שתף קטע נבחר

כשיש ביטחון, אין זקנה במסדרון. הקמפיין האבוד

גדעון רייכר, מספר 2 במפלגת הגמלאים, חושש כי הדי המלחמה מאפילים על קולות לא-ביטחוניים. במפלגת הצעירים "צבר", אומרים: "המבצע בעזה דפק את הכל"

שלושה שבועות לפני הבחירות, כשהדי הירי בעזה עדיין לא שככו ותופי המלחמה עדיין לא נדמו, נלחמות המפלגות הקטנות על חייהן. כשהביטחון משתלט על השיח הציבורי, מי באמת מתעניין בנושאים שוליים כמו אוויר נקי, קצבאות זקנה, עתיד הצעירים, החינוך ומצב הנכים?

 

מפלגות סקטוריאליות רבות קיוו לשחזר בבחירות הנוכחיות את הצלחתה יוצאת הדופן של מפלגת הגמלאים ב-2006 ולהפוך לטרנד הנוכחי של המצביעים המתלבטים. אלא שאז פרצה המלחמה בעזה, והבחירות - לפחות באופן גלוי - נדחקו הצידה. כעת, משהפסקת האש נכנסה לתוקפה, מנסות המפלגות להזכיר שיש עוד בעיות, מלבד הביטחון.

 

"אני מדוכדך מאוד בימים האלה", מודה בכנות גדעון רייכר, מספר 2 בסיעת הגמלאים. "העם שקוע עכשיו בערפל הקרב וכל דבר אחר מלבד ביטחון נדחק הצידה. כשיש ביטחון, אין זקנה במסדרון. כשישוכו הדי הקרב ותתייצב הפסקת האש, יזכרו האזרחים שיש עוד עניינים בחיים שדורשים טיפול - הבעיה היא שזה יהיה מאוחר מדי, ונצטרך להמתין לעוד סיבוב בחירות".

 

רייכר מקווה כי הציבור יתעשת בזמן הקצר שנותר עד לבחירות, אולם הוא מתקשה למצוא את הדרך לעורר מחדש את השיח החברתי. "זו בהחלט שאלה שאני מתחבט בה הרבה בימים האחרונים. אני לא יודע איך מסבירים לעם הזה שהמלחמות מלוות אותנו מאז שחר לידתנו, שהחיים מורכבים לא רק מתותחים, אלא גם מענייני יומיום אפורים. לצערי, היום רק התותחים מדברים והמוזות שותקות".

 

"ריאות ירוקות - לא פריבילגיה"

אריאלה רינגל-הופמן, ממפלגת "הירוקים", סבורה שההחלטה לא לדחות את הבחירות פגעה אנושות בסיכויי המפלגות הסקטוריאליות להיבחר לכנסת: "זו שערורייה שהמלחמה נוהלה בתוך תקופת בחירות, וזה נורא שלא דחו אותן. אין ספק שהבחירות השפיעו על מקבלי החלטות, ואין ספק שהמציאות הזו פוגעת פגיעה אנושה בכל אג'נדה שהיא לא ביטחונית".

 

לדבריה, "המפלגות הגדולות מנהלות קמפיין בחירות כבר שלושה שבועות והן שולטות בשיח הציבורי בצורה ברוטאלית, תוך שהן פורטות על כל הרגישויות המיליטריסטיות ויוצרות מצג שווא שהדבר היחיד שחשוב במדינה זה מי יכול להוביל אותנו בהצלחה גדולה יותר למלחמה הבאה. המפלגות הקטנות מתחילות רק עכשיו את הקמפיין ובסיטואציה הקשה הזו, אנחנו ננסה לשכנע את הציבור שריאות ירוקות אינן פריבילגיה".

 

יו"ר מפלגת הצעירים "צבר", בועז טופורובסקי, התכונן להשיק את הקמפיין של המפלגה החדשה יומיים לאחר פרוץ המלחמה, אלא שפריצתה שינתה את התוכניות. "המבצע בעזה דפק את הכל", הוא אומר.

"אף אחד לא מסקר אותנו, כולם מתעסקים בביטחון ושוכחים שיש עוד דברים. הקמפיין נפגע לגמרי. ניסינו להישאר רלוונטיים, כשהפגנו מול השגרירות הצרפתית למען גלעד שליט, והודענו שנילחם למען חיילי המילואים הלוחמים שנושאים בנטל, כדי שיזכו למענק".

 

אבי פסקל, יו"ר מפלגת "מהפך בחינוך", נשמע ספקני שבזמן שנותר מפלגתו תפרוץ את מחסום תודעת הציבור. "לצערי קשה היום להישאר אופטימיים. בגלל המלחמה נעלמנו ונאלמנו. היא טרפה לנו את הקלפים. אני מקווה שהציבור יזכור שהחיים נמשכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייכר. מדודכך
צילום: ירון ברנר
רינגל-הופמן. שערורייה
צילום: שלום בר טל
מומלצים