שתף קטע נבחר

חמאס על הצעת בלייר: אווילית וחסרת ערך

שליח הקוורטט למזה"ת אמר כי יש לשלב את חמאס כשותף בתהליך - ובתגובה לדברים אמר יו"ר הסיעה בפרלמנט הפלסטיני: "הדברים מוכיחים כי באירופה ובעולם הבינו שכל הניסיונות לעקור אותנו מהזירה הפלסטינית - נכשלו". על התנאי להכיר בישראל, אמר: "ההצעה מעידה על טיפשותו"

בחמאס אמנם דוחים היום (שבת) את הצעתו של שליח הרביעייה הבינלאומית למזרח התיכון, טוני בלייר, שאמר כי יש לשלב את הארגון כשותף בתהליך השלום באזור - בשל התנאים שהציב - אך הם שואבים ממנה עידוד רב.

 

יו"ר סיעת חמאס בפרלמנט הפלסטיני, מושיר אל-מסרי, אמר: "דבריו של טוני בלייר מוכיחים כי באירופה ובעולם הבינו שכל הניסיונות לעקור

 ולמחוק מהזירה הפלסטינית את תנועת חמאס - נכשלו, וכי היא היום אנחנו הכוח הראשון במעלה בזירה הפלסטינית".

 

אל-מסרי הוסיף כי אפשר להתעלם מחמאס: "השער היחיד לכניסה לעיסוק בסוגיה הפלסטינית ולתרגומו של כל הסכם על-פני השטח לא יוכל להיות, אלא באמצעות תנועת חמאס - ממנה לא ניתן להתעלם".

 

בהודעה שפרסם אל-מסרי, הוא כינה את הצהרותיו של בלייר "אוויליות וחסרות ערך". "זו חזרה לאותם המכשולים אותם הציב המערב, כתירוץ לדחיית הדמוקרטיה הפלסטינית, עשיית המצור על העם הפלסטיני והענקה לאויב הציוני את הכסות לביצוע פשעיו - שהאחרון שבהם היה המלחמה על עזה וכן הסירוב להתייחס לממשלה הלגיטימית ולפרלמנט הפלסטיני".

 

יו"ר סיעת חמאס בפרלמנט הוסיף: "העלאת ההצעה הזו מחדש מעידה על טפשותו של בלייר ועל אלה שמתעקשים על ההצעה האווילית הזו".

 

במקביל, פרסמה גם תנועת חמאס הודעה בתגובה לדבריו של בלייר: "מדובר בחזרה על התסריט הקודם. הניסיונות לשלב את התנועה בתהליך השלום - הם ניסיונות כושלים ונדחו על הסף על-ידי התנועה מלכתחילה וכן גם על-ידי גורמים ערבים ובינלאומיים רבים. ההצהרות הללו מהוות אישור, כי חמאס היא הכוח העיקרי בזירה הפלסטינית".

 

בראיון לעיתון "טיימס" הלונדוני שהתפרסם היום אמר בלייר, כי יש למצוא דרך לשלב את הארגון בתהליך, אולם הבהיר כי הדבר יצליח רק אם יעמוד חמאס בתנאים המתאימים.

 "אני סבור שחשוב שנמצא דרך להכניס את חמאס לתוך התהליך, אך הדבר יוכל להתבצע רק אם הארגון יסכים לעמוד בתנאים שיוצבו בפניו", הבהיר בלייר.

 

עם זאת, הדגיש בלייר כי מדינות הקוורטט ממשיכות להחזיק בדעה לפיה לא יהיו שיחות עם חמאס, ישירות או עקיפות, אלא אם יסכים הארגון להפסיק את האלימות ויכיר בקיומה של מדינת ישראל. לדבריו, יהיה קושי אמיתי לדון עם חמאס אם לא יסכים לרעיון של שתי מדינות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אל-מסרי. מזלזל ומעודד
צילום: רויטרס
תומכי חמאס בעזה
צילום: AFP
מומלצים