שתף קטע נבחר

יוסי זה כאן

"באיזו זכות בא דיין ובמחי יד מבטל את זהותו של יוסי פקנהיים? כמה אנשים צריכים להיפגע עד שנבין את מידת הזלזול של בית הדין ברגשותיהם ובנפשותיהם של העומדים לפניו"? רבקה לוביץ' קוראת לציבור הדתי להיאבק בעוולות בתי הדין הרבניים

סיפור ביטול הגיור של יוסי פקנהיים, בנו של פרופ' אמיל פקנהיים, תיאולוג מפורסם ניצול שואה, מזעזע ומעורר חלחלה. יוסי גויר כתינוק בקנדה, כפי הנראה, עלה לארץ עם משפחתו וגדל כאן בארץ. כאשר ביקש יוסי להינשא פנה לרבנות, קיבל אישור על גיורו מן הרבנות המקומית והתחתן דרך הרבנות. כל זה לא מנע מדיין בבית הדין האזורי בירושלים, 27 שנה מאוחר יותר, לנפנף הצידה את המסמכים הראויים ולבטל את גיורו של יוסי בבואו להתגרש. זאת בטענה כי יוסי אינו שומר מצוות וכי גיורו לא גיור. ממילא, לדעתו של אותו דיין, הנישואין של יוסי מעולם לא תפסו, ועל כן אין הוא זקוק או יכול להתגרש ממי שלא היה נשוי לה.

 

ביטול גיור מעין זה הוא לא הראשון וכנראה גם לא האחרון בבית הדין הרבני. למרבה ההפתעה, או שלא, הסיפורים המזוויעים הללו לא מתרחשים רק אצל דיינים מסוימים או במקום מסוים. בית דין באשדוד נהג כך כלפי אישה המיוצגת כעת על ידי מרכז צדק לנשים בבג"ץ (אגב, בניגוד לשמועות שהתפשטו אודות המקרה שלה, פסק הדין המבטל את גיורה וקובע כי היא וילדיה אינם יהודים מעולם לא בוטל על ידי נשיא בית הדין הגדול הרב שלמה עמר, מאחר ואין לו סמכות לעשות זאת. פסק הדין שלה גם לא בוטל על ידי בית המשפט העליון מאחר והדיון בעניינה עדיין לא התקיים. צפו לדיון במאי.)

 

ובכן, שמא תאמרו שהרעיון לבטל גיור נעשה אצל דיין אחד ויחיד שאולי קצת 'סטה' מדרך המלך של הפסיקה המקובלת - בא בית הדין הגדול ואישר הלכה למעשה את פסק הדין האזורי של האישה מאשדוד. שמא תאמרו שדברים מסוג זה נעשים רק בבית הדין האזורי באשדוד ובבית הדין הגדול – בא כעת בית הדין בירושלים - ופעל באותה דרך.

 

רבותי, יוסי זה כאן. יוסי זה לא רק השכן ממול, אלא אני, אתה ואת. באיזו זכות בא דיין ובמחי יד מבטל זהותו של אדם? כמה אנשים צריכים להיפגע עד שנבין את מידת הזלזול של בית הדין ברגשותיהם ובנפשותיהם של העומדים לפניו? כמה אנשים צריכים להיפגע עד שנבין את מידת הזלזול של הדיינים ברבנים אחרים, בפוסקי הלכה, בחוקי המדינה ובמסמכים קבילים? יש לצאת למאבק גלוי נגד בתי הדין הרבניים על כל העוולות שלהם.

יש לצאת בהצהרה גלויה כי בתי הדין הללו אינם משקפים את הגישה שלנו, את היהדות שלנו ואת תפיסת העולם של רוב רובו של הציבור בארץ, לרבות חלקים גדולים מן הציבור הדתי האורתודוקסי. אולי הגיע הזמן להפרטה. ודאי שיש להקים בית דין ממלכתי אחר שיינתנו לו הסמכויות שישנן כיום רק בידי בתי הדין הרבניים.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים",טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת ארכיון
צילום: הרצל יוסף
מרכז צדק לנשים
מומלצים