שתף קטע נבחר

יומיים לפני: מחדדים מסרים, ממריצים פעילים

ההכרעה בקלפי כבר ממש מעבר לפינה, במפלגות משלימים את ההערכות ליום הגדול ומתרכזים במתלבטים. נתניהו מטלפן בעצמו לפעילי שטח, בקדימה מדגישים שהניצחון בהישג יד, בעבודה מסמנים את המפלגות הקטנות וליברמן מפחד משאננות. האם מערכת המסרונים של ש"ס תעמוד בעומס?

מערכת הבחירות מתקרבת לרגע האמת. בעוד יומיים, ביום שלישי ב-7:00 בבוקר, ייפתחו הקלפיות ברחבי הארץ, ובכל המפלגות מנסים לחדד את המסרים האחרונים ולהמריץ את פעילי השטח. המתלבטים הם היעד העיקרי כמובן, במלחמה העיקשת על כל קול.

 

 

במפלגה שמממשיכה להוביל לפי הסקרים האחרונים, הליכוד, מבקשים למנוע שאננות ומדגישים את המסר לפיו נתניהו טרם נבחר - וכי הצבעה למפלגות שמימין לליכוד עשויה להפוך את לבני לראש הממשלה.

 מסרים אחרים שיעמדו במרכז הקמפיין בימים שנותרו הם שרק ליכוד גדול יכול להביא ליציבות שלטונית ולמנוע בחירות נוספות תוך זמן קצר, וכן שבניגוד ללבני שכשלה לאחרונה - נתניהו ירכיב ממשלת אחדות רחבה.

 

בשולי הקמפיין - נתניהו, שרואה גם בחרדים שותפים מרכזיים, סעד ביום שישי בערב במסעדה ירושלמית לא כשרה. לדברי מקורבים ליו"ר הליכוד, "הוא אכל אוכל כשר, ואף נמנע מלאכול קינוח חלבי לאחר שאכל בשר". יועץ התקשורת של נתניהו הגיב: "הזמן הפרטי של משפחת נתניהו אינם נושא לדיון פומבי". בש"ס סירבו להתייחס.

 

נתניהו עצמו מתכוון לבקר היום בצפון. הוא יסייר ברמת הגולן ובחיפה, וייפגש עם פעילים וראשי מטות. נתניהו אף מטלפן בעצמו לפעילים על מנת "לעורר את השטח". ראש מטה יום הבחירות של המפלגה, רובי ריבלין: "המועמדים התבקשו לפקוד את הסניפים והמטות בכל הארץ. לגבי היום עצמו - הכל כמעט מוכן מבחינתנו".

 

בחירות זה לא סטוץ?

בקדימה ממשיכים להפגין אופטימיות. היו"ר ציפי לבני אמרה ש"זה לא גזירת גורל שביבי ראש הממשלה, הניצחון בהישג יד", ובמפלגת השלטון - שרוצה להישאר כזו - מתכוונים להעמיק ברגעי ההכרעה את המסר המרכזי, שלבני מסוגלת לנצח את קואליציית הימין שמתכנן נתניהו.

 

בקדימה ממשיכים ללטוש עיניים אל קולות המתלבטים, שחוששים שהפור כבר נפל, ומקווים שבאמצעות קמפיין אגרסיבי נגד נתניהו יצליחו לחזק את מעמדה של לבני. הסיסמאות שיופנו בעיקר לצעירים הן: "בחירות זה לא סטוץ" ו"רק ציפי תנצח את ביבי".

 

צילום: פלד ברמן

 

במפלגת העבודה, במקביל לחשש ממזג האוויר הסוער, ינסו לכרסם בכוחן של המפלגות הקטנות. הם מבקשים להדגיש שהקולות לרשימות שסיכויין לעבור את אחוז החסימה נמוך - יילכו לאיבוד. לכן המפלגות הסקטוריאליות ייספגו את עיקר האש מכיוון העבודה.

 

במטה הבחירות של העבודה אומרים כי בימים הנותרים ידגישו את יכולתו של אהוד ברק לטפל בנושאים הביטחוניים-מדיניים, וכן את חשיבותה של מפלגת העבודה כמפלגה חזקה. 

 

החרדים עדיין תחת טראומת ברקת

בישראל ביתנו ממשיכים ליהנות מהמתקפות מכל עבר, ששמות את ליברמן במרכז הבמה. במסגרת סיוריו הרבים, אמר יו"ר המפלגה לפעילים בשדרות: "אנחנו חורשים את הארץ מיום רביעי, מה שחשוב כרגע זה מאמץ ארגוני. יש אווירה נהדרת, רוח גבית וסקרים אופטימיים.

 התחלנו לקבוע את סדר היום הציבורי במדינה, יחד עם זאת אני מאוד מפחד משאננות ואופטימיות יתר. זה לא הזמן לשכנע, פשוט צריך להביא את מאה אחוז מהתומכים ואז נוכל לעבור את הקידומת שתיים".

 

פעילים צעירים של ישראל ביתנו פרושים בכל חלקי הארץ , ומעבר לפעילות התעמולה הרגילה ממשיכים להחתים על האמנה הקוראת להעברת החוק שיוזם ליברמן, ברוח הסיסמה "בלי נאמנות אין אזרחות". 

 

בש"ס הגבירו אמש את המתקפה נגד ליברמן, בדרשת הרב עובדיה יוסף. היו"ר אלי ישי אף הביע ביטחון "להנהיג את המדינה בעתיד". במפלגה החרדית-ספרדית שמים דגש רב על גיוס פעילים, בעיקר צעירים, למעבר בין בתים בניסיון להביא כמה שיותר בוחרים לקלפי.

 

בש"ס גם מכינים את חמ"ל הבחירות שירכז את כל פעילות הבחירות ביום זה. בימים אלה מתבצעות בדיקות אחרונות של מערכת מסרונים חדשנית שאמורה לעקוב אחרי רשימות המצביעים, ולהראות בדיוק מי כבר הצביע ומי טרם עשה זאת. אגב, בבחירות המקומיות האחרונות בירושלים השתמש מטהו של ח"כ מאיר פרוש באותה השיטה, אך המערכת קרסה במהלך הערב.

 

ובאותו הקשר - במטה יהדות התורה בהר חוצבים בירושלים ניכרים היטב סימני הטראומה מהבחירות לראשות העיר בנובמבר. מרבית הנוכחים במטה הם אנשי חסידות גור - החסידות שתמכה בגלוי במועמדותו של ניר ברקת החילוני - ורק מעטים מבין החסידויות האחרות לוקחים חלק פעיל בהתארגנות ליום הבחירות. ביומיים הקרובים ינסו במפלגה להשיב לחיקם את המצביעים ה"סוררים", אשר הצהירו כי יתמכו בש"ס או שלא יצביעו כלל.

 

כתומים מדברים יידיש

אנשי הקמפיין של האיחוד הלאומי מנתחים את מפות המתלבטים ומנסים לגרוף קולות על חשבון הליכוד וישראל ביתנו, אך המטה החרדי של המפלגה פועל במרץ: בסוף השבוע חולקו פלאיירים בתיבות הדואר בריכוזים חרדיים,

 בהן מתחייבת המפלגה לפעול להגדלת קצבאות הילדים ותקציבי מוסדות התורה, וכן לפתרון מצוקת הדיור בציבור החרדי. המודעה, שחלקים ממנה נכתבו ביידיש, נחתמת במילים: "זה טוב לחרדים".

 

מועמדי מפלגה יסיירו מחר בשוק מחנה יהודה בירושלים, ויחלקו פירות בצבע כתום בלבד, לקראת ט"ו בשבט. ביום הבחירות עצמו כוללת ההיערכות הצבת דוכנים בלמעלה מ-800 קלפיות בהן זכתה האיחוד הלאומי ל-15 אחוזים מהקולות או יותר בבחירות 2006.

 

גם בבית היהודי מבטיחים להסתער על הקולות הצפים, ובמפלגה מעריכים כי המאבק העיקרי הוא מול הליכוד. יו"ר מטה ההסברה, אורי אורבך, הגיב אמש בכינוס בחירות בבת-ים להתבטאויותיו האחרונות של נתניהו נגד הצבעה למפלגות הלוויין מימין, ואמר: "מה שקובע הוא גודל הגושים, ומכיוון שגוש הימין מנצח בגדול נתניהו יהיה ראש הממשלה. אם כרמל שאמה או דוד אבן צור מהליכוד יכנסו לכנסת על חשבון נציגי הבית היהודי - זה יהיה אסון לציבור הדתי לאומי". 

 

הערבים במוקד התעניינות העולם

במרצ מאמינים בכל ליבם שינצחו את הסקרים, ומנסים לשדר לפעילים שהסוקרים טועים פעם אחר פעם. ביומיים הקרובים תעלה מרצ עם קמפיין חדש שנועד לפנות למלבטים בינם לבין קדימה והעבודה "החלטתי מרצ", שילווה בסדרה של סרטונים עם ניצן הורוביץ.

 זה ילווה בשלטים שיציגו הפעילים, עם הסיסמה "יום שלישי יכול להיות יום ירוק או יום שחור".

 

המסרים לימים האחרונים יתמקדו במפלגת העבודה, שלטענת מרצ "תרוץ לכל קואליציה שתקום, עם ביבי, ליברמן או ש"ס". אתמול אמר היו"ר חיים אורון לפעילים: "אין הצבעה למפלגת ציפי. ביום שאחרי הבחירות יקומו על ליבני והיא תשב עם ביבי וליברמן".

 

ומה במפלגות הערביות? בחד"ש שמים דגש על שיחות אישיות עם פעילים ומצביעים, וחשים שיצליחו להגדיל את כוחם. בימים הקרובים יקיימו כנסי סיכום לקמפיין, בנצרת ובאום אל פאחם, וחוגי הבית נמשכים. "מסתובבים בכל הארץ, נעשה את זה עד לרגע האחרון", אמר מזכ"ל המפלגה, איימן עודה.

 

בבל"ד, מעבר לכנסים וחוגי הבית, התראיינו במהלך היום לכלי תקשורת רבים מהעולם המביעים התעניינות גדולה בהלך הרוחות בציבור הערבי -

 על רקע המלחמה בעזה. ההתעניינות גברה לאור הבקשה לפסילת המפלגה. "אנו זוכים להתעניינות מעיתונים רבים באירופה עד ג'קרטה, ואפילו מצד עיתונים יהודים בארצות הברית", אמרו שם.

 

גם לטייבה, אחד מכנסי רע"מ-תע"ל אתמול, הגיעו נציגי CNN, ומחר צפוי אחמד טיבי להתראיין לתחנות מאירופה ולטלוויזיה המצרית. טיבי קרא להמונים להצביע ואמר: "אנחנו לא מפחדים מליברמן, אנחנו בזים לו ולאידיאולוגיה שלו, לבני ברק וביבי משחרים לפתחו ובכך נותנים יד להעצמת הפאשיזים בישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אמנון מרנדה, יעל ברנובסקי, שרון רופא-אופיר, קובי נחשוני, רונן מדזיני ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקלפיות מוכנות
צילום: AP
נתניהו. יציבות שלטונית
צילום: AP
לבני בכנס בטמרה
צילום: רויטרס
ברק. נגד הסקטוריאליות
צילום: AFP
ישי והרב עובדיה, אמש בדרשה השבועית
צילום: גיא אסיאג
טיבי בכנס בטייבה
צילום: נידאל אבו סארה
אורבך. הגושים יקבעו
צילום: תומר ברזידה
מומלצים