שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גלעד: שלום עם סוריה או עימות בסבירות גבוהה
  ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, הזהיר בכנס הרצליה: "אנחנו על מסלול של התנגשות עם סוריה בסבירות גבוהה וכמעט היינו שם בקיץ 2006". הוא הבהיר ששלום עם סוריה יחליש מאוד את האיום על ישראל

  האם מצפון תיפתח הרעה? ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, הזהיר הערב (יום ג') בכנס במרכז הבינתחומי בהרצליה כי "אנחנו על מסלול של התנגשות עם סוריה בסבירות גבוהה וכמעט היינו שם בקיץ 2006". לדבריו, הדרך למנוע התנגשות צבאית היא להמשיך לחתור לשלום עם דמשק.

   

  האלוף במילואים גלעד אמר בעימות עם אלופים אחרים בדימוס כי אין מנוס מלנסות ולהגיע לשלום עם הסורים בטווח הקרוב. לדבריו, אי השגת שלום שכזה תיצור חזית מסוכנת ביותר לישראל, שתכלול תוך כשנתיים איראן גרעינית, מערך רקטי סורי וטרור מצד חיזבאללה חמאס המצוידים בנשק רקטי.

    

  "אנחנו וסוריה על מסלול של התנגשות - כשמצד אחד הגענו למצב של שקט מאז מלחמת יום הכיפורים וכמעט שלום אבל מצד שני אנו עלולים בתוך שנתיים לעמוד במצב של התמודדות מול ישות מזרחית עוינת מאיראן הגרעינית דרך סוריה ועד לחיזבאללה ולחמאס. אני מבקש להתריע על כך שאם נגיע לעימות עם סוריה, עלול ליפול משטרו של אסד ואז נקבל משטר סוני שיצטרף למשטרים רדיקליים אחרים באזור ויציב אותנו במצב הרבה יותר קשה מהיום".

   

  בהמשך אמר גלעד: "אני אומר שיש סיכוי להתקדם לשלום, ותוך כדי תהליך להציב את הבעיות שלנו על השולחן כמו התביעה לניתוק הקשר הצבאי עם איראן - שאיתה לא יהיה שלום. כך גם נוכל לעצור את אספקת הנשק לחיזבאללה, כך נוכל להוציא את מפקדות הטרור מדמשק, כך נוכל להחליש את כל הקואליציות העוינות באזור. שלום עם סוריה יכול להחליש מאוד את האיומים על ישראל, אבל צריך לקחת בחשבון, תוך כדי התהליך, שהשלום ייכשל ואז אני סבור שבכל מקרה ניוותר על מסלול ההתנגשות עם סוריה".

   

  "אני מעריך שכל ראש ממשלה שיהיה או תהיה יעריך את המסלול עם הסורים כהרבה יותר אטרקטיבי מאשר את המסלול עם הפלסטינים, זאת בשל הפיצול בין אבו מאזן לבין חמאסטן", הוסיף גלעד. לעמדתו של ראש המטה המדיני-ביטחוני הצטרף ראש המוסד לשעבר, האלוף (במיל') דני יתום, שאמר כי ללא הסכם שלום בין ישראל לסוריה, לא יהיה מזרח תיכון שקט יציב. "אין מקום לגרירת רגליים כי בשנה הבאה יהיה גרוע יותר ובעוד שנתיים רע יותר", אמר יתום.

   

  עמידרור: נתניהו לא התחייב לנסיגה מהגולן 

  מול עמדתם של גלעד ויתום התייצבו שני אלופים אחרים במילואים. ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, גיורא איילנד, אמר כי בלי הסדרים ביטחוניים מובהקים, עלול להיווצר מצב מסוכן באזור. הוא שלל אפשרות של קידום משא ומתן עם סוריה, גם מהטעם שהוא עלול להוביל לפריצת אינתיפאדה שלישית עם הפלסטינים, שיהיו מתוסכלים מהעבודה שהתהליך עמם נותר תקוע.

   

  ראש אמ"ן לשעבר, יעקב עמידרור, התנגד אף הוא לתהליך השלום מול סוריה ואמר: "מנסים למכור לנו אשליה. אין איש אחד בעולם שחושב שאם סוריה תחיה איתנו בשלום, היא תפסיק את יחסיה עם איראן. זורים לנו חול בעיניים. עם ישראל מאז אוסלו אוהב אשליות". עמידרור תקף את עמיתו לפאנל: "טועה ראש המוסד לשעבר דני יתום, ומטעה, כשהוא אומר כאילו ביבי התחייב לרדת מרמת הגולן. אני אומר את זה כמי שבידו המפה היחידה ששורטטה אז בישראל. הייתי אז נציג הצבא, שעסק בנושא. המפה היחידה מאז שורטטה על ידי. היא נמצאת ברשותי. זאת מפה שהצוות הישראלי שרטט בינו לבין עצמו. זאת לא מפה שניתנה לסורים או לאף אחד אחר".

   

  ד"ר דן שיפטן מאוניברסיטת חיפה אמר כי סוריה לא תהיה מוכנה בשום מצב להתנתק מהציר הרדיקלי שבראשו איראן, לאחר כ-30 שנה בהן סבלה מניתוק ובידוד ובימים בהם היא רואה שחזונה מתגשם - קרי איראן מתגרענת, יחסיה עם צרפת ועם ארה"ב משתפרים, ארה"ב נחלשת ומדינת ישראל מבולבלת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתריע. עמוס גלעד
  צילום: AFP
  פניו לעימות או לשלום? אסד
  צילום: AP
  מומלצים