שתף קטע נבחר

ליברמן: יש נגדי מסע ציד תוך סחיטה באיומים

יושב ראש "ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן, תקף את המשטרה ואמר שהוא "חשוד סדרתי" מ-1996. לטענתו, "החקירות בוצעו תוך ביצוע עבירות חמורות על הכללים". הוא הוסיף ששמע שבמשטרה ביקשו לעצור אותו "כדי שלא יהיה ראש ממשלה"

"מיולי 96' ועד היום אני חשוד סדרתי ויקיר אגף החקירות במשטרה. החקירות בוצעו תוך ביצוע עבירות חמורות על הכללים. מדובר במסע ציד תוך סחיטה באיומים כלפי אלה שסובבו אותי" - כך אמר הבוקר (יום ב') ראש מפלגת "ישראל ביתנו", חבר הכנסת אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים שכינס בבית סוקולוב בתל-אביב.

 

"אינני זוכר את כל החקירות השונות והמשונות שעברתי", אמר השר לשעבר בזעם, שציין כי בסך הכל שילם שני דו"חות חנייה. "דמי מותר באופן מוחלט. אין למשטרה תירוץ לא לסיים את החקירה. עשר שנים זה זמן מספיק - אם רוצים להגיש כתב אישום שיגישו. אם לא יכולים - שיסגרו את הפרשה.

 

"אדרוש מהיועץ המשפטי לסיים את החקירה, ואם לא תהיה תשובה מיד אפנה לבג"ץ. זו תהיה מתכונת בכל 27 לחודש עד שהדבר הזה יסתיים. אלה 10 שנים שלדעתי אף אדם לא עבר במדינת ישראל. אין אדם שלא נחקר במערכת הפוליטית מאילת עד קריית שמונה שלא נשאל מה אתה יכול לספר לנו על אביגדור ליברמן".

 

עוד סיפר ליברמן כי שמע שאחד הנחקרים אמר שהמשטרה ביקשה לעזור לעצור אותו, כדי שלא יפוך לראש ממשלה.

 "אפנה ליועץ המשפטי ואם זה יתברר כנכון אבקש לפסול את כל צוות החקירה", אמר ליברמן והדגיש: "אני לא מוכן להיות יותר פוטליטיקאי על תנאי, שאפשר כל רגע לעשות לו סיכול ממוקד". 

 

חבר הכנסת גם ציטט מדו"ח של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, אליקים רובינשטיין, שהמליץ להעמיד לדין את ראש אגף החקירות במשטרה דאז, משה מזרחי. לפי החשד שעלה בשנת 2003, הורה מזרחי לצותת לשיחותיו של ליברמן באופן שחרג מצו בית המשפט. בסופו של דבר קיבל מזרחי הערה, ולא הודח מתפקידו.

  

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אמר כי הוא מגבה את אנשי אגף החקירות במשטרה, מביע אמון בראשי האגף ובחוקריו, ובטוח כי הם מנהלים חקירה מקצועית.

 

השר לביטחון פנים, אביב דיכטר, אמר בתגובה לטענות: "אם לח"כ ליברמן ישנן טענות קונקרטיות, אני משוכנע שהוא יודע לאן להפנותן". 

 

שנים של הליכים, כתב אישום לא נראה באופק

לפני כחודש דחה בית המשפט המחוזי בתל-אביב את הערר שהגיש ליברמן, והתיר למשטרה להשתמש בחומרים שנתפסו במשרד של עורך דינו. בהחלטה נכתב: "עולה תמונה מדאיגה המצביעה על מעורבות לכאורה של חבר הכנסת, של בתו ושל עורך דינו יואב מני במעשים שדבק בהם יותר מאשר גוון פלילי".

 

בחודש ינואר נחקרה מיכל ליברמן, בתו של השר לשעבר, ביחידה הארצית לחקירות הונאה בבת-ים. באחרונה חלה תפנית בחקירה, כאשר חוקרי המשטרה איתרו חשבונות בנק בבעלות מיכל ליברמן בארץ ובחו"ל. להערכת המשטרה, מאות אלפי שקלים הועברו לאותם חשבונות. על-פי החשד מדובר בכספי שוחד שקיבל ליברמן מאנשי עסקים.

 

ב-1999 פורסם דו"ח מבקר המדינה, שבו הצביע המבקר על חשד לעבירות על חוק מימון המפלגות במפלגת "ישראל ביתנו". בעקבות הדו"ח, נפתחה חקירה בפברואר 2001, שבמסגרתה נחקר גם ליברמן.

 

במאי 2005 העבירה המשטרה את התיק לפרקליטות לצורך עיון וקבלת החלטה,

 אך אז הגיע חומר נוסף - חלקו מחיקור דין שנעשה בחו"ל - והיועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה לפתוח את התיק מחדש. באפריל 2006 חודשה החקירה.

 

"בתיק זה כרוכים הליכי חיקורי דין שונים במדינות שונות", נמסר ממשרד המשפטים, "שמטבעם נמשכים תקופה ארוכה שאינה בשליטת גורמי אכיפת החוק".

 

באפריל אשתקד נחקר ליברמן באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, כחשוד בקבלת כספים באופן בלתי חוקי מאיל ההון מרטין שלאף, הזכור גם כדמות המרכזית בפרשת סיריל קרן והכספים שהועברו לכאורה למשפחת שרון. יו"ר "ישראל ביתנו" נחשד כי קיבל כסף שהועבר אליו דרך חשבונות פיקטיביים הרשומים בקפריסין, מבלי שדיווח עליהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן במסיבת העיתונאים. "עינוי דין"
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
מני מזוז. יידרש לסיים את החקירה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים