שתף קטע נבחר

אולמרט: "נגיב לרקטה". צה"ל תקף באזור רפיח

בעקבות פגיעת הקסאם באשכול שוחח ראש הממשלה עם שר הביטחון ברק ושרת החוץ לבני, והשלושה סיכמו כי יש להגיב על הירי. לאחר חצות תקף מטוס קרב של חיל האוויר אתר לייצור אמצעי לחימה באזור רפיח - זוהתה פגיעה. הפלסטינים: מנהרה ומפעל לסיתות אבן הותקפו

לא מבליגים: בעקבות ירי רקטת הקסאם לעבר המועצה האזורית אשכול אמש (יום ד') שוחח ראש הממשלה אהוד אולמרט עם שרי המטבחון - אהוד ברק וציפי לבני - והשלושה הסכימו כי יש להגיב לירי.

 

אחרי חצות תקף מטוס קרב של חיל האוויר אתר לייצור אמצעי לחימה באזור רפיח. מדובר צה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה וכי התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטה. עוד הוסיפו כי בצבא רואים את החמאס כאחראי לירי, ועל כל הפרה של השקט - צה"ל יגיב בחומרה.

 

הפלסטינים מצדם דיווחו על שתי תקיפות - אחת במנהרות ואחת במפעל סיתות אבן הנמצא ליד מוצב של חמאס. על-פי הדיווח, לא היו נפגעים. עדי ראייה ברצועה דיווחו על תנועה ערה של מטוסים ומסוקים באוויר.

 

התגובה תהיה קשה

בעקבות ניסיונות ההתגרות המתמשכים של ארגוני טרור - שהתבטאו בפיגוע על גבול הרצועה שבו נהר נגד בצה"ל ובירי הקסאם אתמול - הנחה הדרג המדיני בירושלים את מערכת הביטחון להפעיל את התגובה הישראלית, בהתאם להזדמנויות המבצעיות.

 

תגובת ישראל, הבהירו בכירים בירושלים, אינה תלויה בביקורו של הסנאטור לשעבר מיטשל. "דבר זה הובהר, הן בשיחה של שרת החוץ עם השליח מיטשל, והן על ידי ראש הממשלה", אמר גורם מדיני בכיר.  "מיטשל אמנם ביקש לשמר את הפסקת האש ולא להידרדר להסלמה נוספת - אך עמדתנו נותרה ברורה. ישראל תעשה מה שצריך, כפי שהתריעה שיקרה, גם בפני ארה"ב. הפרות הפסקת האש על ידי הטרור, אם בירי קסאמים, אם בטרור היוצא מרצועת עזה ואם בהברחות, תענינה בתגובה ישראלית קשה".

 

לבני אמרה ל-ynet כי "נגמרה התקופה שבה עוברים לסדר היום. נגיב לכל ירי - וגם לירי הזה, כשהפגיעה היתה בשטח פתוח". גורמים מדיניים בכירים אמרו אמש כי "ישראל תגיב על כל מקרה של ירי קסאם או פעולת טרור מעזה, גם אם השליח המיוחד של הנשיא אובמה למזרח התיכון שוהה בירושלים".  

 

השיקול הוא מבצעי

בדיון במטבחון, שעות לפני ירי הרקטה אמש, התבקש שר הביטחון להשלים את תיק המקרים של הפרות הפסקת האש והתגובות של צה"ל. שלושת שרי המטבחון הסכימו, וכך גם הומלץ על-ידי ראשי מערכת הביטחון, שיש להגיב בחומרה על כל הפרה של הפסקת האש ולפי הפרמטרים שקבעה ישראל. ראש הממשלה אולמרט שב והדגיש שהתגובה של הסיכול הממוקד כלפי האופנוען בחאן יונס, מבכירי ההתארגנות של אל-קעידה ברצועת עזה, אינה התגובה הישראלית שעליה דובר.

 

כמו כן הובהר שתקיפת המנהרות ברפיח ביום ד' לפנות בוקר הינה חלק מהמענה להמשך ניסיונות ההברחה דרך הגבול המצרי. "תגובת ישראל להנחת המטען בו נהרג הגשש ונפצעו שלושה סמוך לכיסופים, תבוא", הבהירו הגורמים המדיניים.

 

"ישראל אינה מתכוונת לוותר על זכות ההגנה העצמית, מול ההתגרויות החוזרות והנשנות מעזה.

זאת המשוואה החדשה שנקבעה אחרי עופרת יצוקה - ומשוואה זאת תיושם. העניין כעת הוא מבצעי טהור", אמרו בירושלים.

 

גורמים ביטחוניים הבהירו אמש כי בשלב זה אין המדובר בעופרת יצוקה 2. "לכל עניין תהיה התגובה שלו. אין מה להרחיב בנושא זה, כדי לא לספק לאויב כלים. אבל צה"ל נערך בהתאם ופועל ליישם את מדיניות הדרג המדיני. המצב בו ירי רקטות, פצצות מרגמה והנחת מטענים אינו נענה בתגובה הולמת לא יימשך. אמנם מיטשל ביקש לייצב את הפסקת האש, אך לא ישראל היא שהפרה אותה. נעשה את המתבקש - כפי שהוגדר בהחלטה לנצור את האש", הבהירו הלילה בירושלים.

פורסם לראשונה 29/01/2009 00:27

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. שוחח עם המטבחון
צילום: רויטרס
מיטשל. הביקור לא משפיע
צילום: רויטרס
קסאם. "יזכה לתגובה"
צילום: רויטרס
מומלצים