שתף קטע נבחר

צה"ל לד"ר שבנותיו נהרגו: ירינו בדמויות חשודות

לקראת סוף המבצע בעזה, נורתה אש לעבר ביתו של ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש, ושלוש מבנותיו נהרגו. דובר צה"ל הודיע, כי הפגזים נורו לעבר דמויות חשודות בקומות העליונות של הבניין. גורמי צבא: "טעויות כאלה קורות בפעילות מבצעית". בנוסף נטען כי נעשתה פנייה לרופא כדי שיעזוב את ביתו

צה"ל הרג את שלוש בנותיו של ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש מג'בליה ועכשיו זה רשמי. הבוקר (יום ד') עדכן צה"ל את הרופא בתוצאות התחקיר, שאושר על-ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי. הודעה על כך מסר הערב דובר צה"ל.

 

מתברר כי טנק ירה שני פגזים לעבר ביתו של הרופא, לאחר שמאזור סמוך נורתה אש לעבר הכוחות, וכן זוהו דמויות חשודות, שעל פי החשד עסקו בכיוון האש נגד כוחות גולני שפעלו אז במקום. יש לציין כי אחרי המקרה הועלו אפשרות שביתו של הרופא נפגע מאש פלסטינית - טענות שהתבררו כלא נכונות. מנהלת התיאום והקישור במעבר ארז מסרה לד"ר עז א-דין אבו אל-עייש עדכון על תוצאות התחקיר.

 

המקרה הקשה אירע ב-17 בינואר, במהלך מבצע "עופרת יצוקה". פגז פגע בביתו של ד"ר אבו אל-עייש -  ובני משפחתו נפגעו. בצה"ל ציינו כי הם מצרים על פגיעה בחפים מפשע במהלך הפעילות, אולם למרות התוצאה הטרגית אין בצה"ל כוונה לפעול נגד הכוחות, מפני שמדובר בפעילות מבצעית - וטעויות מסוג זה עשויות להתרחש - כפי שאמרו גורמי צבא.

 

מהתחקיר עולה כי האירוע התרחש במהלך פעילות שביצעה חטיבת גולני בפאתי שכונת סג'עייה בצפון העיר עזה. החיילים פעלו אז נגד מחבלים רבים, ניהלו קרבות נגד חוליות מטווחים קרובים ורחוקים וחשפו מצבורים לאמצעי לחימה.

 

רצו לפגוע בתצפיתנים, פגעו בילדות 

במהלך הפעילות נפתחה אש מבית סמוך לביתו של הרופא. צה"ל השיב אש לעבר מקורות הירי. לאחר מכן נראו בקומות הגבוהות של הבניין דמויות, שעל-פי החשד שימשו כתצפיתנים ותפקידם היה לכוון אש מרגמות לעבר כוחות צה"ל. בשלב זה בוצעה בשטח הערכת מצב ארוכה, שבחנה את אפשרויות התגובה ובסיומה הוחלט לירות שני פגזי טנקים לעבר הדמויות. כעת מתברר כי הפגזים פגעו בביתו של הרופא וגרמו למותן של שלוש בנותיו.

 

לאחר הירי נשמעו צעקות מכיוון הבית והכוח חדל באופן מיידי את הירי, בדיעבד התברר כי מדובר בבני משפחתו של הרופא. משנוצר קשר עם אבו אל-עייש, איפשר כוח צה"ל לפנות את הפצועים דרך מעבר ארז לטיפול בבתי חולים בישראל.

 

בצה"ל אומרים כי בימים שקדמו לאירוע נעשו מספר פניות אישיות על-ידי קצינים ממפקדת התיאום והקישור אל הרופא על-מנת שיפנה את ביתו, בשל פעילות חמאס והלחימה האינטנסיבית המתנהלת במקום, כפי שעשו מרבית יושבי השכונה. בנוסף אמרו בצה"ל כי הוטלו על השכונה אלפי כרוזים והועברו אזהרות לתושבים באמצעות כלי התקשורת הפלסטינים.

 

לאחר המקרה פונו כמה מבני משפחתו שנפצעו בתקרית לבית החולים שיבא בתל-השומר. ד"ר אבו אל-עייש הוא גניקולוג ומומחה לפוריות העובד בשנים האחרונות בשיבא ומבצע מחקר בנושא טיפול בילדים פלסטינים וישראלים במסגרת מכון המחקר "גרטנר". במשך שנים רבות עבד גם בבית החולים סורוקה.

  

עפרה בלבן, חברה קרובה של ד"ר אבו אל עייש, אמר ל-ynet כי תוצאות התחקיר יספקו אותו. "כל מה שהוא ביקש זה שיגידו את האמת, מרה ככל

שתהיה. ברור שהוא לא מוצא בכך נחמה, כי אין נחמה בשלוש בנות הרוגות, אבל זאת סגירת מעגל. זה יקל לו את השיקום שמתחיל רק עכשיו", אמרה.

 

לדבריה, הרופא "מבין שבמלחמות יש טעויות, אבל שיגידו שזאת האמת, שלא ירו לו מהבית, שלא יגידו דברים שלא הולמים את המציאות. בכל זאת, מדובר פה ברופא שפעל הומניטארית בתוך ישראל לאורך כל השנים – המעט שמגיעה לו היא האמת. מעבר לטרגדיה ההומניטארית, אני לפחות גאה בצה"ל שעשה תחקיר בלי בושה, הגיע לחקר האמת ובלי בושה הודה ואמר: ירינו בטעות. זה הצבא שלי, זה צה"ל שאני מכירה. אני כואבת עד כמה שניתן את כאבו אבל אני גאה בצבא שיכול להודות בלי כחל וסרק שטעה".

 

בהכנת הידיעה השתתף דניאל אדלסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו אל-עייש. שלוש מבנותיו נהרגו
צילום: רויטרס
פינוי בני משפחתו של הרופא לישראל
צילום: צפריר אביוב
מומלצים