שתף קטע נבחר

מזוז: למנוע ממרזל להיות בקלפי באום אל-פחם

בפנייה דחופה לוועדת הבחירות המרכזית, מבקש היועץ המשפטי לממשלה למנוע מאיש הימין הקיצוני, ברוך מרזל, לכהן בוועדת הקלפי באום אל-פחם. העילה: "חשש כבד לפגיעה חמורה בשלום הציבור ובניהול התקין של הבחירות"

חשש מתבערה בבחירות באום אל-פחם: בעקבות אזהרות של ראש השב"כ, יובל דיסקין, ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, שיגר היום (ו') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בקשה דחופה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליעזר ריבלין, כדי למנוע מברוך מרזל לכהן כיו"ר ועדת קלפי או כחבר בוועדה באום אל-פחם.

 

היועץ נימק את בקשתו ב"קיומו של חשש כבד - ברמה של קרבה לוודאות - לפגיעה חמורה בסדר הציבורי, בשלום הציבור, ובניהולן התקין של הבחירות".

 

 

רק אתמול קיבל מרזל הודעה סופית מוועדת הבחירות המרכזית על-כך שהוא יישב בקלפי באום אל-פחם מטעם סיעת מולדת. אלא שהערכות מודיעיניות של השב"כ והמשטרה חוזות התפרעויות קשות, אם הדבר יתממש.

 

המפכ"ל כתב למזוז כי המשטרה צופה עימות פיזי קשה בין תושבי המקום לפעילי מרזל, שיחייב את המשטרה לפעול בסדר כוח גדול כנגד "הפרות סדר בעוצמה ובהיקפים שעלולים

לסכן חיי אדם, והפרות סדר שעלולות להתפשט אל מחוץ לאום אל-פחם אל החלקים האחרים של ואדי ערה והמגזר הערבי".

 

מזוז ביקש לאפשר לסיעת מולדת למנות נציג אחר תחת מרזל. היועץ המשפטי אמר כי החירות לקבוע את הנציג מטעם הרשימה נועדה למימוש העיקרון הדמוקרטי הבסיסי של שמירה על טוהר המידות, ובחירת הסיעה במרזל כיו"ר ועדת קלפי באום-אל-פחם היא שימוש לרעה בחירות זו.

 

"קיים חשש כבד כי הבחירה במר מרזל היא מעשה פרובוקטיבי שנועד להשיג תכליות הזרות לתכליתו של חוק הבחירות, לעקרונות הדמוקרטיה בכלל, ולעקרון ההשתתפות בהליך הבחירות בפרט", כתב.

 

בבקשה הדגיש מזוז כי אין צורך להכביר במלים בהצגת פועלו של מרזל, "שידוע כי היה מעורב אקטיבי בתנועת כך, שהוכרזה על-ידי הממשלה כארגון טרור". מזוז סבור כי מקרה זה הוא אחד מאותם מקרים חריגים ויוצאי דופן, בהם רשאים יו"ר ועדת הבחירות וסגניו לעשות שימוש בסמכות ולבטל את מינויו.

 

מרזל: מזוז מצפצף על החוק 

מזוז הדגיש כי מרזל הגיש לאחרונה בקשה לקיים תהלוכה באום אל-פחם, וקיים יסוד סביר לחשש שהוא מבקש לממש את כוונתו המוצהרת להיכנס לעיר זו בדרך עוקפת. בעקבות כל זאת מבקש מזוז מהשופט ריבלין לקיים דיון דחוף בבקשה, ולזמן נציג של היועץ המשפטי שיציג את עמדתו.

 

מרזל, אמר בתגובה ל-ynet: "שוב נחשף כי במשרד המשפטים יושב יועץ משפטי לממשלה מטעם השמאל הקיצוני. במקום להתעסק עם זיופים במגזר הערבי, ואכיפת שלטון החוק, מנסה מזוז לעקוף את החוק". לדבריו, "מני מזוז מצפצף על שלטון החוק".  

 

ביום רביעי החליטו פה אחד בעיריית אום אל-פחם לא לאפשר לאיש הימין הקיצוני להיכנס לעיר. בעירייה בירכו על פניית מזוז ואמרו שמדובר במהלך נכון. הם הביעו תקווה שיו"ר ועדת הבחירות יבין שמדובר בפרובוקציה. "ראוי שהשופט ריבלין ייענה לבקשה. לא נאפשר בשום מצב את כניסתו של מרזל לאום אל-פחם, על כל המשתמע מכך, ואנו לא אחראים לתוצאות", אמר רג'א אגבריה, יו"ר תנועת "בני הכפר" וחבר מועצת העיר.

 

אתמול ביקרו חברי האיחוד הלאומי בוואדי ערה כדי לעמוד מקרוב על הבנייה הלא-חוקית, לטענתם. "בדיוק כפי שגירשנו אותם אתמול מוואדי ערה, לא נאפשר להם להיכנס לאום אל-פחם, ואני בטוח שהם למדו את הלקח", הוסיף אגבריה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא-אופיר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברוך מרזל. רוצה להגיע לאום אל-פחם
צילום: ג'ורג' גינסברג
מזוז. קיבל פנייה מהשב"כ והמשטרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים