שתף קטע נבחר

מורטינוס ללבני: נגביל סמכויות השיפוט

שר החוץ של ספרד, מיגל מורטינוס, שוחח בטלפון עם שרת החוץ, ציפי לבני, בעקבות הסערה שחוללה התביעה נגד בנימין בן אליעזר ושישה בכירים במערכת הביטחון בנוגע לחיסול סלאח שחאדה. הוא הבטיח שממשלתו תפעל לשינוי החקיקה

"ממשלת ספרד תפעל לשינוי החקיקה להגבלת הסמכות של בתי המשפט, כדי למנוע הגשת תביעות כמו זו נגד שבעת בכירי מערכת הביטחון הישראלית בפרשת חיסול סלאח שחאדה". כך הודיע בצהריים (יום ו') שר החוץ של ספרד, מיגל מורטינוס, לשרת החוץ, ציפי לבני בשיחת טלפון שיזם בעקבות הסערה בישראל שחוללה התביעה סביב חיסולו של סלאח שחאדה.

 

שופט ספרדי הסכים אתמול להכין תביעה בגין "פשעים כנגד האנושות" נגד שישה אנשי צבא ישראלים דאז ושר הביטחון לשעבר, בנימין בן-אליעזר. בהפצצת בית המגורים בעזה ביולי

2002 נהרג שחאדה ואיתו 14 אזרחים. כ-100 נפצעו.

 

הנאשמים בתביעה: הרמטכ"ל דאז, משה (בוגי) יעלון, מפקד חיל האוויר דן חלוץ, ראש השב"כ אבי דיכטר, אלוף פיקוד הדרום דורון אלמוג, ראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד, ומייק הרצוג, מזכירו הצבאי של שר הביטחון.

 

מורטינוס עדכן את לבני שממשלת פועלת גם לפתור את בעיית התביעה הנוכחית, מול הגורמים המשפטיים בישראל. שרת החוץ אמרה לעמיתה הספרדי: "זו בשורה חשובה מאוד לציבור בישראל. לצערי, מערכות המשפט בעולם החופשי מנוצלות על ידי גורמים בעלי אינטרס, שאין בינם לבין שלטון החוק או הערכים של העולם החופשי ולא כלום. טוב שממשלת ספרד החליטה להפסיק את התופעה הזאת. ישראל תמשיך לפעול גם אצל ממשלות אחרות בעולם כדי לעצור תביעות חסרות שחר דומות".

  

כבר אתמול שיגר משרד המשפטים מסמכים רבים ומידע רב שנאסף, המפרטים את כל ההליכים המשפטיים שננקטו בישראל בעניין שחאדה. המסמכים נשלחו בעקבות בקשת הרשויות הספרדיות ונמסרו היום לשלטונות ספרד. לדברי גורמים במשרד המשפטים, הכנת המסמכים הצריכה עבודה רבה והם נשלחו כפי שתוכנן מראש ולא בעקבות התביעה.

 

גורם בכיר במשרד המשפטים אמר ל-ynet כי ההליכים המשפטיים המפורטים על פני מאות עמודים כוללים את החלטת בג"ץ בעניין שחאדה. במשרד המשפטים מסרו היום כי לצערם הרב, בית המשפט הספרדי לא המתין לקבלת תגובת מדינת ישראל. גם עתה נמשכים במלוא המרץ הדיונים במשרד המשפטים ובמספר משרדי ממשלה נוספים כדי להחליט מה לעשות בעניין החלטת בית המשפט הספרדי. בישראל שוקלים את האפשרות להגיש ערעור דרך עורכי דין ספרדיים או לשלוח נציג מטעם משרד המשפטים לספרד כדי שיגיש בעצמו את הערעור.

 

עם זאת רוב העבודה נעשית כרגע במישור הדיפלומטי. במשרד המשפטים מקווים כי בעקבות לחצים דיפלומטיים ומדיניים תבוטל החלטת השופט הספרדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לבני ומורטינוס
צילום: גיל יוחנן
בן-אליעזר. התביעה תבוטל?
צילום: AFP
מומלצים