שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מהומה בשיבא: "הרופא מעזה עושה פרופגנדה"

ד"ר אבו אל עייש, ששכל שלוש מבנותיו ואת אחייניתו מפגז של צה"ל, כינס מסיבת עיתונאים בבית החולים כדי לבקש שבנותיו יהיו הקורבנות האחרונים. אם לחיילים התפרצה לדבריו ושאלה: "לא מבינה למה נותנים לו במה"

עימות פרץ בצהריים (שבת) בין הרופא הפלסטיני מרצועת עזה, ששלוש מבנותיו ואחייניתו נהרגו מירי פגז לעבר ביתו במחנה הפליטים ג'בליה, לבין מבקרים בבית החולים שיבא. אחת הנשים, אם לשלושה חיילים, אמרה לרופא: "מה הוא עושה פרופגנדה? הוא נגד ישראל בתל השומר. אתם כולכם יכולים להתבייש לכם, הילד שלי וכל הילדים שלי שם. מה יש? מי יודע מה היה לו בתוך הבית?"

 

הלחימה בעזה - כל הדיווחים:

 

במרכז הרפואי שיבא בתל השומר קיים ד"ר עז א-דין אבו אל עייש מסיבת עיתונאים, שבה סיפר כי עסק במחקר בשיבא ואף עבד בסורוקה. "הילדים שלי היו מעורבים בפעילות שלום. הם השתתפו במחנות שלום בכל מקום. הם היו חמושים כשהרגו אותם? הם היו חמושים לא בנשק, הם היו חמושים באהבה, אהבה לאחרים. הם תכננו לנסוע לקנדה, אני קיבלתי עבודה בקנדה והם רצו לבוא איתי, מדוע הם הרסו את התקוות שלי? את הילדים שלי".

 

בהמשך דבריו, סיפר הרופא כי בצה"ל מכירים אותו. "למה הם הרגו אותם? תנו לי סיבה. זה מה שאני רוצה, אני רוצה את הסיבה. החיילים הישראלים האלה, צה"ל, הם מכירים את הבית שלי. רק לפני כמה ימים הטנק בא מול הבית שלי, מיד התקשרתי לעיתונאים. מנהלת התאום והקישור בארז עשו הכל והזיזו את הטנק, הם היו מולי, הם זזו ונתתי להם את תיאור הבית שלי, בן 5 קומות, ברחוב סלאח א-דין".

 

הוא סיפר כי בעבר הצטלם עם שר הביטחון, אהוד ברק: "הבן שלי אמר לי למה ברק לא עמד בהבטחתו שתהיה הפסקת אש ביום שישי ב-12 בצהריים? הראתי להם תמונות שלי עם ברק, הייתי הפלסטיני היחיד בסורוקה שהלך לברך אותו בחג הסוכות והוא היה מופתע, פלסטיני מג'בליה עובד בסורוקה! הוא בא וישב לידי ושאל אותי איך הצלחת להיות רופא".

 

"כולכם יכולים להתבייש"

בשלב זה של מסיבת העיתונאים נשמעו קולות ברקע. לבנה שטרן, אם לשלושה חיילים, התפרצה לדבריו של הרופא. "מה קורה לכם, כולכם השתגעתם?", היא אמרה. "הבן שלי בצנחנים, מי יודע מה היה לך בתוך הבית, מי יודע מה היה לך בתוך הבית, אף אחד לא אומר את זה. אף אחד לא מדבר. מי יודע איזה נשק היה לך בתוך הבית. אז מה אם הוא רופא? החיילים ידעו בדיוק. היה להם נשק בתוך הבית, אתם יכולים להתבייש לכם. שלושה חיילים יש לי, למה הם יורים עליהם? אתם יכולים להתבייש לכם כולכם". 


אחת מבנות המשפחה בבית החולים, אתמול (צילום: צפריר אביוב)

 

לאחר ששטרן, ואיתה גם מבקרים וחולים נוספים בבית החולים דרשו להפסיק את מסיבת העיתונאים בבניין האשפוז, אמר הרופא הפלסטיני: "אני פונה לכולם, לכל העולם, שיידעו שהילדים יהיו המחיר הסופי ואף אחד לא יטעם ממה שסבלתי. שהם יהיו המחיר הסופי להפסקת אש, זה מה שאני רוצה.

 

"על הממשלה הישראלית לומר את האמת", הוסיף ד"ר אבו אל עייש. "אני רוצה שהילדים שלי יהיו קורבנות השלום והמחיר האחרון להפסקת האש. אני רוצה שיאמרו אמת ולא ישקרו. אני חמוש באהבה ושלום, בזה

אני חמוש. הילדים שלי היו חמושים באהבה ושלום. הם לא רוצים לראות את הצד השני, הם רוצים לראות רק צד אחד, לא רוצים לראות אחרים".

 

ד"ר אבו אל-עייש איבד שלוש בנות: ביסאן (20) סטודנטית למנהל עסקים, מיאר (15) ואיה (13). בהפגזה נפצעה גם בת נוספת של הרופא, שאדה (18), באורח קל. אחיו של הרופא נפצע קל ובת האח נפצעה קשה - השלושה הועברה לבית החולים שיבא. אח נוסף של אבו אל-עייש הועבר לטיפול בבית חולים בעזה. מדובר במקרה אחד מיני רבים בו נהרגים אזרחים מאש צה"ל, שאינם מפורסמים בשל האיסור על עיתונאים להיכנס לעזה. מקרה זה יוצא דופן, בשל העובדה כי הרופא עובד בישראל ועומד בקשר עם עיתונאים ישראלים.

 

שטרן שוחחה עם עיתונאים לאחר שהרופא עזב את המקום, ואמרה: "אני מרחמת עליו, אני כולי איתו. כואב הלב על הילדים שלו ואני יודעת מה זה כשילדים מתים ומשפחה נהרסת. אבל אני לא יכולה להבין את עם ישראל שנותן לו במה בתל השומר, בזמן חיילים שלנו שוכבים פה פצועים. הוא צריך לספר, תגיד פעם אחת, גמרנו".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אל-עייש. מסיבת עיתונאים בבית חולים
צילום: רועי גזית
אחת הבנות מגיעה לביה"ח ברזילי
צילום: צפריר אביוב
מומלצים