שתף קטע נבחר

שבועיים לבחירות: 7 מקורבים לליברמן נחקרים

המשטרה עיכבה לחקירה את בתו של ח"כ אביגדור ליברמן ועוד ששה מקורבים לו, בחקירה שבה הוא חשוד בקבלת שוחד, מרמה והלבנת הון. ישראל ביתנו: יש קשר בין החקירה להתחזקות המפלגה בסקרים

שבועיים וחצי לפני הבחירות - כשהסקרים מראים על חיזוק כוחו מעכבת המשטרה לחקירה כמה מקורבים לח"כ אביגדור ליברמן. בתו של יו"ר ישראל ביתנו, מיכל ליברמן, ושישה חשודים נוספים עוכבו הבוקר (יום א') לחקירה על-ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בחשד לקבלת שוחד, מרמה והלבנת הון. בין היתר, נערך חיפוש בבתיהם של השבעה. בין המעוכבים - עורך דין.

 

 

ח"כ ליברמן חשוד שקיבל שוחד דרך חברת ייעוץ שבה עבדה בתו מיכל. נוסף לעבירת השוחד, חשוד ליברמן בעבירות של מרמה, הפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. בהחלטת בית משפט המחוזי בתל-אביב ממרס 2008, שדחה את ערעורו של ליברמן על הרשאת השימוש בחומרים שנתפסו במשרדיו של עורך דינו, נכתב: "במעשי ליברמן דבק יותר מגוון פלילי".

 

מישראל ביתנו נמסר בתגובה: "אם זה לא היה כל כך רציני, זה היה מצחיק. הציבור הישראלי מספיק חכם להבין שחקירה שנמשכת כל כך הרבה שנים בדממה, מוצאת לה ביטוי שבועיים לפני בחירות - כשהמגמה מצביעה חד משמעית על התחזקותו של ליברמן"

 

בעקבות הטענות, אמרו גורמים משפטיים בכירים: "לא מדובר בחקירה רדומה שהתעוררה בעקבות הבחירות". לדבריהם, בשנה האחרונה היתה פעילות אינטנסיבית, לרבות דיונים בבתי המשפט המחוזי והעליון, שנתנה לרשות החוקרת מאות מסמכים. הגורמים הדגישו כי החקירה פעילה כל הזמן ואין לה שום קשר לבחירות וכמובן לא מדובר בהתנכלות אישית או מפלגתית. הגורמים הדגישו כי אי אפשר לעכב חקירה בזמן בחירות.

 

בתו של ליברמן נחקרה בחודש ינואר אשתקד ביאח"ה, כמה ימים לאחר שאביה התפטר מממשלת אולמרט. ב-1999 פורסם דו"ח מבקר המדינה, שבו הצביע המבקר על חשד לעבירות על חוק מימון המפלגות במפלגת "ישראל ביתנו". בעקבות הדו"ח, נפתחה חקירה בפברואר 2001, שבמסגרתה נחקר גם ליברמן.

 

במאי 2005 העבירה המשטרה את התיק לפרקליטות לצורך עיון וקבלת החלטה, אך אז הגיע חומר נוסף - חלקו מחיקור דין שנעשה בחו"ל - והיועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה לפתוח את התיק מחדש. באפריל 2006 חודשה החקירה.

 

באפריל 2007 נחקר ליברמן באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, כחשוד בקבלת כספים באופן בלתי חוקי מאיל ההון מרטין שלאף, הזכור גם כדמות המרכזית בפרשת סיריל קרן והכספים שהועברו לכאורה למשפחת שרון.

יו"ר "ישראל ביתנו" נחשד כי קיבל כסף שהועבר אליו דרך חשבונות פיקטיביים הרשומים בקפריסין, מבלי שדיווח עליהם.

 

יש לציין כי במהלך המשא ומתן הקואליציוני הראשוני עם בין "קדימה" ל"ישראל ביתנו" לאחר הבחירות ב-2006, ביקש ליברמן לקבל לידיו את התיק לביטחון פנים. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, פסק אז כי הוא לא יוכל להחזיק בתיק כל עוד מתנהלת נגדו חקירה פלילית.

 

נגד ליברמן נוהל תיק חקירה נוסף - שהופרדה מהחקירה הנוכחית - תיק שנסגר לפני כמה חודשים. במשטרה אמרו כי העיכוב בחקירה נבע מכך שנבצר מהמשטרה להגיע למסמכים שנתפסו אצל עורך דינו של חבר הכנסת - במשך שנה וחצי מאז שנלקחו.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אביעד גליקמן ויעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. מקורבים בחקירה
צילום: גיל יוחנן
מיכל ליברמן. שוב בחקירה
צילום: ירון ברנר
מומלצים