שתף קטע נבחר

חיפה: ערבים הפגינו מול ליברמן - וצעקו ברוסית

"אל תלכו אחרי הפשיסט הזה", קרא ברוסית מפגין ערבי בחיפה, ויחד עם חבריו ביקש לשמור על דו-קיום. מנכ"ל ארגון מוסאוא נעצר בחשד לתקיפת שוטרים. ליברמן אמר בכנס: ממשלת אחדות תזגזג, ממשלה לאומית תדבר ברור

אביגדור ליברמן מבטיח בתעמולת הבחירות השנויה במחלוקת שלו שרק הוא מבין ערבית. הערב (יום א') הוא הופיע בכנס בתיאטרון חיפה, ומולו הפגינו כמה עשרות פעילי ארגונים ערבים. אחדים מהם הראו שהם דווקא באמת שולטים בשפות - כשצעקו את המסר שלהם בעד דו-קיום - ברוסית. מנכ"ל ארגון "מוסאוא" אף נעצר בהפגנה.

 

 

"אנשים יקרים, אל תלכו אחרי הפאשיסט הזה", צעק אחד המפגינים בשפת אמו של יו"ר ישראל ביתנו. השלטים שהחזיקו בידיהם קראו בין היתר: "גזענות", "לא מרימים ידיים" ו"בוא נדבר ברוסית על נאמנות".

 עוד צעקו המפגינים: "טרנספר לא יהיה, אנחנו ביחד עוד נחיה", "ערבים ויהודים מסרבים להיות אויבים" וגם "לא, לא, הפשיזם לא יעבור".

 

הרוחות התלהטו עם בואה של שיירת תומכי ליברמן, והצדדים היו על סף עימות. המשטרה הפרידה בין הנצים, בעוד אנשי ישראל ביתנו שהחזיקו דגלים שרו "בלי נאמנות אין אזרחות".  לורה חואה, חברת ארגון "אג'נדה", הסבירה את מניעי ההפגנה נגד ליברמן: "הוא מגיע למקום שהוא מעוז של דו-קיום, כמעט היחידי בארץ, ולכן היה לנו מאוד חשוב ולהפגין".


הפגנת הערבים נגד ליברמן, היום בחיפה (צילום: AP)

 

מנכ"ל מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, ג'עפר פרח, נעצר במקום בחשד לתקיפת שוטרים. "הוא קילל את השוטרים ותקף את סגן מפקד היס"מ", אמר מפקד תחנת המשטרה בחיפה, ניצב-משנה דודו בן-עטיה. 

 

לטענת דוברת מוסאוא חנאן יוסף, ג'עפר לא תקף איש. "אמרו לנו לעמוד בצד ולא אפשרו לנו להכנס לרחבה. להפתעתנו ראינו שלאנשי הימין המשטרה כן מאפשרת להיכנס. זה קומם את ג'עפר והוא ניגש לשוטרים כשידיו מאחורי הגב בכדי שלא יגידו שתקף משהו", הדגישה. מאוחר יותר הורה בית משפט השלום בחיפה הורה לשחרר את ג'עפר למעצר בית עד יום שלישי בבוקר.

 

"להביא תומכים גם אם יהיה הוריקן"

בכנס עצמו אמר ליברמן כי שמע על כך שהליכוד מצטרף ליוזמת מפלגתו, ויציע מבחן נאמנות משלו לאזרחים. "אני שמח שהליכוד מצטרף ליוזמה שלנו, ואני שואל את עצמי למה אותם אנשים מכובדים ממפלגות מכובדות יוצאים מדעתם בניסיון לגרור אותנו לוויכוחים. אלו ויכוחים שלא נגרר אליהם. התשובה ברורה: יש לנו מסר ברור - 'בלי נאמנות אין אזרחות' - ואין להם טענות נגד, אז הם מגדפים ומשמיצים".

 

ליברמן דיבר על הממשלה הבאה וציין כי "יש הבדל גדול בין ממשלה לאומית לממשלת אחדות. אני חושש שממשלת אחדות שוב תהיה ממשלה שתזגזג ותמגמגם. ממשלה לאומית היא זו שמדברת ברור".

 

בהמשך פנה לפעילים ואמר להם ש"יש רוח גבית, אבל אסור לשקוע באופטימיות.

 כנראה יהיה גשם וצריך לעבוד על המערך הלוגיסטי כדי להביא את כל התומכים ולעשות הכל, גם אם תהיה סופת הוריקן - ואז נהיה ההפתעה הכי גדולה והכי טובה של הבחירות".

 

מספר 2 ברשימת ישראל ביתנו, עוזי לנדאו, אמר בכנס: "אני זוכר את ההתחלה כשהסקרים אמרו שמונה מנדטים והיום זה אחרת. זה קורה כי לישראל נמאס ממנהיגות שאומרת משהו אחד ועושה משהו אחר. צריך לדבר לחברים וידידים כדי שיהיו לנו הרבה קולות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן, הערב. מושך אש
צילום: AP
נעצר. ג'עפרי
צילום: AFP
מומלצים