שתף קטע נבחר

בחירות בגשם: בש"ס מרוצים, הגמלאים מודאגים

לא רואים אותו בסקרים, לא שומעים עליו בתעמולה, אך למזג האוויר ביום שלישי עשוי להיות תפקיד מרכזי בקביעת הרכב הכנסת הבאה. מי ייצא להצביע בכל מחיר, ומי מקווה שהחזאים בכל זאת טועים? גשמי ברכה מוטלים בספק

החורף הנוכחי מאופיין בעיקר בימים אביביים של שמש חמימה - ימים קלאסיים לבחירות. אך דווקא יום שלישי הקרוב, יום הבוחר לכנסת ה-18, צפוי להיות סוער וגשום במיוחד. עבור החקלאים התחזית החורפית היא נחמה פורתא לעונת גשמים שחונה בינתיים, אך עבור הפוליטיקאים? מקור לדאגה של ממש, מחשש שהמצביעים לא יבואו.

 

 

חזאי "מטאו-טק", עמית סביר, אמר ל-ynet כי ביום הבחירות צפויות רוחות חזקות של 60-80 קמ"ש ברחבי הארץ. הטמפרטורות יצנחו ב-10-15 מעלות ויירדו גשמים מלווים סופות רעמים. בחרמון יירד שלג ובדרום קיימת סכנת שטפונות וסופות חול. המערכת החורפית תגיע לשיאה בשעות אחר הצהריים-ערב. לדברי סביר, ביום רביעי - אז נדע כבר כיצד תראה הכנסת הבאה - ימשיך לרדת גשם, אך הרוחות ייחלשו.

 

"אנחנו מנסים לשדרג את השמשיות שחילקנו כדי שיגנו ביתר יעילות מגשם, וכן לחלק חולצות ארוכות נוספות נגד הקור. הגשם הצפוי מחייב אותנו להערכות מוגברת גם להסעת נכים, מבוגרים וחולים לקלפיות וחזרה",

 אמר ראש מטה יום הבחירות בליכוד, ח"כ רובי ריבלין. "זה דבר שיחייב אותנו להעביר משאבים שנועדו בתחילה לממריצים ביום הבחירות, לנושא ההסעות. נעשה כמיטב יכולתנו להיערך לגשמי הברכה, כי בישראל אסור בשום פנים ואופן להתלונן על גשם".

 

הגמלאים מוטרדים במיוחד. במפלגה, שעל-פי הסקרים מתדפקת על סף אחוז החסימה, חוששים שאלפים ממצביעיהם המבוגרים יתקשו לצאת מהבתים ולהגיע אל הקלפיות. "מכל ימות השנה הגשם יירד דווקא ביום הבחירות? אני מתפלל שהגשם יפספס ביום אחד ויירד ביום רביעי", אמר ל-ynet מספר 2 ברשימת הגמלאים לכנסת, גדעון רייכר. "החזאים טעו כל-כך הרבה פעמים, אז נקווה שגם הפעם הם טועים. ברור לנו שלזקנה במסדרון יהיה קשה להתנועע כשבחוץ סוער.

 

"ביומי הראשון במפלגה אמרתי שאני בטוח שיירד גשם ביום הבחירות ושחייבים להתארגן ליום הזה. במפלגה ענו לי - 'יהיה בסדר' וכשאני שומע 'בסדר' אני מודאג. כולי תקווה שהארגון אכן דרוך ומוכן להביא את המצביעים בכל מזג אוויר אל הקלפי", הוסיף רייכר.

 

לחילונים יהיה קר

גם במפלגת העבודה חוששים מאוד מפני מזג האוויר, ומתכוונים להיערך להסעתם של מאות אלפי תומכים פוטנציאליים אל הקלפיות, בעיקר גמלאים שעלולים לא להגיע לקלפיות בכלל. גם בקדימה הביעו חשש.

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בימים האחרונים לפעילים: "מעבר לשאננות, יום הבחירות הולך להיות יום גשום, והשילוב הזה מאוד מטריד אותי ומפריע". מנגד, אחמד טיבי מרע"מ תע"ל סיפר: "אני מקווה שהגשם יתחיל ביום הבחירות בשעה עשר ורבע, ואם יהיה גשום לפני - זה יאתגר אותנו להאיץ יותר באנשים".

 

מי שדווקא נשמע מאושר מהבשורות על הגשם היא ש"ס. במפלגה החרדית תולים תקוות בכל שהציבור החילוני יתעצל לצאת אל הקלפיות עקב מזג האוויר - דבר שיגרור אחוזי הצבעה נמוכים.

 "אלי הקב"ה יעשה עמנו חסד, יפתח את השמיים וייתן לנו גשם. כל האחרים יגידו שקר להם ולא ילכו להצביע, אנחנו בעזרת השם נצא גם בקור וגם בגשם", אמר שר התקשורת אריאל אטיאס.

  

ב"יהדות התורה" הצמאון לגשם גדול אף יותר. על-אף שהסקרים מנבאים כי המפלגה החרדית תשמור על כוחה, קיים בקרבה חשש גדול מאיבוד של מנדט או שניים עקב חילוקי דעות פנימיים. יום גשום במיוחד ואחוזי הצבעה נמוכים עשויים לסייע גם להם במאמץ למנוע בריחת קולות.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, אמנון מרנדה, אטילה שומפלבי, רועי מנדל, יעל ברנובסקי, שרון רופא-אופיר ורוני גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייכר. אמרו שיהיה בסדר
צילום: ירון ברנר
נערכים להסעות. ריבלין
צילום: גיל יוחנן
צילום: קובי קנטור
אטיאס. החילונים ישארו בבית
צילום: קובי קנטור
מומלצים