שתף קטע נבחר

הרב מצגר: רה"מ שישמור על י-ם יסיים קדנציה

הרב הראשי מאתגר את המועמדים לראשות הממשלה - בנאומו בכנס ירושלים קרא להם לא להשאיר את סוגיית ירושלים עמומה בקמפיין "ולומר דברים ברורים לעם ישראל". הדגיש: "מי שמסכים לחלוקת העיר - היא כנראה אינה שייכת לו"

 

"אני קורא לכל המועמדים לראשות הממשלה להצהיר בבירור שירושלים תישאר בירת הנצח של עם ישראל בשלמותה" – כך אמר הבוקר (ד') הרב הראשי לישראל יונה מצגר, בנאומו בכנס ירושלים. הוא הוסיף כי כיהודי מאמין וכרב בישראל הוא מאמין כי "מי שרוצה לשמור על ממלכתו ועל ממשלתו בשלמות לאורך כל הקדנציה - הערובה לכך היא שישמור על שלמותה של ירושלים. רק אז הקדנציה שלו תהיה שלמה". 

 

הרב מצגר קרא למועמדים להתאחד בסוגיה זו, לא להשאיר אותה עמומה בקמפיין הבחירות ו"לומר דברים ברורים לעם ישראל". הוא הדגיש כי איננו פוליטיקאי ואסור לו להביע דעה פוליטית, אך להבנתו מדובר באמונה דתית שורשית ולא בפוליטיקה. "ירושלים היא המקום שכל יהודי מתפלל אליו, היא המקור לקדושת כל ארץ ישראל ואנחנו מאמינים בבניין בית המקדש עליה", אמר הרב, "העברתי החלטה במועצת הרבנות הראשית לפיה אסור לחלק את ירושלים והיא התקבלה באופן גורף ללא שום עוררין. ספגתי על כך ביקורת רבה והסברתי שלא מדובר בעניין פוליטי".   

 

הרב הראשי הוסיף כי עלינו ללמוד דווקא מיאסר ערפאת, שלא היה מוכן לשום פשרה בנושא ירושלים, והסביר על פי "משפט שלמה" כי מי שמסכים לחלוקת העיר – היא כנראה אינה שייכת לו.

  

בהמשך נאומו קרא הרב מצגר למועמדים לראשות הממשלה ללמוד מהרבנים מהי הנהגה: "יש מנהיגים שאיש לא בחר אותם - לא פריימריז, לא בחירות ולא מפלגות, והם מנהיגים בלתי מעורערים לציבור של מאות אלפים. אלו הם גדולי ישראל. איש לא עשה בחירות לרב אלישיב, איש לא עשה בחירות לרב שך. גדלותם נבעה מעצם אישיותם". 

 

הוא אמר כי לרבנים יש "כוח והשפעה עצומים מתוך חדר קטן וצנוע", וטען כי סוד הצלחתם הוא בכך שאינם מנותקים מהעם אלא מחוברים אליו, משתתפים איתו ומרגישים את מצוקותיו. "כשכאב לרב שך כאבו של עם ישראל הוא אמר שהוא לא אוכל בשר חודש שלם או מקבל על עצמו ימי צום, וזה בגיל 90. כך קרה שכשהרב אלישיב פסק שיש בעיה עם פאות נוכריות – גם נשים שאינן חרדיות הסירו אותן. זוהי מנהיגות ישנה שצריכה ללמד את המנהיגות החדשה".

 

במהלך הנאום, נכנס לאולם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, שנאם אחריו והרב מצגר חזר שוב באזניו על הקריאה בעניין שמירת ירושלים. נתניהו הודה בפתיחת נאומו לרב מצגר, ובסוגיית שמירת ירושלים הגיב - "אהבתי את דבריו".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים