שתף קטע נבחר

הקרב על הקול האשכנזי

מטה חרדי-אשכנזי שהוקם, שנועד למשוך את קולות מאוכזבי "יהדות התורה" למפלגה הספרדית. "הקמנו קבוצה שתפנה אל 50-60 אלף איש מהציבור שלנו, שלא יצביעו ג' בבחירות הקרובות", סיפר אחד ממקימי המטה. במפלגה החרדית-אשכנזית אומרים שמדובר בקומץ

האם ש"ס עתידה לקבל סיוע מכיוון לא צפוי? פחות משבועיים לפני פתיחת הקלפיות בבחירות הכלליות, עולים וגוברים הקולות בקרב הציבור החרדי-אשכנזי שקוראים לא להצביע למפלגה הסקטוריאלית שלהם - "יהדות התורה".

 

 

בשנים האחרונות עולות תחושות קשות בחברה החרדית נוכח הסכסוכים הפנימיים בין "אגודת ישראל" ל"דגל התורה", המאבקים סביב החינוך העצמאי, והאכזבה הכללית מהישגי המפלגה - שזכתה בבחירות הקודמות לשישה מנדטים.

 

הקש ששבר את גב הגמל היה מערכת הבחירות האחרונות לעיריית ירושלים, במהלכה תמכו חסידי "גור", המיוצגים בכנסת על-ידי ח"כ יעקב ליצמן, במועמד החילוני ניר ברקת, והיו בין הגורמים למכה הקשה שספגו החרדים עם הפסדו של המועמד החרדי ח"כ מאיר פרוש.

 

בעוד שבבני-ברק וירושלים מתדיינים על הבעיות באופן דיסקרטי, בפורומים החרדיים באינטרנט התסכולים מבוטאים בצורה גלויה. "אם המפלגה תקבל רק ארבעה מנדטים, נקווה שסוף-סוף מישהו בקדקודים שם למעלה יתפכח, ויפיק לקחים", כתב הגולש "סרקוזי" בפורום "בחדרי חרדים". גולש אחר הוסיף: "כולם רואים מה קורה פה ואיש לא מעיז לשנות את המועמד". ושלישי טען: "אם אחוזי ההצבעה בשכונות החרדיות יהיו נמוכים במיוחד, גם זו תהא מחאה גדולה".

  

וכשהמפלגה הסקטוריאלית מאכזבת את הציבור, מחפשים החרדים למי לתת את קולם. מתוך שלל המפלגות הנאבקות על מקומן בכנסת יש רק אחת נוספת שנושאת דגל חרדי - וכנראה שהיא גם הזוכה הגדולה: ש"ס.

 

מטה אשכנזי בש"ס

בש"ס - "התאחדות הספרדים העולמית שומרי תורה" - מתייחסים למצב העגום של עמיתיהם באמביוולנטיות. מצד אחד, הם לא שמחים על המשבר הפוקד את "יהדות התורה", וטוענים שהם לא נבנים מחורבנם של מפלגות אחרות. מצד שני, חוברות הסברה של המפלגה, המתארות את הישגיה למען הציבור החרדי והשכבות החלשות, חולקו בימים האחרונים בשכונות החרדיות-אשכנזיות בירושלים במטרה למשוך את המתנדנדים אליהם.

  

"בכל מערכות הבחירות הייתי מהפעילים שעבדו קשה עבור יהדות התורה", אמר ל-ynet רפי בן ה-30. "אבל הפעם לא עשיתי ולא אעשה דבר. שכרון הכוח של ליצמן הרס גם לציבור החסידי וגם לליטאי. אולי אלי ישי עדיף. אני אמנם לא מחזיק מש"ס יותר מדי, אבל אחרי הכל זו מפלגה חברתית שדואגת לכלל הציבור החרדי, ולשכבות החלשות. מכל המפלגות היא האלטרנטיבה הכי סבירה". 

 

לאור המחלוקת, הוקם השבוע מטה חרדי-אשכנזי רשמי. יהודה, ממקימי המטה, סיפר ל-ynet: "ליצמן פגע בציבור בצורה שלא היתה כמותה בהיסטוריה, ויש תג מחיר לכל מעשה. ש"ס תקבל את הקולות שהיו מגיעים לליצמן. החרדים, בשביל המצפון שלהם, חייבים להצביע למפלגה חרדית - וש"ס, לפחות בקדנציה האחרונה, עשתה יותר מ'יהדות התורה'".

 

על פעולות המטה האשכנזי, סיפר יהודה: "הקמנו קבוצה שתפנה אל 50-60 אלף איש מהציבור שלנו, שלא יצביעו ג' בבחירות הקרובות. אנחנו מתקשרים אליהם, ואומרים: 'חבל מאוד שתשבו בבית והקול שלכם יילך לפח, תשפיעו ותנו קולכם לש"ס, שעשתה ותעשה למען החרדים'". 

 

יהודה מספר כי הרבבות אליהם הם פונים, הם חרדים שהאדמו"רים שלהם מעדיפים לא להמליץ למי לבחור. "יש לנו רשימות של הציבור החרדי, ואנו פונים אל ציבורים בהם האדמו"רים לא אומרים מה לעשות, אלא נשארים בצד. מרימים טלפונים, מדברים עם אנשים ועוברים אחד אחד".

 

לדברי מקים המטה, במקרה הזה לא יהיה צורך בקמפיין נגטיבי. "לא נלכלך על ג', כי לא צריך את זה. המוטיבציה אצל הציבור גם ככה מרקיעה שחקים כלפי מטה - מי שמצביע, מצביע רק כי אין לו ברירה". לדבריו, המטרה היא שמנדט אחד או שניים מ"יהדות התורה" יעברו לש"ס.

 

"אין זכות הצבעה - יש חובה"

תומכי "יהדות התורה" הם גרעין קשה ויציב של הציבור החרדי-אשכנזי. נשקם העיקרי הוא נאמנותם - ביום הבוחר, מתייצבים כולם באחוזים גבוהים מאוד בקלפיות, בין אם בימי גשם או חמסין. ככל שאחוזי ההצבעה הכלליים נמוכים יותר, כך זוכה המפלגה מן ההפקר בזכות מצביעיה הנחושים. "אצל החרדים אין זכות הצבעה, יש להם חובת הצבעה", אומר פעיל במפלגה. 

 

כיום, כשהרוחות סוערות והמצביעים מסרבים לצאת בהמוניהם אל הקלפיות, לא יכולים בכירי "יהדות התורה" להקל ראש בתופעה המתגברת והמדאיגה. לאחרונה יצאה המפלגה בקמפיין תחת הסלוגן "האחריות מחייבת", אשר קהל היעד שלו הוא אותם המצביעים. "מדובר במסר אישי לאותם המתלבטים - גם אם יש לך משהו בבטן, לא בשביל זה תפגע בעצמך ובציבור. בסופו של דבר גם אם יש חילוקי דעות, כולנו פועלים למען מטרות דומות", הסביר גורם במפלגה.

 

כמו כן, תקוות גדולות נתלות ב"דעת תורה" בכרוז עליו חתומים גדולי ישראל מכל החוגים והעדות, הקורא לפעול ולהצביע למען המפלגה, שיפורסם סמוך ליום הבחירות. עד לאותו היום, בוחרים במפלגה להקדיש את תשדירי הבחירות לזכרו של הרב אברהם רביץ ז"ל אשר הלך לעולמו השבוע, בתקווה שבמותו יצליח לגשר על הציבור המפולג. גם אם יצליח רביץ ז"ל לפרוט על מצפונם של החרדים ולהציל את המפלגה מקריסה, ייאלצו המנהיגים הפוליטיים והרוחניים ב"יהדות התורה" לעמול קשות על מנת לאחות את השסעים, גם אחרי הבחירות.

 

יהדות התורה: "מדובר בקומץ"

ממטה ההסברה של מפלגת "יהדות התורה" נמסר בתגובה לנדידה לש"ס: "מדובר בכמות קטנה של אנשים, לא בנאמני הסיעה. אנחנו פועלים להגיע לכל אותם אנשים, ולשכנע אותם כי מדובר באינטרסים ובצרכים שלהם".

 לגבי תשדירי הבחירות בהם מופיע אברהם רביץ ז"ל, אמרו במפלגה: "אין בכך תעמולה. ברגע האחרון לפני צאת התשדירים, נפטר לצערנו הרב רביץ  ומיד הפקנו תשדיר שיספר עליו לזכרו ולמורשתו".

 

מש"ס נמסר בתגובה: "מערכת הבחירות ברוך השם גדושה ביוזמות מהשטח של כל בית ישראל, לפעול למען הצלחת ש"ס. החל מחילונים תומכי ש"ס ודרך אשכנזים תומכי ש"ס, אנו מברכים על יוזמות אלו ואומרים כי הם יהיו שותפים מלאים למהפכה ב-10 בפברואר". בש"ס הבהירו עם זאת, כי המטה האשכנזי הינו יוזמה עצמאית: "אנחנו לא הקמנו את המטה, ואיננו מעודדים את מצביעי יהדות התורה להצביע עבור ש"ס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ליצמן. בראש יהדות התורה
צילום: גיל יוחנן
השר ישי. אשכנזים חרדים יצביעו לו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים