נוספת, שאדה (18), שמצבה מוגדר בינוני. אחייניתו של הרופא נהרגה אף היא, ואביה נפצע קל. הפצועים הועברו לבתי החולים שיבא וברזילי.

 

ד"ר אבו אל-עייש הוא גניקולוג ומומחה לפוריות העובד בשנים האחרונות בשיבא ומבצע מחקר בנושא טיפול בילדים פלסטינים וישראלים במסגרת מכון המחקר "גרטנר".

במשך שנים רבות עבד גם בבית החולים סורוקה. לפני חודשים אחדים מתה אשתו מלוקמיה.

 

אתמול בצהריים הוא כינס מסיבת עיתונאים בבית החולים, ואמר בכאב: "הילדים שלי היו מעורבים בפעילות שלום. הם השתתפו במחנות שלום בכל מקום. הם היו חמושים כשהרגו אותם? הם היו חמושים לא בנשק, הם היו חמושים באהבה, אהבה לאחרים. הם תכננו לנסוע לקנדה, אני קיבלתי עבודה בקנדה והם רצו לבוא איתי, מדוע הם הרסו את התקוות שלי, את הילדים שלי?". במקום גם התחוללה מהומה, כשאם לחיילים התפרצה בזעם לעבר הרופא ואנשי התקשורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אבו אל-עייש. "הרסו את התקוות שלי"
צילום: רויטרס
מומלצים